طراحی اتاق فرار از ایده تا راه‌اندازی

زمان مطالعه: 7 دقیقه
20 بازدید
طراحی اتاق فرار

طراحی اتاق فرار؟! شاید در ابتدا در ذهن شما ساده به نظر برسد و بگویید این که کاری ندارد ولی اگر وارد عمل شوید متوجه خواهید شد که اصلا کار ساده‌ای نیست و باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت که همین موضوع را سخت و پیچیده میکند.

اتاق فرار امروزه همانطوری که بارها در مجله کج بریم اشاره کردیم فراتر از انتظار در بین جوانان نفوذ کرده و اگر مسولین ذیربط نوجوانان و جوانان به این صنعت توجه‌ ویژه‌تری داشته باشند میتوانند خیلی از موضوعات فرهنگی را در قالب این بازی مهیج و سرگرم‌کننده بگنجانند چرا که امروزه از بازی به عنوان وسیله‌ای برای آموزش در کشورهای جهان اول استفاده میشود.

حال چه بهتر که این بازی و سرگرمی بیش از حد انتظار مورد استقبال قرار گرفته است. البته اخیرا قوانینی برای این حوزه در نظر گرفته شده و جشنواره رازگشا برای دومین مرتبه برگزار شد. که اتفاق بسیار مهم و خوبی بود که ما در مجله کج بریم به صورت اختصاصی این مراسم را برای شما گزارش کردیم که میتوانید خلاصه این گزارش را در مقاله مراسم اختتامیه جشنواره ملی اتاق فرار رازگشا 1400 مطالعه کنید و از بهترین اتاق فرارهای سال با خبر شوید.

صنعت اسکیپ روم امروزه فقط نیاز به توجه و سرمایه‌گذاری فکری و معنوی دارد تا در مسیر درست قرار بگیرد و بتواند به آموزش و فرهنگ سازی در ایران کمک قابل توجهی بکند.

طراحی اتاق فرار

همانطور که اشاره کردیم طراحی اتاق فرار نیاز به توجه به ارکان مختلفی مثل سناریو اتاق فرار، دکور، گیم‌پلی و موارد بسیار زیاد دیگری دارد و به همین سادگی نیست. امروزه بعد از گذشت چندین سال که اتاق فرار در ایران شروع به فعالیت کرده مطمئنا ذائقه و سلیقه علاقه‌مندان به این حوزه نیز تکامل پیدا کرده و مجموعه‌های برای طراحی اتاق فرار کار سخت‌تری را در پیش دارند. یعنی باید به جزئیات بیشتر توجه کنند تا بتوانند یک بازی جذاب و مورد پسند را ارائه دهند.

شاید در ابتدای ورود اتاق فرار به ایران این کار زیاد سخت نبود ولی امروزه با گذشت زمان و افزایش انتظارات کار دشوارتر است و باید واقعا ظرافت، خلاقیت و هنر به خرج داد تا بتوان یک اتاق فرار قابل قبول به کاربران ارائه داد.

شما برای طراحی اتاق فرار جذاب نیاز دارید تا قدم‌های طراحی را یک به یک پیش بروید و این اقدامات عبارتند از:

انتخاب محل اتاق فرار

انتخاب محل اتاق فرار یکی از مهمترین ارکان و اصول طراحی اتاق فرار است چرا که شما در ابتدا باید بدانید قرار است تمام این طراحی و راه‌اندازی را در چه محیطی و با چه پلانی انجام دهید.

مطمئنا اولین رکن اتاق فرار همین مکان و فضای آن است چرا که شما و تیمتان، سناریو بازی اتاق فرار را مطمئنا با پس زمینه ذهنی مکان انتخاب شده مینویسید و حتی دکور بازی را نیز بر اساس همین مکان انتخاب میکنید.

پس اولین قدم برای طراحی اتاق فرار انتخاب یک مکان مناسب، متناسب با استاندارهای تبیین شده در اکوسیستم و سناریویی که قصد دارد آن را پیاده سازی کند است.

نوشتن سناریو اسکیپ روم

سناریو اتاق فرار یکی از مهم‌ترین گام‌های طراحی یک اتاق فرار است چرا که سناریو است که کل داستان را میسازد و جزئیات به وجود می‌آیند. تاریخ نویسندگی قدمتی به طول تاریخ دارد و در اصل یک نخصص است که به صورت آکادمیک در اکثر دانشگاه‌های جهان تدریس میشود و صرفا با حضور در چند اتاق فرار نمیتوان به این راحتی سناریو نویسی کرد.

البته که خلاقیت نقش پر رنگی در نوشتن ایفا میکند ولی به تنهایی نمیتواند برای طرح این موضوع کافی باشد.

نوشتن سناریو اتاق فرار

حتی اگر دقت کنید در جشنواره ملی اتاق فرار یا همان رازگشا تعدادی از داوران یا همان هیت ژوری متشکل از نویسندگان برتر کشور بودند تا بتوانند به صورت علمی سناریو اتاق فرارهای نامزد در این جشنواره را بررسی کنند.

