معرفی انواع قفل‌های اتاق فرار

زمان مطالعه: 7 دقیقه
67 بازدید
قفل های اتاق فرار

امروزه اتاق فرار یکی از بازی های فکری است که افراد و قشرهای مختلف از آن استقبال کرده اند و اگر کمی وسیع تر به این موضوع نگاه کنیم متوجه میشویم که اخیرا بازی های فکری مورد توجه نوجوانان و جوانان است و از همین رو بازی اتاق فرار یکی از این بازی ها است و در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع قفل های بازی اتاق فرار آشنا کنیم تا در صورتی که به این بازی علاقه مند هستید، بتوانید به راحتی قفل ها را به راحتی باز کنید.

البته در یک مقاله جداگانه در مجله کج بریم 12 نکته طلایی برای فرار از اسکیپ روم را برای شما عنوان کردیم. ولی در این بخش قصد داریم تا شما را با انواع این قفل ها آشنا کنیم.

قفل های اتاق فرار

انواع قفل‌های اتاق فرار

قفل‌های اتاق فرار از لحاظ ظاهر و نوع باز شدن انواع مختلفی دارند که اگر شما با آن آشنا باشید مطمئنا مدیریت زمان بهتری در اتاق فرار خواهید داشت که در ادامه تمام انواع آن را برای شما معرفی خواهیم کرد.

قفل‌های کلیدی اتاق فرار

یکی از رایج‌ترین و معمول ترین قفل‌های اتاق فرار، قفل‌های کلیدی هستند که اتاق فرارها از این نوع قفل در سناریو استفاده میکنند که همانطور که در شکل میبینید شما طبیعتا با آن ها آشنایی دارید و معمولا از هر کلید برای یک قفل استفاده میشود و بهتر است بعد از باز کردن قفل، کلید را روی همان قفل بگذاریم تا بعدا ما را به اشتباه نیندازد.

قفل کلیدی اتاق فرار

البته که برای استفاده از کلید و باز کردن قفل به صورت معمول شما باید معمایی را حل کنید تا کلید را در اتاق فرار پیدا کنید.

قفل‌های کلیدی سنتی

قفل‌های کلیدی سنتی در اصل فرقی با قفل‌های کلیدی معمولی اتاق فرار ندارند و شما باید به دنبال کلید‌های قدیمی در اتاق باشید تا بتوانید آن را باز کنید.

قفل کلیدی سنتی اسکیپ روم

قفل‌های عددی در اتاق فرار

قفل‌های دیگری نیز در بازی اتاق فرار استفاده میشود که به آن ها قفل‌های عددی میگویند. در سناریو اتاق فرار شما تماما باید در محیط بازی به دنبال سرنخ ها باشید و از همین سرنخ ها استفاده کنید برای جل کردن پازل‌ها و معماها.

حالا همانطور که در تصویر میبینید قفل‌های عددی برای باز شدن نیاز به یک کد عددی چند رقمی دارند که شما در طول بازی باید این اعداد را از سرنخ ها بدست آورید و قفل را باز کنید. ترتیب این عددها هم معمولا از چپ به راست است که گیم مستر قبل از بازی این موضوع را به شما به صورت مفصل توضیح خواهد داد.

قفل عددی اتاق فرار

در این قفل ها شما بین 5 الی 10 بار مجاز به وارد کردن رمز هستید.

حتما استفاده از این قفل‌های عددی را یاد بگیرید چرا که اتاق فرارهای تهران و شهرستان ها از این قفل‌ها استفاده میکنند.

نکته بسیار مهم: در قفل‌های عددی سعی کنید بعد از باز کردن قفل اصلا رمز را تغییر ندهید تا به آن آسیب وارد نشود.

قفل‌های جهتی اتاق فرار

قفل‌های جهتی هم یکی از قفل‌هایی است که به کررات در اتاق فرار استفاده میشود و همانطوری که در شکل دیده میشود چهار جهت اصلی دارد (بالا، راست، چپ، پایین) مثل دیگر قفل‌ها، شما باید سرنخ یا رمز را باید در حین بازی پیدا کنید. بعد از پیدا کردن رمز باید به ترتیب جهت ها را بر روی قفل بزنید تا باز شود.

