پانتومیم یا ادا بازی چیست؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه
26 بازدید

معرفی پانتومیم

افراد در دورهمی و مهمانی‌ها همیشه به دنبال راهی برای خوش‌گذرانی و سرگرم کردن همدیگر هستند و تمایل دارند تا فعالیتی انرژی‌بخش در کنار یکدیگر انجام دهند. پانتومیم یکی از این فعالیت‌ها است که علاوه بر سرگرم کردن، مغز را به چالش کشیده و حتی در برخی موارد جنبه آموزشی نیز دارد. پانتومیم یکی از بازی‌های پرطرفدار گروهی است که می‌تواند ساعت‌ها، شما و دوستانتان را سرگرم کند. اگر شما نیز به دنبال راهی برای پر کردن اوقات فراغت خود، همراه با فعالیتی بانشاط هستید، در ادامه با مجله کج بریم همراه شوید تا به نمونه‌ای از بهترین بازی گروهی بپردازیم.

پانتومیم چیست؟

پانتومیم یا ادا بازی، بازی ساده‌ای است که در آن یک نفر کلمه یا عبارتی را در نظر گرفته و با نشانه‌های دیگران را راهنمایی می‌کند و آن‌ها نیز تلاش می‌کنند تا با راهنمایی‌ها، کلمه موردنظر را حدس بزنند. پانتومیم را می‌توان به‌صورت تیمی در گروه‌های کوچک و بزرگ بازی کرد و یا حتی به‌صورت دونفره آن را انجام دهید. درواقع پانتومیم در مهمانی‌ها می‌توانند نوعی فعالیت سرگرم‌کننده باشد که طیف وسیعی از افراد آن را دوست دارند. این بازی بسیار آسان است اما برای افرادی که کمی خجالتی هستند، ممکن است کمی ترسناک و دلهره‌آور باشد اما به‌تدریج می‌تواند باعث افزایش جسارت و صمیمیت در دورهمی ها شود. البته این بازی جزو دسته‌های بازی فکری نیز محسوب میشود که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

چگونه پانتومیم بازی کنیم؟

انجام پانتومیم بسیار ساده است، تنها لازم است گروه‌ها متقابلاً عبارات و کلمات مختلفی را روی تکه‌های کاغذ بنویسند و تا کرده و در ظرفی قرار دهند. پس‌ از آن افراد گروه مقابل کلمه را به‌طور تصادفی از ظرف برمی‌دارند و به‌صورت بی‌صدا، هم‌تیمی خود را برای حدس کلمه، راهنمایی می‌کنند. اما حتماً توجه داشته باشید که قوانین بازی را به‌طور صحیح رعایت کنید تا برد و باختی منصفانه در بازی رخ دهد.

قوانین بازی پانتومیم

در ادامه می‌توانید برخی از قوانین بازی پانتومیم را مشاهده کنید که رعایت آن‌ها می‌تواند در ایجاد فضایی سالم‌تر و بازی منصفانه‌تر نقش داشته باشد:
هنگامی‌که کلمات را برای گروه مقابل انتخاب می‌کنید، حتماً کلمه را به هم‌تیمی‌های خود نشان دهید و ببینید که آیا معنی کلمه را می‌دانند و با آن آشنایی دارند؟ اگر بیش از نیمی از گروه شما کلمه را می‌دانند، می‌توانید آن را انتخاب کنید.
برای شروع بازی و مشخص کردن اینکه کدام گروه بازی را شروع کند، می‌توانید از یک سکه و تاس استفاده کنید.
قبل از شروع بازی برای افرادی که در هنگام اجرای پانتومیم حرف می‌زنند، جریمه‌ای مشخص کنید.
بعدازاینکه بازیکن کلمه‌ای باید برای پانتومیم اجرا کند را مشاهده کرد، لازم است تنها چند ثانیه به او اجازه دهید تا عبارت را بخواند و با آن ارتباط گرفته و برای اجرا برنامه‌ریزی کند.
بهتر است همه بازیکنان، تنها یک‌بار اجرا داشته باشند و پس‌ازآن مجدداً همه یک‌بار دیگر اجرا کنند. این کار باعث خواهد شد که گروه‌ها نتوانند بهترین اجراکننده و ارتباط‌دهنده را بارها استفاده کنند و شانس برنده شدن خود را بالا ببرند.

