12 نکته طلایی برای فرار از اسکیپ روم

زمان مطالعه: 6 دقیقه
59 بازدید
12 نکته خروج از اتاق فرار

اتاق فرار یکی از سرگرمی های فکری است که امروزه در ایران هم طرفدارن بسیار زیادی پیدا کرده است. ما در مجله کج بریم کاملا درباره اتاق فرار صحبت کردیم و در این مقاله قصد داریم تا شما را با باید و نباید های اتاق فرار صحبت کنیم تا شما آگاهی بیشتری داشته باشید که چکونه در اتاق فرار همراه با تیم خود به موفقیت برسید و همه معماها را حل کنید.

ما در یک مقاله از سری مطالب مجله کج بریم به 7 تمرین برای حضور در اتاق فرار اشاره کردیم که قبل از این مقاله میتوانید آن را مطالعه کنید.

کارهایی که باید در اتاق فرار انجام ندهیم!!

خیلی از افرادی که با این سرگرمی هیجان انگیز آشنا میشوند اطلاعات دقیقی نسبت به این بازی ندارند و مطمئنا نمیدانند چگونه باید معماها را حل کرد و از اتاق فرار خارج شد و ممکن است کارهایی انجام دهند که موجب شکست شود و در این مقاله قرار است 10 نکته طلایی اتاق فرار را به شما بگوییم. پس حتما قبل از اینکه به اتاق فرار بروید این نکات را مرور کنید.

دقیقا شما باید بدانید که چه کارهای در اتاق فرار نکنیم؟

1- انتخاب هم تیمی های خوب

هدف از اتاق فرار، یک بازی گروهی است که شما باید بتوانید با همفکری با همه اعضای تیم معماها را حل کنید. ولی این که هم تیمی های خوب انتخاب کنید منظور ما این نیست که جمعی از افراد باهوش و نخبه با خود به اتاق فرار بروید، منظور این است افرادی را انتخاب کنید که بتوانید به یکدیگر اعتماد کنید و با همفکری در نهایت بازی را در کمترین زمان ممکن به انتها برسانید. البته در ادامه بیشتر این موضوع رو متوجه میشوید.

هم تیمی های اتاق فرار

2- به توصیه های گیم مستر با دقت گوش کنید.

متاسفانه خیلی از علاقه مندان به بازی اتاق فرار شاید به نکاتی که گیم مستر در ابتدا و طول بازی به آن ها یادآور میشود دقتی نمیکنند و بیشتر علاقه دارند خودسرانه بازی را به انتها برسانند ولی فراموش نکنید همراهی با گیم مستر یا گرداننده بازی به شدت میتواند لحظات جذاب تر و هیجان انگیزتری را برای شما رقم بزند.

در مقاله ای دیگر از مجله کج بریم به صورت مفصل به نقش گیم مستر در اتاق فرار پرداختیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که یک گیم مستر قوی میتواند بازی را به مراتب برای شما جذاب تر کند ولی در این مسیر نیاز به تعامل شما هم دارد.

پس برای اینکه بازی را بهتر و حرفه ای تر انجام بدهید و لذت بیشتری ببرید به نکاتی که گرداننده قبل از بازی و در حین بازی به شما تذکر میدهد گوش کنید.

3- وقت خود را با وسایل دونت تاچ هدر ندهید.

معمولا قبل از ورود به اتاق فرار گیم مستر به شما نکاتی را گوشزد میکند که یکی از آن ها این است که معمایی یا سرنخی در وسایلی که برچست دونت تاچ دارند (دست زدن ممنوع) قرار داده نشده است.  دست زدن شما جز اینکه به دکور بازی آسیب بزند دست آوردی ندارد.

وسایل دونت تاچ اتاق فرار

خیلی از گرداننده های بازی اتاق فرار وقتی شما این آیتم ها را لمس میکنید سعی میکنند از طریق راه های ارتباطی به شما تذکر بدهند و در صورتی که این اتفاق تکرار شود میتوانند شما را از بازی اخراج کنند.

علاوه بر تمام نکات بالا زمان شما را تلف میکند و از طرفی باعث میشود از مسیر بازی دور شوید.

4- از گوشی تلفن همراه خود استفاده نکنید.

قبل از هر بازی معمولا گیم مستر از شما درخواست میکند تا گوشی تلفن همراه خود را در کمد قرار دهید و داخل بازی نبرید. خیلی از افراد متاسفانه فکر میکنند که گوشی تلفن همراه میتواند به آن ها کمک کند ولی در اصل جز اینکه کمکی به شما نمیکند بلکه شما را از مسیر دور میکند.

