چگونه معماهای اتاق فرار را حل کنیم؟🔓

زمان مطالعه: 5 دقیقه
21 بازدید
حل معماها در اتاق فرار

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که نمیتوانید معماهای اتاق فرار را همراه با دوستانتان حل کنید و کمی احساس ضعف میکنید. نه اصلا نگران نباشید طبق آمارهای جهانی فقط 41 درصد در جهان قبل از اتمام زمان همه معماها را حل میکنند و از اسکیپ روم فرار میکنند.

البته آمار دقیقی در ایران درباره این موضوع نیست ولی مطمئنا درصد کمی از افراد موفق میشوند همه معماهای این بازی هیجان انگیز را حل کنند. ما در مقاله امروز تلاش خواهیم کرد شما را کمی با معماهای اتاق فرار بیشتر آشنا کنیم تا راحت‌تر بتوانید با آن‌ها دست و پنجه نرم کنید. پس اگر دوست دارید در اتاق فرار بهتر عمل کنید تا انتها با ما همراه باشید.

ما در مجله کج بریم در یک مقاله مفصل نحوه طراحی معماهای اتاق فرار صحبت کردیم اگر علاقه‌مند بودید مقاله ایده‌های معما در اتاق فرار را مطالعه کنید.

معماهای اتاق فرار

شما برای حل معماهای اسکیپ روم نیاز دارید کمی به دنیای معماها علاقه‌مند شوید و در ابتدا اصلا با این حوزه آشنایی داشته باشید و تمرین کنید. پس اگر به حل معما علاقه ندارید زیاد به دنبال این نباشید که در اسکیپ روم بهتر عمل کنید!

در ابتدا برای اینکه بهتر با معماهای اتاق فرار آشنا شویم بهتر است آن‌ها را بشناسیم و سپس به بررسی راهکارهای حل معما در اتاق فرار بپردازیم.

انواع معماهای اتاق فرار

1- معماهای ساده و ابتدایی

برخلاف اسم اینگونه معماها، حل کردن آن‌ها خیلی هم ساده نیست و نیاز به تمرکز و خلاقیت دارد ولی نسبت به دیگر سبک‌های معما در اتاق فرار کمی ساده‌تر هستند و نیاز به مهارت خاصی ندارند و حل این مدل معماها در اسکیپ روم حس خوبی به پلیرها میدهد.

2- معماهای ریاضی

معمولا کمتر از معماهای ریاضی در اتاق فرار استفاده میشود ولی در حد بسیار ابتدایی و ساده باید برای آن آماده باشید. چرا که ریاضی یکی از ارکان اصلی ساختن معما است و نمیتوان این دو را از هم دور کرد. سعی کنید در این مواقع از دوستان خود هم کمک بگیرید.

3- معماهای سریالی

معمولا طراحان اتاق فرار علاقه زیادی به این سبک معما دارند و اگر تجربه زیادی در اسکیپ روم داشته باشید بی شک متعدد با این گونه معماها روبرو شدید. در این سبک معمولا شما باید به ترتیب معماها را حل کنید و جواب معمای اول سرنخی برای حل دومین مرحله است و در نهایت پاسخ یا جواب اصلی را بدست می‌آورید.

4- معماهای حسی

در این سبک معماها از شما نیاز به حواس پنجگانه دارید تا بتوانید جواب را پیدا کنید. در ایران یک اتاق فرار داریم که از این سبک استفاده کرده و آن هم اتاق فرار حس است که شما برای فرار از این اسکیپ روم نیاز به حواس پنجگانه دارید.

5- معماهای بصری

معماهای بصری به گونه‌ای حل میشوند که جواب در برابر دیدگان شماست ولی شما باید با زاویه‌ای دیگر به آن نگاه کنید تا حل شود. به طور مثال جواب ممکن است به صورت رمزی در تابلوی اتاقی که در آن قرار دارید باشد و شما با تاباندن بلک لایت میتوانید آن را ببینید.

6- معماهای تحلیلی

بعضی از معماها در اتاق فرار وجود دارند که شما باید با تحلیل سرنخ‌ها و تمرکز بالا بتوانید آن‌ها را حل کنید.