پانتومیم حرفه‌ای

پانتومیم یک بازی شانسی نیست و با تمرین و گذر زمان، افراد می‌توانند آمادگی بهتری برای این بازی داشته باشند. افرادی که در بازی پانتومیم حرفه‌ای هستند، ممکن است از عوامل مختلفی تأثیر گرفته باشند و یا صرفاً این بازی را مکرراً و دفعات زیادی انجام داده‌اند. به‌عنوان‌مثال: به نظر می‌رسد که مترجمان زبان بهتر می‌توانند با بازی پانتومیم ارتباط برقرار کنند و حدس کلمه، برای آن‌ها راحت‌تر است، این به دلیل سبک زندگی آن‌هاست که آمادگی بیشتری برای حدس از روی حرکات و اعمال افراد دارند و ارتباط غیرکلامی را به‌طور ویژه تمرین کرده‌اند.

پانتومیم حرفه‌ای

ترفندهای برنده شدن در پانتومیم

پانتومیم یکی از بازی‌های گروهی، سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز است، اما اگر برنده نشوید، چندان جذاب نیست و ممکن است از آن خسته شوید. ازاین‌رو با رعایت ترفندهایی که در ادامه بیان شده است، می‌توانید در پانتومیم برنده شده و در این بازی حرفه‌ای شوید.
در انتخاب هم‌تیمی دقت داشته باشید.
پانتومیم بازی تیمی است، ازاین‌رو هنگام انتخاب هم‌تیمی، از فرصت استفاده کنید و افرادی را انتخاب کنید که به‌خوبی می‌شناسید و از سبک ارتباطی فرد، شناخت کافی دارید.

قوانین بازی را بدانید.

اگر در هنگام بازی، قوانین را رعایت نکنید ممکن است گروه حریف اعتراض کرده و امتیاز خود را از دست بدهید. لذا حتماً توجه کنید که گروه شما قوانین را به‌درستی می‌داند و رعایت می‌کند.

با ذهنی آرام بازی کنید.

اگر می‌خواهید در پانتومیم برنده شوید، لازم است قبل از بازی ذهن خود را خلوت کرده و سعی کنید با ذهنی باز و آرام با بازی ارتباط برقرار کنید و شانس برنده شدن خود را افزایش دهید.

با آرامش بازی کنید.

حفظ آرامش بهترین روش برای حدس و پیدا کردن سرنخ است. آرامش خود را حفظ کرده و بیش‌ازحد هیجان ‌زده نشوید و خود را آرام و ریلکس نگه دارید.
سرعت خود را بالا ببرید.
اگر هنگامی‌که سعی دارید، سر نخی را به هم‌تیمی خود انتقال دهید، احساس کردید که او سردرگم شده است و نمی‌تواند درست حدس بزند، همان کار را مجدداً تکرار نکنید، بلکه آماده باشید و به سرکت از زاویه‌ای متفاوت و روشی جدید، سعی کنید او را راهنمایی کنید.

خجالت را کنار بگذارید.

اگر خجالتی هستید، بهتر است کمی جسارت به خرج دهید و خجالت را از خود دور کنید. به‌هرحال همه شما در یک موقعیت قرار دارید و راهی برای عقب‌نشینی وجود ندارد، پس بازی را همراه کنید.

اطلاعات عمومی خود را بالا ببرید.

بازی پانتومیم از دسته بازی‌هایی است که به راهنمایی و سرنخ نیاز دارد، بنابراین اگر با فیلم، کتاب، موسیقی و… میانه‌ای ندارید، ممکن است در ارائه راهنمایی‌ها دچار مشکل شوید و حدس زدن نیز برای شما سخت‌تر شود. بنابراین دانش و اطلاعات عمومی خود را به‌خوبی تقویت کنید تا بتوانید راحت‌تر پانتومیم بازی کنید.
هم‌تیمی خود را در جریان بگذارید که آیا در مسیر درست قرار دارد یا خیر.
وقتی هم‌تیمی خود را راهنمایی می‌کنید، گزینه‌های احتمالی به ذهن او خطور می‌کند و به هنگامی‌که به گزینه درست اشاره کرد، سریعاً او را تائید کنید و با تشویق به او بفهمانید که خط فکری خود را گسترش دهد.
به‌طور منظم با مردم صحبت کنید و سبک‌های ارتباطی را یاد بگیرید.
یادگیری سبک‌های ارتباطی مختلف می‌تواند راهی عالی برای برنده شدن در بازی پانتومیم باشد. اغلب با مردم صحبت کرده و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و سعی کنید به سبک ارتباطی آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشد و ببینید که مردم چگونه برای هدایت پیام شفاهی خود به دیگران از زبان بدن استفاده می‌کنند.
از قبل با هم‌تیمی‌های خود هماهنگ شوید.
استفاده از نشانه‌های استاندارد می‌تواند روش عالی برای هماهنگی باهم تیمی شما در بازی پانتومیم باشد. بنابراین قبل از بازی می‌کنید سینگال ها را با هم‌تیمی بررسی کنید.
مخاطب خود را بشناسید و به او توجه کنید.
نحوه ارتباط و تعامل شما با افراد مختلف، به نحوی متفاوت است و برای صحبت با هر فرد، از نوعی خاصی از ارتباط استفاده می‌کنید، به‌عنوان‌مثال شما همان‌گونه که با همسن و سالان خود صبحت می‌کنید با عمو یا پدربزرگ خود صحبت نمی‌کنید، بنابراین در هنگام بازی پانتومیم، سعی کنید آن‌گونه که با افراد ارتباط دارید، سعی در رساندن مفهوم و راهنمایی داشته باشید.
با خونسردی بازی کنید
اگر شما از آن دسته افرادی هستید که هنگام بازی مدام ناراحت و عصبانی می‌شوید، ممکن است افراد تمایل زیادی به پانتومیم بازی با شما نداشته باشند، بنابراین لازم است با خونسردی، از بازی لذت ببرید و سرگرم شوید.
کلمات را ساده‌تر کنید.
می‌توانید کلمات را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید و سپس افراد را برای حدس آن راهنمایی کنید، و سپس آن‌ها را راهنمایی کنید تا بخش‌های حدس زده شده را کنار هم قرار دهند.