باید در نوشتن سناریو اتاق فرار مراحل مختلفی را طی کرد که این مراحل عبارتند از:

 1. ایده اصلی و خام سناریو
 2. پیاده سازی ایده روی کاغذ و بررسی نقاط قوت و ضعف
 3. بازنویسی و اصلاح سناریو بر اساس اصول نویسندگی
 4. ایجاد تغییرات در هنگام پیاده سازی سناریو

البته فراموش نکنید تمام این نکات برای نوشتن یک سناریو جذاب اسکیپ روم است و ممکن است شما هم اتاق‌های را تجربه کرده باشید که شاید این استانداردها را راعایت نکرده‌اند و متاسفانه بعد از مدتی کوتاه پروژه آن‌ها با شکست روبرو شده است.

طراحی معما برای اتاق فرار

طراحی معما یکی از چالش برانگیزترین بخش‌های طراحی اتاق فرار است و مطمئنا باید در این بخش حساسیت ویژه‌ای به خرج داد و اگر قصد دارید یک اسکیپ روم با بهترین کیفیت طراحی کنید نیاز دارید تا از متخصصین این امر استفاده کنید تا بازیکنان از بازی شما لذت ببرند.

به دلیل اهمیت این بخش ما مقاله‌ای تحت عنوان ایده‌های معما در اتاق فرار در مجله کج بریم منتشر کردیم و پیشنهاد میکنیم قبل از مطالعه ادامه این بخش، این مقاله را مطالعه بکنید.

طراحی معما در اتاق فرار

با وجود اینکه بخش طراحی معما گستره بسیار وسیعی دارد و نیاز به بحث تخصصی دارد .ولی در این بخش نکاتی بسیار کلی درباره طراحی معما در اتاق فرار را برای شما بیان خواهیم کرد.

نکات بسیار مهم در طراحی معمای اتاق فرار 

 • همیشه در نظر داشته باشید که شما باید سطحی هوشی بازیکنان را متوسط در نظر بگیرید و معمایی طرح نکنید که فقط افرادی با هوش بسیار بالا بتوانند از پس حل کردن آن بر بیایند.
 • سعی کنید معمای شما متناسب با سناریو و خط فکری داستان داشته باشد تا بازیکن این ارتباط را بهتر متوجه شود.
 • در عین اینکه نباید معماهایی سخت طراحی کنید باید تعادل را به گونه‌ای حفظ کنید که معما ذهن تیمی که در اسکیپ روم قرار دارند را به چالش بکشد.
 • سعی کنید معمایی طرح کنید که داده‌های مورد نیاز برای حل آن نیاز به معلومات تخصصی مثل معادلات ریاضی یا اطلاعات عمومی در سطح بالا نداشته باشد.

طراحی دکور اتاق فرار

طراحی دکور اتاق فرار تاثیر بسیار زیادی در موفقیت یک بازی دارد چرا که خیلی از اساتید این حوزه بر این باورند که اگر شما بهترین سناریو را هم داشته باشید بدون یک دکور مناسب و متناسب نمیتوانید موفق شوید. پس دکور از اهمیت بالایی در این بازی هیجان انگیز برخوردار است.

طراحی دکور در اتاق فرار

موارد مهم در طراحی دکور اتاق فرار:

 • دکور اتاق فرار باید با سناریو و ژانر آن همخوانی داشته باشد تا بتواند حس خوبی در کاربر ایجاد کند. ولی موضوع اصلی اینجاست که انسان در بازی اتاق فرار از طریق چشم گول میخورد و باور میکند در چنین شرایطی قرار گرفته است. پس اگر قصد دارید واقعا بازیکنان از بازی لذت ببرند و در سناریو غرق شوند باید دکوری جذاب و هم خط با سناریو طراحی کند.
 • یکی از فاکتورهای طراحی دکور اسکیپ روم تهویه مطبوع بسیار مناسب در اتاق فرار است چرا که بازیکنان در یک فضای بسته قرار میگیرند و مغز آن‌ها برای حل بهتر معماها نیاز به تهویه مطبوع مناسب دارد.
 • بسته به ژانر بازی اتاق فرار باید دکور این بازی طراحی بشود تا حس را همانطور که گفتیم ببتواند به بازیکنان انتقال بدهد.
 • استفاده از اشیا باید متناسب با سناریو و خط داستانی باشد.

آینده طراحی اتاق فرار

امروزه در اتاق فرارهای کشورهای اروپایی و آمریکایی سعی دارند با هوشمند سازی اتاق فرارها جذابیت بازی را برای بازیکنان افزایش میدهند و سعی میکنند با هوشمندسازی اسکیپ روم‌ها حس واقعی بودن را برای کسانی که این بازی‌ها را تجربه میکنند. فضاسازی کنند.

ما در مقاله تحت عنوان بهترین اتاق فرارهای جهان ، این بازی‌ها را معرفی کردیم و اگر علاقه داشتید میتوانید بیشتر درباره آن بدانید.

