بررسی انواع ژانرهای اتاق فرار

زمان مطالعه: 6 دقیقه
23 بازدید
ژانرهای اتاق فرار

اتاق فرار یکی از بازی‌های سرگرم کننده است که اشاره کردیم که خیلی از قشر نوجوان و جوان رابطه خوبی با آن برقرار کردند ولی موضوع بسیار مهم ژانرهای اتاق فرار است که در این مقاله به صورت مفصل آن را بررسی خواهیم کرد.

ما در مجله کج بریم در مقالات مختلف اشاره کردیم که یکی از بهترین راهکارهای انتخاب یک اتاق فرار خوب در ابتدا باید نسبت به سلیقه باید به ژانر اتاق دقت کنیم. چرا که هر کسی سلیقه‌ای دارد و باید نسبت به سلیقه اتاق را انتخاب کند البته که همیشه نباید فراموش کرد ممکن است تجربه سبک‌های جدید میتواند لذت بخش باشد ولی در اکثر مواقع ژانر اولین فاکتوری است که هر کس در انتخاب اتاق فرار باید به آن دقت کند.

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع ژانرهای اتاق فرار آشنا کنیم ولی لازم به ذکر است که چه قبول کنیم چه قبول نکنیم ژانر ترسناک یکی از پرطرفدارترین سبک‌های سناریو اتاق فرار است و در ایران هم شاهد این هستیم که بیش از 50 درصد بازی‌هایی که طراحی و راه‌اندازی شده‌اند در ژانر ترسناک هستند و در مقاله‌ای به صورت مفصل درباره اینکه چرا عاشق اتاق فرار ترسناکیم صحبت کردیم.

ژانرهای اتاق فرار

با وجود اینکه بازی اسکیپ روم هر روز در حال گسترش است و علاقه‌مندان زیادی را جذب میکند از طرف دیگر توسه پیدا میکند و عنصر خلاقیت طراحان این بازی نیز بیشتر دیده میشود و تعداد ژانرهای اتاق فرار نسبت به گذشته بیشتر شده است.

امروزه 8 ژانر اصلی در اتاق فرارهای تهران و شهرستان ها دیده میشود که به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 1. ژانر ترسناک
 2. ژانر هیجان انگیز و دلهره آور
 3. ژانر کارآگاهی
 4. ژانر جنایی
 5. ژانر معمایی
 6. ژانر فانتزی
 7. ژانر درام
 8. ژانر ماجراجویی

که تک تک آن‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

1- ژانر ترسناک اتاق فرار

همانطور که میدانید هر بازی اتاق فرار یا اسکیپ روم سناریو مشخص و از پیش نوشته شده‌ای دارد که این سناریو باید ژانر مشخصی داشته باشد. یکی از این ژانرها که اشاره کردیم زانر ترسناک است که بیشتر اتاق فرارهای تهران هم در همین ژانر راه‌اندازی شده‌اند. حالا دلیل اینکه چرا ژانر ترسناک اینقدر طرفدار دارد هم در مقاله چرا عاشق اتاق فرار ترسناکیم به صورت مفصل به آن اشاره کردیم که میتوانید ان را مطالعه کنید.

ژانر ترسناک اتاق فرار

ژانر ترسناک در فیلم‌های سینمایی هم طرفداران ویژه‌ای دارد که شاید شما هم یکی از افرادی باشید که به این ژانر علاقه دارید. اگر به ژانر ترسناک علاقه ندارید صبور باشید ژانرهای دیگر اتاق فرار را هم در ادامه بررسی خواهیم کرد.

2- ژانر هیجان انگیز و دلهره آور

اتاق فرارهای با سبک هیجان انگیز و دلهره آور طراحی میشوند تلاش دارند تا شما در هیجان این قرار دهند که قرار است یک اتفاق ترسناک رخ دهد و شما با این آگاهی هیجان زده میشوید و دلهره در شما به وجود می‌آید. که این سبک هم جزو دسته ژانرهایی است که علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب کرده است.

ژانر دلهره آور اسکیپ روم

اگر شما هم به ژانر هیجان انگیز علاقه دارید در صفحه اتاق فرار سایت کج بریم میتوانید با انتخاب فیلتر هیجانی اتاق مد نظر خود را انتخاب کنید.

3- ژانر کارآگاهی اتاق فرار

ژانرهای اتاق فرار با هم همپوشانی زیادی دارند به طور مثال شما اگر دقت کنید ژانر معمایی، کارآگاهی، پلیسی و جنایی شباهت زیادی به هم دارند ولی در ژانر معمایی شما و تیمتان به عنوان یک تیم کارآگاهی وارد سناریو میشوید و باید بتوانید مدارکی علیه تبهکاران و مجرمان به دست آورید تا ماموریت شما در این بازی به اتمام برسد.

ژانر کارآگاهی اتاق فرار

4- ژانر جنایی اسکیپ روم

همانطور که اشاره کردیم ژانر جنایی و کارآگاهی شباهت زیادی به هم دارند ولی در این ژانر شما یا به عنوان کارآگاه یا پلیس و یا مامور در بازی قرار میگیرید و باید با پیدا کردن اسناد و حل معماها راز قتل را افشا کنید تا در نهایت بتوانید از اسکیپ روم با موفقیت خارج شوید.