البته ما معماهایی با ژانرهای مختلف داریم که در اینجا تعدادی از موارد مهم رو بررسی کردیم تا شما بدانید اصلا چند دسته معما در بازی اسکیپ روم داریم.

خوب بعد از بررسی دسته بندی انواع معماهای اتاق فرار بهتر است با هم برگردیم به اصل مطلب و ببنیم چگونه میتوانیم معماهای اتاق فرار را حل کنیم؟ این موضوع دور از ذهن نیست چرا که باید فکر کنید دقیقا یک انسان این معماها را طراحی کرده، پس شما هم میتوانید از پس حل کردن آن بربیایید.

راهکارهای حل معما در اتاق فرار

ما در اتاق فرار با انواع معماها روبرو هستیم که دسته بندی این معماها را با هم بررسی کردیم ولی در این قسمت بهتر است تا نوع و نام این پازل‌ها را با هم مرور کنیم:

 • اشیا مخفی شده
 • معماهای منطقی
 • معماهای فیزیکی
 • معمای اعداد و حروف
 • سرنخ‌های مبتنی بر صدا
 • سرنخ‌های مبتنی بر نور
 • سرنخ‌های بصری

که در این قسمت به بررسی این موارد میپردازیم تا علاوه بر آشنایی بدانید وقتی با هر یک از این معماها در اسکیپ روم روبرو شدید چگونه اقدام کنید.

1- اشیا مخفی شده

اشیا مخفی شده در اکثر اتاق فرارها وجود دارد و شما باید آن‌ها را پیدا کنید و سپس با سرنخ‌ها معماهای اصلی را پیدا کنید. معمولا رایج‌ترین اشیایی که مخفی میکنندف کلید، دفترچه، کارت ویزیت و عکس است. معمولا همیشه باید در ابتدای بازی این اشیا را پیدا کنید چون سرنخ‌های اصلی شما همین موارد هستند.

ولی سوال اصلی اینجاست که معمولا این اشیا را کجا مخفی میکنند؟

این اشیا معمولا در زیر فرش، کتاب‌های تو خالی، پشت قفسه‌های کتابخانه، داخل لامپ، در محفظه مخفی کشوها یا کابینت و تقریبا هر مکانی که به صورت عادی قابل دیدن نیست مخفی میشوند. پس سعی کنید وجب به وجب اتاقی که در آن قرار دارید را بگردید. البته فراموش نکنید که گیم مستر قبل از بازی به شما گفته است که بعضی از مکان‌ها یا اجسام Dont Touch هستند و هیچ سرنخی در آن‌ها قرار داده نشده است.

2- معماهای منطقی

معماهای منطقی معمولا متداول ترین نوع از رمز و رازهای مورد استفاده در اتاق فرار است. معمولا پیامی ناواضح در قالب یک نقشه، شعر، نماد، کتاب، پیام صوتی و یا پیام تصویری در اختیار تیم شما قرار بگیرد و شما باید راز آن را پیدا کنید تا معما حل شود.

به زبان ساده‌تر هیچ اتفاق تصادفی در اتاق فرار وجود ندارد و هر چیزی میتواند یک سرنخ باشد. به طور مثال فرض کنید یک گاوصندوق در اتاق فرار وجود دارد که عدد 318 روی در آن نوشته شده است. طبیعتا رمز گاوصندوق نیست و شما باید از این اعدا برای حل کردن یک معمای دیگه استفاده کنید.

3- معماهای فیزیکی

پازل‌هایی با این سبک شما را وادار میکند تا چیزی را جابجا کنید یا طنابی که درهای کابینت را بسته نگاه داشته را ببرید. به این دسته از معماها، فیزیکی یا Logical گفته میشود.

پس سعی کنید در حالت طبیعی هیچ یک از اشیایی اتاق را جابجا نکنید تا در صورتی که نیاز بود همه اشیا سر جای درست خود باشند.