مزایای پانتومیم

پانتومیم یکی از بازی‌های منعطف و جهانی است که مزایای زیادی را به بازیکنان ارائه می‌کند، در ادامه می‌توانید برخی از این مزایا را مشاهده کنید:
مهم‌ترین مزایای بازی پانتومیم اوقات خوشی است که برای شما در کنار عزیزانتان ایجاد می‌کند و به‌طورکلی در افزایش حس صمیمت شما نیز نقش دارد.
بازی پانتومیم می‌تواند مهارت‌های ارتباطی شما را تقویت کرده و باعث شود، آشنایی بیشتری با زبان بدن پیدا کنید.
پانتومیم نقش اساسی در بهبود عملکرد مغز دارد و می‌تواند در درمان بسیاری از اختلالات ارتباطی و بیماری‌های روانی نقش داشته باشد و به‌عنوان نوعی فرآیند درمانی در مراکز توان‌بخشی علی‌الخصوص برای کودکان، استفاده می‌شود.

ایده‌هایی برای انتخاب کلمه در بازی پانتومیم

گاهی ممکن است درباره انتخاب کلمه مناسب برای پانتومیم سردرگم شده و به دنبال کشف کلمات جدیدی باشید که حدس آن‌ها کمی سخت و یا برای بازیکنان جدید باشد. در ادامه می‌توانید کلمات زیادی را مشاهده کنید و از آن‌ها در بازی پانتومیم استفاده کنید:
مواد غذایی
انجام پانتومیم با کلماتی از دسته مواد غذایی ممکن است کمی دشوار باشد، اما ممکن است بسیار جذاب و خنده‌دار باشد، در ادامه می‌توانید ایده‌های مواد غذایی را مشاهده کنید:

 • آدامس بادکنکی
 • بستنی قیفی
 • سیب
 • پاپ کورن
 • چیپس
 • سیب زمینی سرخ‌شده
 • ژله

ایده‌های ورزشی:

 • فوتبال
 • هاکی
 • شیرجه
 • تیراندازی
 • موج سواری
 • بولینگ

ایده‌های ترسناک:

 • زامبی
 • هیولا
 • خون آشام
 • تار عنکبوت
 • ترس
 • اسکلت
 • جیغ
 • مترسک

این نمونه از کلمات، به‌نوعی مبتدی‌اند که حتی می‌توان آن‌ها را برای کودکان نیز اجرا کنید و در افزایش مهارت در آن‌ها نقش داشته باشید.

جمع بندی
پانتومیم یک بازی گروهی و سرگرم‌کننده است که می‌تواند ساعت‌ها افراد را سرگرم کند، اما به یاد داشته باشید که همه این‌ها تنها سرگرمی است و برای ایجاد اوقات خوش در کنار هم، طراحی ‌شده است. بنابراین زیاد به رقابت نپردازید و سعی کنید بیش‌ازحد به برد و باخت واکنش نشان ندهید و تنها از مراحل بازی لذت ببرید.

در این مقاله از مجله کج بریم سعی کردیم تا شما را با بازی پانتومیم، روش‌های بازی کردن آن، قوانین آن و دیگر جنبه‌های این بازی آشنا کنیم امیدوارم این بازی را در جمع‌های دوستانه و خانوادگی انجام داده و از آن لدت ببرید.

لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر علاقه‌مندان به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

آخرین مقالات کُج بریم

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

اشتراک گذاری مقاله

اگر این مقاله برات مفید بود لطفا با دوستاتم به اشتراک بگذار 🙂

مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
فهرست