10 فایده شطرنج برای مغز

زمان مطالعه: 5 دقیقه
33 بازدید
فواید بازی شطرنج

شطرنج در دهه 1950 تا 1960 توسط استاد بزرگ شطرنج بابی فیشر ابداع شد و تا به امروز تبدیل به یکی از بازی‌های فکری مورد علاقه خیلی از افراد با هر سنی شده است. بازی شطرنج جزو یکی از بازی‌های فکری است که ما در مجله کج بریم سعی داریم شما را با انواع بازی‌های فکری آشنا کنیم و از طرف دیگر امکانی را فراهم کنیم تا شما بتوانید برای اوقات فراغت هر کدام از این بازی‌ها را رزرو کنید و لحظات مفید و مفرحی را در کنار خانواده و دوستانتان داشته باشید.

خیلی از بازی‌ها یا ورزش‌ها فیزیک و عضلات شما را به چالش میکشند ولی شطرنج را میتوان به عنوان کلاسیک ترین بازی فکری به حساب آورد چرا که یک ورزش فوق العاده قوی برای مغز شماست و از آن به عنوان یکی از روش‌های درمانی مغز و روح نام میبرند.

فواید بازی شطرنج

خیلی از ورزشکاران حرفه‌ای در دنیا از این بازی برای تمرین و آرامش مغز و روحشان استفاده میکنند. سمیر بچیچ یکی از بهترین مربیان بدنساز آمریکایی ورزش شطرنج را به عنوان بهترین تمرین برای مغز میداند. از همین رو تصمیم گرفتیم تا کمی شما را با بازی شطرنج بیشتر آشنا کنیم و فواید آن را با هم بررسی کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

1- افزایش IQ

اول مرغ بوده یا تخم مرغ؟، این سوالی است که شاید با لحنی طنز بارها شنیده باشید ولی آیا جوابی برای آن دارید؟! دقیقا همچنین موضوعی درباره ارتباط شطرنج و IQ وجود دارد. خیلی‌ها اعتقاد دارند که افراد باهوش سراغ بازی شطرنج میروند ولی عده‌ای هم بر این باورند که بازی شطرنج موجب افزایش IQ میشود.

شطرنج و افزایش IQ

از همین رو محققان 4 هزار نفر در کشور ونزوئلا را مورد بررسی قرار دادند و پس از مدتی به این نتیجه رسیدند که شطرنج میتواند به شکل محسوسی IQ انسان را افزایش دهد.

2- شطرنج و آلزایمر🧠

این موضوع را اکثرا میدانند که مغز هم یکی از عضلات بدن است و در ماهیت عضلات این وجود دارد که میتوانیم آن را تقویت کنیم. پس مغز هم نیاز به تمرین دارد تا قوی‌تر شود. یکی از فعالیت‌هایی که به واسطه آن مغز شما عضلانی‌تر میشود بازی شطرنج است.

مععمولا افرادی که عضله مغزی ضعیفی دارند، در کهنسالی (معمولا بالای 75 سال) دچار آلزایمر یا اختلال حواس میشوند ولی یکی از راهکاری ساده پیشگری از آلزایمر شطرنج بازی کردن است.

پس قبل از اینکه 75 سالتان شود حتما شطرنج بازی کنید!

3- بهبود حافظه

یکی از ویژگی‌های بازی شطرنج، افزایش و تقویت حافظه است. چرا که شما در حین بازی باید تمرکز داشته باشید و بازی‌های قبلی حریف و حتی خودتان را به خاطر بسپارید تا بتوانید در این بازی موفق شوید.

شطرنج و افزایش حافظه

معمولا اساتید بزرگ شطرنج، حافظه خیلی خوبی دارند. البته تقویت حافظه موجب تقویت مهارت‌های کلامی افراد هم میشود.

4- بهبود مهارت‌های خواندن

یکی از مهارت‌هایی که بواسطه شطرنج بازی کردن تقویت پیدا میکند، مهارت خواندن است، این موضوع بسیار تعجب آور است چرا که شظرنج چه ربطی به مهارت خواندن شما دارد؟!

ولی طی تحقیقاتی در سال 1991 توسط دکتر استوارت مارگولیس دلیلی بر این واقعیت است که شطرنج میتواند مهارت مغز را افزایش دهد.