قفل جهت دار اتاق فرار

اگر چندین بار رمز را اشتباه وارد کنید دیگر قفل از کار میوفتد و باید حلقه بالایی قفل را دو بار پشت سر هم به سمت پایین فشار بدهید. بعد آن رمزی را که پیدا کردید دوباره دکمه جهتی را به درستی حرکت بدهید.

نکته بسیار مهم: برای اینکه این قفل را باز کنید در ابتدا یکبار آن را ریست کنید سپس شروع به وارد کردن رمز کنید.

قفل‌های حروف دار اتاق فرار

یکی دیگر از قفل‌های اتاق فرار، قفل ها به صورت حروفی میباشند و شما مانند دیگر سرنخ ها در حین بازی جواب این قفل را پیدا کنید و به ترتیب این حروف را در قفل وارد کنید تا باز شود. البته فراموش نکنید که ترتیب این حروف از چپ به راست میباشد.

قفل حروف دار اتاق فرار

بعد از اینکه رمز را به درستی وارد کردید حلقه بالایی قفل را فشار دهید تا باز شود البته اگر رمز را درست وارد کرده باشید، قفل باز میشود.

قفل‌های مگنتی یا مغناطیسی اتاق فرار

معمولا این گونه قفل‌های اتاق فرار شاید زیاد مورد استفاده قرار نگیرد ولی ما قصد داریم تا شما را با تمام قفل‌ها آشنا کنیم. این گونه قفل‌ها نیاز به حل معما و سرنخ ندارد و شما باید قطعه‌ای را پیدا کنید که با قرار دادن آن در قفل اصلی این نیروی مغناطیسی قفل را باز کند.

قفل مغناطیسی اسکیپ روم

قفل‌های پترنی اسکیپ روم

این گونه قفل‌ها همانطوری که میبینید یک پترن یا الگو دارد و اصلا ترتیب فشار دادن دکمه‌های این قفل پترنی مهم نیست و شما باید نسبت به سرنخ‌هایی که در طول بازی وجود دارند. پترن اصلی را پیدا کنید و دکمه را نسبت به طرحی که پیدا کردید فشار دهید.

در اصل 2 مدل قفل پترنی داریم 8 عددی و 10 عددی که بسته به سناریو یکی از آن ها در سناریوی بازی قرار میگیرد.

قفل پترنی اتاق فرار

برای باز کردن قفل‌های پترنی باید یک الگو یا رشته اعداد 4 یا 5 تصویری یا عددی پیدا کنید. بعد از وارد کردن پترن یک شاسی در پایین قفل وجود دارد که باید به سمت راست کشیده شود تا در نهایت قفل باز شود.

اگر پترن یا الگو را اشتباه وارد کردید باید دکمه‌ها را فشار داده تا به حالت اولیه بازگردنند.

نکته بسیار مهم: در زمان باز کردن قفل‌های پترنی یا الگویی مطمئن شوید که همه دکمه ها را درست فشار دهید و سپس دکمه باز شدن یا همان ضامن را بکشید.

قفل‌های گاوصندوقی اتاق فرار

معمولا قفل های گاوصندوقی دو حالت دارند که یکی از آن ها شما با یک صفحه گردان روبرو هستید تا 3 عدد بین 0 تا 39 پیدا کنید. حالا روش باز کردن این گاوصندوق به این شکل است که در ابتدا باید صفحه گردون رو در جهت ساعتگرد بچرخانید تا عدد اولی که پیدا کردید روبروی نشانگر قفل قرار بگیرد.

قفل گاوصندوقی اتاق فرار

کمی صبر کنید تا سپس دایره گردون را پادساعتگرد (خلاف جهت عقربه‌های ساعت) میگردانید تا عدد دوم روبروی نشانگر قرار بگیرد و برای عدد سوم اینبار 2 بار دایره گردون را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا عدد سوم روبروی نشانگر قرار بگیرد. در نهایت قفل را رو به بالا فشار بدهید تا  قفل گاوصندوقی باز شود.