آیا هوشمند سازی اتاق فرار از جذابیت آن کم میکند؟

معمولا گیم مستر در اجرا و گیم پلی بازی نقش بسیاری دارد و میتواند با خلاقیت خود و هماهنگی نور، موزیک و آکتور جذابیت ویژه‌ای را ایجاد کند ولی امروزه با هوشمند سازی این عناصر سعی در این دارند که نقش گیم مستر را کم رنگ تر کنند. حال اینکه آیا این اتفاق بازی را جذاب تر میکند یا از جذابیت آن میکاهد؟ بهتر است جواب این سوال را شما علاقه‌مندان بدهید.

به نظر ما اگر هوشمندسازی در عناصر دیگر اتاق فرار شکل بگیرد بهتر است چرا که خلاقیت یک گیم مستر خبره میتواند بازی را خیلی جذاب تر کند. از همین رو مقاله ای تحت عنوان نقش گیم مستر در بازی اتاق فرار هم نوشتیم که به صورت مفصل به پیچیدگی‌های این شغل پرداختیم.

دو سوال مهم و حیاتی درباره طراحی اتاق فرار وجود دارد که مطمئنا هر فردی که به این فکر کرده که خودش اتاق فرار طراحی و راه‌اندازی کند مطمئنا با آن روبرو شده است. در این قسمت این دو سوال را با هم بررسیی میکنیم.

هزینه طراحی و ساخت اتاق فرار

مطمئنا اگر به این حوزه علاقه‌مند باشید اولین سوالی که ذر ذهن شما شکل میگیرد اینست که چقدر سرمایه برای راه‌اندازی اتاق فرار نیاز است؟ خوب این سوال مثل اینست که بگوییم برای خرید یک تیم فوتبال چقدر سرمایه نیاز است؟ مطمئنا جواب این سوال به خیلی از موارد بستگی دارد که در همین پست با هم مرور کردیم.

به طور مثال به این بستگی دارد که اجاره فضایی که برای راه‌اندازی اتاق فرار نیاز دارید، چقدر است؟ سناریو شما چیست و برای طراحی دکور مقبول چقدر هزینه نیاز است؟ و سوالات زیاد دیگری از این دست..

اخیرا در اینستاگرام جشنواره ملی رازگشا موضوی بیان شد که چرا خیلی از اتاق فرارهایی که در سال‌های اخیر افتتاح شدند خیلی زود شکست خوردند؟ جواب این سوال ساده است زیرا که با دید بازی وارد این حوزه نشدند و با سرمایه اندک به این رقابت پا گذاشتند و متاسفانه شکست خوردند. البته که همه موارد به این شکل نبودند و استثنائاتی هم وجود داشت و عوامل مختلفی مثل پاندمی کرونا هم بی تاثیر نبود.

ولی موضوع اصلی اینجاست که تیمی که علاقه دارد به این صنعت پا بگذارد بداند که ورود در حد استاندارد به این حوزه بیش از 500 میلیون سرمایه گذاری نیاز دارد.

ما در مجموعه کج بریم هیچگونه طراحی اتاق فرار انجام نمیدهیم و پیشنهاد ما اینست که از افرادی که در این حوزه سابقه موفقی دارند مشاوره بگیرید تا بتوانید قدمی محکم بردارید.

مدت زمان طراحی اتاق فرار

سابقه نشان داده از زمانی که شما ایده خام خود را به روی کاغذ می‌آورید تا زمانی که اتاق را افتتاح میکنید با حساب همه چالش‌ها تقریبا 1 سال زمان نیاز دارد ولی خوب این موضوع هم یکی از مواردی است که به اقتضای شرایط میتواند کمتر یا بیشتر زمان ببرد.

نتیجه گیری

در این مقاله از مجله کج بریم تلاش کردیم که اگر قصد راه‌اندازی اتاق فرار دارید یا به آن فکر میکنید. این موضوع را از جنبه‌های مختلف به صورت مفصل مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم همه جواب‌های خود را از این مقاله گرفته باشید. لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر علاقه‌مندان به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

آخرین مقالات کُج بریم

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام مرسی از مقاله های خوبی که نوشتید سناریو جزو بخش هایی از اتاق فراره که اصلا درست نیست میریم بازی می کنیم اخرش میبینیم اصلا بازیه شبیه به سناریو نبوده

  پاسخ
  • تحریریه کج بریم
   اردیبهشت 22, 1401 7:10 ب.ظ

   سلام محمد علی عزیز، متاسفانه در برخی از اتاق فرار ها همینطور بوده ولی رفته رفته شاهد این هستیم که بازی ها خیلی بیشتر به سناریو میپردازن.
   به امید موفقیت و بهتر شدن همه اتاق فرار ها در کشور.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

اشتراک گذاری مقاله

اگر این مقاله برات مفید بود لطفا با دوستاتم به اشتراک بگذار 🙂

مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
فهرست