ژانر جنایی اسکیپ روم

5- ژانر معمایی

اگر بخواهیم کمی با جزئی نگری به این ژانر بنگریم متوجه میشویم که همه بازی‌های اتاق فرار معما دارند پس تفاوت این ژانر با بقیه داستان‌ها چیست؟ در ژانر معمایی اتاق فرار شما باید خود را با تعداد زیادی معما روبرو کنید و مطمئنا درصد سختی معماها بیشتر از ژانرهای دیگر است.

ژانر معمایی اسکیپ روم

پس اگر آماده‌اید که ذهن خود را به مدت 60 الی 120 دقیقه در یک چالش بسیار سخت قرار دهید میتوانید اسکیپ روم با ژانر معمایی را در کج بریم پیدا کنید.

6- ژانر فانتزی اتاق فرار

ژانر فانتزی همانطور که از نامش مشخص است در سبک کمدی است و میتواند لحظات بسیار جذابی را برای شما رقم بزند و اگر قصد دارید یک آخر هفته شاد را با خانواده یا دوستانتان بگذارنید حتما سری به این سبک اتاق‌ها بزنید.

ژانر فانتزی اتاق فرار

7- ژانر درام اسکیپ روم

معمولا داستان‌های عاشقانه در ایران طرفداران زیادی دارد ولی اتاق فرارهای درام مورد استقبال واقع نشده است و مطمئنا متوجه شده‌اید که اسکیپ روم درام در ایران طرفداری ندارد و از همین رو مجموعه‌هایی که اتاق فرار را راه‌اندازی میکنند برنامه‌ای برای راه‌اندازی بازی در این سبک ندارند. البته فعلا…

ژانر درام اسکیپ روم

8- ژانر ماجراجویی

ماجراجویی یکی از حس‌های مورد علاقه انسان از همان ابتدای تاریخ بوده است هم باعث رشد و تکامل انسان شده و در بعضی از موارد باعث از بین رفتن ولی اسم این سبک اتاق فرار کاملا نشان دهنده مفهوم آن است.

ژانر ماجراجویی اتاق فرار

اگر یادتان باشد در مقاله 6 فیلم سینمایی که باید قبل از رفتن به اتاق فرار دید یکی از فیلمهای مطرح فیلم سینمایی National Treasure با بازی جذاب نیکلاس کیج بود که قصد دارد یک گنج را پیدا کند. در این ژانر اتاق فرارها شما باید با ماجراجویی بتوانید به یک چیز ارزشمند برسید.

بهترین ژانر اتاق فرار

ژانر اتاق فرار شباهت زیادی به ژانر فیلم‌های سینمایی هالیوودی است و هر کسی نسبت به سلیقه ذهنی که دارد انتخاب میکند و هر فردی میتواند به یک یا چندین ژانر علاقه‌مند باشد. ولی بیشتر ژانرهای ترسناک و هیجان انگیز و معمایی طرفدارهای زیادی دارند.

البته اخیر ژانر تئاتر تعاملی جایگاه ویژه‌ای بین طرفداران پیدا کرده است و مجموعه‌ها سعی میکنند برای اینکه شما لحظات مفرح تری داشته باشید این ژانر را هم به صورت تلفیقی به اتاق اضافه کنند.

ژانرهای تلفیقی اتاق فرار

از جایی که اسکیپ روم باعث افزایش مهارت‌های مختلف شما به خصوص خلاقیت میشود باید درون مایه خلاقیت در سناریو و داستان آن نیز باشد از همین رو یک سری از مجموعه‌ها که اهمیت زیادی برای رضایت بازیکنان قائل هستند سعی میکنند تا با تلفیق ژانرهای مختلف بتوانند رضایت کاربران را جلب کنند و ژانرهای ترسناک و هیجان انگیز، معمایی و تئاتر تعاملی را در قالب یک سناریو در اختیار علاقه‌مندان قرار میدهند، که تا کنون رضایت زیادی را به همراه داشته است.

ژانرهای اتاق فرار در سایت کج بریم

ما در این مقاله 8 ژانر اتاق فرار را به شما علاقه‌مندان به اتاق فرار و اصطلاحا اسکیپ باز معرفی کردیم ولی در سایت کج بریم برای اینکه شما بتوانید بهتر ژانر مورد نظرتان را پیدا کنید 17 ژانر تخصصی را قرار داده‌ایم.

امیدواریم تا شما از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر اسکیپ بازان به اشتراک بگذارید.

4.8/5 - (5 امتیاز)

آخرین مقالات کُج بریم

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • خیلی مقاله کاملی بود

  پاسخ
  • بعد خوندن مقاله ترس و راه های مقابله با ترس
   الان فقط فقط فقط ژانر ترسناک
   خسته شدیم از یکنواختی زندگی
   باید رفت تو دل ترس

   پاسخ
   • سلام شاهین عزیز دقیقا همینطوره و برای اینکه آماده حضور در اتاق فرار بشید بهتره مقاله چگونه در اتاق فرار نترسیم هم مطالعه کنید.
    با آرزوی سلامتی و لحظات هیجان انگیز برای شما

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

اشتراک گذاری مقاله

اگر این مقاله برات مفید بود لطفا با دوستاتم به اشتراک بگذار 🙂

مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
فهرست