در مدل دوم شما با یک گاوصندوق دیجیتال روبرو هستید و فقط نیاز است تا عددی که پیدا کردید را وارد کنید تا گاوصندوق باز شود. معمولا این نوع از گاوصندوق‌ها را در دهتل دیده‌اید.

قفل‌های تاریخ میلادی اتاق فرار

قفل‌های تاریخی همانطور که میبینید نکته خاصی ندارند و شما باید طبق سرنخ‌ها تاریخ میلادی مد نظر طراح را پیدا کرده و وارد کند تا قفل باز شود.

قفل تاریخ میلادی اتاق فرار

قفل‌های متفرقه

امروزه با گسترش این بازی در جامعه، قفل های جدیدی به اسکیپ روم‌ها اضافه شده است که در این بخش این قفل‌ها را معرفی میکنیم تا در صورتی که مجموعه ای از آن ها استفاده کرد با آن آشنا باشید.

 • قفل دایره اعداد یا پازلی یکی از جدیدترین قفل‌های اتاق فرار است که شما باید اعداد را بر روی نشانگر طوری بچینید که قفل باز شود.

قفل دایره اعداد اتاق فرار

 • قفل معما پازلی به صورتی است که شما باید تکه‌های چوبی پازل را طوری حرکت بدهید که جای ورود کلید باز شده و بتوانید قفل را باز کنید.

قفل معما پازلی اسکیپ روم

 • قفل سه رقمی سر بطری هم یکی از جدیدترین قفل‌های اتاق فرار است که قفل سه رقمی است که اگر شما بتوانید آن را باز کنید داخل بطری سرنخ دیگری وجود دارد.

قفل سر بطری اسکیپ روم

 • قفل های دستبندی که برای بستن دست و پای بازیکنان مورد استفاده قرار میگیرد و دقیقا ساز و کار آن مانند دستبند است.

قفل دستبندی اتاق فرار

 • قفل استوانه ای حروف انگلیسی که همانطور که میبینید 6 حرف دارد و معمولا در داخل آن نقشه و کلید استفاده میشود.

قفل استوانه ای اتاق فرار

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با تمام قفل‌های اتاق فرار آشنا کنیم تا در صورتی که وارد اتاق فرار شدید بتوانید با آگاهی کامل زمان خود را مدیریت کنیم هر چند گیم مستر بازی قبل از شروع نحوه کار تمام قفل ها را به شما آموزش دهد پس به دقت گوش کنید.

ما یک مقاله کامل درباره نقش گیم مستر در بازی اتاق فرار برای شما نوشتیم که میتوانید مطالعه کنید.

البته یکی از فواید اتاق فرار آشنایی با انواع قفل ها است و ما در مقاله جداگانه ای به مزایای این بازی فکری به صورت کامل پرداخته ایم.

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد و لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر علاقه مندان به اشتراک بگذارید.

5/5 - (7 امتیاز)

آخرین مقالات کُج بریم

7 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • قفل فقط قفل های پترنی اکثرشون رو الکی میشه باز کرد 🤣🤣🤣🤣

  پاسخ
 • این اتاق فرار چطوریه قبل از شروع بازی مگه نباید این قفل هارو خودشون یاد بدن ؟

  پاسخ
  • تحریریه کج بریم
   اسفند 14, 1400 5:31 ب.ظ

   سلام حامد عزیز، قبل از شروع هر اتاق فرار گیم مستر، به شما آموزش کار با تمامی قفل هایی که در بازی ها استفاده شده باشند رو بهتون میده.

   پاسخ
 • بهترین قسمت هر اتاق فرار حل معما و باز کردن قفلهاست .یعنی اخر هیجانه ……
  مخصوصا قفلهای جهتی و پترنی

  پاسخ
 • آقا دمتون گرم خداوکیلی من تاحالا نرفتم اتاق فرار با این مقاله فکر کنم با همه قفل های این بازی آشنا شدم

  پاسخ
  • تحریریه کج بریم
   اسفند 15, 1400 9:57 ب.ظ

   مسعود عزیز خوشحالیم که از محتوای منتشر شده رضایت داشتید. موفق باشید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

اشتراک گذاری مقاله

اگر این مقاله برات مفید بود لطفا با دوستاتم به اشتراک بگذار 🙂

مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
فهرست