5- شطرنج دو نیمکره مغز را پرورش میدهد

نیمکره سمت چپ وظیفه تحلیل و پردازش را بر عهده دارد و نمیکره راست هم وظیفه بخش احساسات و خلاقیت و مطمئنا باور ما این است که قاعدتا شطرنج،  نیمکره چپ را تقویت میکند ولی تحقیقاتی در کشور آلمان نشان داد که در عین ناباوری، شطرنج هر دو نیمکره مغز شما را تقویت میکند. پس اگر میخواهید علاوه بر بدنتان، مغزتان هم عضلانی شده است.

شطرنج و پرورش دو نیمکره مغز

6- بهبود مهارت برنامه‌ریزی و پیش بینی

کورتکس جلویی مغز آخرین بخش مغز است که در دوران نوجوانی رشد میکند.این بخش در مغز وظیفه برنامه‌ریزی، تفکر منطقی و قصاوت را بر عهده دارد. بازی شطرنج نیاز به تفکر استراتژیک و  تصمیم گیری در شرایط بحرانی دارد. شطرنج بازی کردن این بخش را تقویت میکند و هر چقدر شما این بخش را بیشتر تقویت کنید. قدرت تصمیم گیری بهتر و پویاتری دارید.

7- افزایش قدرت حل مسئله

شما در بازی شطرنج در تمام لحظات نیاز به حل مسئله دارید. هر حرکتی که حریف شما انجام میدهد میتواند کل استراتژی شما برای بازی را تغییر دهد و مسئله جدیدی را حل کنید از همین رو بازی شطرنج به شدت در بهبود و تقویت مهارت حل مسئله شما میتواند موثر باشد.

تحقیقاتی در سال 1992 تحقیقی بر روی 450 دانش آموز سال پنجم انجام شد و کسانی که شطرنج بازی میکردند نمرات بالاتری نسبت به بقیه افراد داشتند.

8- افزایش خلاقیت

کمی قبل‌تر اشاره کردیم که شطرنج هر دو نیمکره مغز را پرورش میدهد. بخش راست مغز وظیفه خلاقیت و احساسات را بر عهده دارد. تحقیقاتی بر روی دانش آموزان انجام شد که نشان دارد که بچه‌هایی که شطرنج بازی میکنند نسبت به افرادی که با کامپیوتر کار میکنند، خلاقیت بیشتری دارند.

افزایش خلاقیت با شطرنج

پس اگر دوست دارید ذهنتان خلاق‌تر شود یکی از راهکارها شطرنج بازی کردن است.

9- افزایش تمرکز

امروزه ما در دنیایی زندگی میکنیم که پر است از حواس پرتی‌های دیجیتال و واقعا نیاز به تمرکز داریم. شطرنج یکی از بهترین و قوی‌ترین راهکارهای افزایش تمرکز است و شما میتوانید با شطرنج بازی کردن این قوه جذاب خود را تقویت کنید.

10- رشد مغز را تحریک میکند

بازی‌های فکری کمک میکند که مغز شما پویا تر شود ولی اگر علمی‌تر به این موضوع نگاه کنیم در ابتدا باید نورون‌های مغز را بررسی کنیم. نورون‌های مغزی وظیفه انتقال اطلاعات را دارند و با ارتباط گرفتن با نورون‌های دیگر این وظیفه را انجام میدهند.

رشد مغز با بازی شطرنج

بازی فکری کمک میکند این فرآیند بهینه‌تر و سریع‌تر بین نورون‌ها انجام شود و در اصل باعث رشد ذهن شما میشود. پس شطرنج بازی کردن باعث میشود مغز شما رشد کند.

در دهه‌های اخیر نوجوانان و جوانان زیادی به این بازی علاقه مند بودند و همین موضوع تربیت اساتید بزرگی مثل استاد بزرگ احسان قائم مقامی در این نسل شد و امیدواریم محبوبیت این بازی برای نسل‌های جدید و آینده بیشتر شود تا تاثیرات آن را بیشتر در جامعه ببینیم.

در مقاله فوق سعی کردیم تا شما را در مجله کج بریم با بازی شطرنج و فواید آن آشنا کنیم. امیدوارم از مطالعه آن لذت ببرید و لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (4 امتیاز)

آخرین مقالات کُج بریم

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

اشتراک گذاری مقاله

اگر این مقاله برات مفید بود لطفا با دوستاتم به اشتراک بگذار 🙂

مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
فهرست