4- معماهای اعداد و حروف

معمای اعداد یا حروف یکی دیگر از دسته معماهایی است که در اتاق فرار مورد استفاده قرار میگیرد. برای حل کردن آن‌ها نیاز نداریم تا استاد ریاضی محض باشیم ولی اگر قبلا جدول کلمات متقاطع یا در بازی سودوکو کمی تبحر داشته باشید بی شک به راحتی از پس این دسته از معماها بر میایید.

بعضی از اوقات برای حل این دسته از معماها نیاز نیست تا شما اطلاعات عمومی داشته باشید و تمام سرنخ‌ها در اتاق هستند. پس با دقت به همه جای اتاق نگاه کنید و از هیچ سرنخی به راحتی عبور نکنید.

5- معماهای مبتنی بر صدا

همه معماهای اتاق فرار بصری نیستند و بعضی از طراحان خلاق سعی میکنند تا سرنخ‌های صوتی را در اختیار شما قرار دهند تا جواب معما را پیدا کنید. در بعضی از موارد شما باید به موسیقی که در اتاق پخش میشود دقت کنید (البته در ایران از این سرنخ‌ها زیاد استفاده نمیشود) یا وقتی دیدید صدایی به صورت کد مورس از دیوار میشنوید یا حالت‌های دیگر

در این شرایط باید بدانید سرنخ داخل همین صدا یا موسیقی نهفته شده و جواب معما را میتوانید از این طریق پیدا کنید.

6- سرنخ‌های مبتنی بر نور

معمولا وجود نور در نقطه کانونی دیگر میتواند نشان دهنده محل پنهان شدن سرنخ است و شما در صورتی که همچنین شرایطی داشتید باید بیشتر دقت کنید البته از عدم وجود نور هم برای پنهان کردن سرنخ در اتاق فرار استفاده میشود یعنی هم باید به دنبال نور باشیم و هم دنبال جایی که نور نیست.

بعضی از اوقات هم شما با تاباندن نور (در بعضی از موارد بلک لایت مورد استفاده قرار میگیرد) جواب معما را پیدا میکنید پس در صورتی که بلک لایت یا چراغ قوه معمولی در اتاق دیدید بدانید که با معمای مبتنی بر نور روبرو هستید.

7- سرنخ‌های بصری

بعضی از اوقات شما در اتاق فرار باید با دقت نگاه کنید چرا که ممکن است سرنخ یا جواب معما به صورت بصری در یکی از المان‌ها نهفته شده باشد. مثلا باید در دل یک عکس شلوغ یک الگو پیدا کنید یا اینکه رنگ یک دیوار با بقیه متفاوت است؟!!!
شما باید همه این سوالات را از خود بپرسید؟ هیچ چیز در اتاق فرار اتفاقی نیست و به هر چیزی که میبینید باید شک کنید!!

ما در یک مقاله جداگانه هم 12 نکته طلایی برای فرار از اسکیپ روم را برای شما دوستان نوشته ایم به زودی مقاله‌ای تحت عنوان تفکر استراتژیک در اتاق فرار خواهیم نوشت.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و لطفا تجربیات و نکاتی که احساس میکنید برای حل معماهای اتاق فرار وجود دارد و ما در این مقاله به آن اشاره نکردیم با ما و دیگر علاقه‌مندان دنیای اتاق فرار به اشتراک بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)

آخرین مقالات کُج بریم

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • به نظر من معمای ریاضی اصلا خوب نیست 😑
  اگر بازی سناریو مهور باشه و معما ها با خط داستانی بازی جلو بره ، خیلی خوب میشه اون بازی
  من از معمای ریاضی خاطره بد دارم
  و از معما های داستانی ، مثل بازی هیپنوگرام خاطره خیلی خوب دارم

  پاسخ
  • تحریریه کج بریم
   فروردین 22, 1401 10:37 ق.ظ

   سلام فاطمه عزیز، موضوع معما ها در بازی اتاف فرار جزو موضوعاتی بوده که همیشه چالش داشته. این روز ها شاهد معما های خیلی جذابی در اتاق فرار ها هستیم 👍

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

اشتراک گذاری مقاله

اگر این مقاله برات مفید بود لطفا با دوستاتم به اشتراک بگذار 🙂

مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
فهرست