ولی اگر جایی نیاز به هینت (کمک و راهنمایی) هم داشته باشید، مطمئنا گیم مستر شما را راهنمایی میکند.

حتی برای عکس گرفتن در دکور و اتاق ها میتوانید بهد از بازی اقدام کنید و نیاز نیست تا در حین بازی اینکار را انجام دهید.

5- سرنخ ها را در جیب خود نگذارید!

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در حین بازی وقتی قرار است از اتاقی به اتاق دیگر بروید بعضی از سرنخ ها را در جیب خود میگذارید. این یکی از کارهایی است که درست نیست شاید بپرسید چرا؟

وقتی شما سرنخ را در جیب خود میگذارید ممکن است فراموش کنید و از طرفی هم این سرنخ از دید بقیه اعضای تیم پنهان میماند و در نهایت احتمال دارد باعث شکست شما در اتاق فرار شود.

6- هر چیزی به ذهنتان میرسد با هم تیمی های خود مطرح کنید.

اصلا نباید فراموش کرد که ماهیت بازی اتاق فرار، یک سرگرمی گروهی است و اگر به خاطر بیارید این بازی برای درمان های روانشناختی ابداع شده است و یکی از اهداف انجام این بازی تمرین کارهای گروهی است.

از همین رو اگر نکته ای یا سرنخی پیدا کردید حتما با هم تیمی های خود به اشتراک بگذارید چرا که اگر یاد بگیرید با استفاده از کارگروهی از اسکیپ روم فرار کنید بی شک احتمال پیروزی شما خیلی بیشتر است.

7- همگی روی یک موضوع تمرکز نکنید!

شاید یکی از دلایل گروهی بودن این بازی این است که افراد مختلف با دیدگاه های و ساختارهای ذهنی مختلفی در اتاق فرار میگیرند و سعی در حل معماها و باز کردن قفل ها دارند.

حالا فرض کنید همه افراد تیم بر روی یک سرنخ تمرکز کنند!!

خوب این کار کاملا اشتباه است و شاید اصلا سرنخی که تصور میکنید شما را کمک میکند درست نباشد.

پس بهتر است هر کسی روی موضوعات مختلف تمرکز کند و در صورتی که هم تیمی نیاز به کمک و همفکری داشت به او همفکری بدهید ولی در نهایت باز هم فراموش نکنید که کارگروهی هم جنبه های مختلف دارد و باید با آن ها آشنا شوید.

8- با هم تیمی های خود بحث نکنید.

خب این موضوع بسیار روشن است چون بارها در مقالات مختلف کج بریم اشاره کردیم که تمام تیم باید سعی کند تا با تمرکز روی معماها و سرنخ ها از اسکیپ روم فرار کنند و اگر شما با هم تیم های خود سر سرنخ ها بحث کنید.

از طرف دیگر باید این موضوع را در نظر داشته باشید که هدف شما و دوستانتان سرگرمی و داشتن لحظات هیچان انگیز و لذت بخش است. پس در صورتی که شما با هم بحث کنید طبیعتا تلخی و ناراحتی بین شما پیش خواهد آمد و لحظات جذابی برای شما ساخته نمیشود.

9- زمان را در اتاق فرار مدیریت کنید.

اصلا هدف طراحان سناریو بازی اینست که شما را با سرنخ های بیهوده منحرف کند و زمان شما به اتمام برسد. پس فراموش نکنید برای خروج از اتاق فرار سعی کنید زمان را به درستی مدیریت کنید البته این موضوع فرمول خاصی ندارد و با تجربه کردن اتاق های مختلف به این توانایی دست پیدا خواهید کرد.

10- سعی کنید متمرکز باشید.

ماهیت بازی اتاق فرار به این شکل است که شما معماها را حل کنید ولی گیم مستر سعی میکند با عناصری که در اختیار دارد مثل موزیک، نور و آکتور که همگی باعث بهم ریختن ذهن شما میشود، نگذارد تا شما با تمرکز معماها را حل کنید.

تمرکز در اتاق فرار

شما باید سعی کنید با این حس های ترس و هیجان مقابله کنید و تمرکز خود را از دست ندهید. در این صورت بی شک احتمال برد شما زیاد است. که مقاله‌ای کامل درباره مدیریت ترس در اتاق فرار نوشتیم که میتوانید آن را مطالعه کنید.

11- سعی کنید تعداد نفرات تیم بین 4 تا 6 نفر باشد.

معمولا مجموعه های اسکیپ روم نسبت به سناریو و دکور بازی حداقل و حداکثر نفرات در بازی را مشخص میکنند طبق قوانین اتاق فرارهای تهران و شهرستان ها، حداقل تعداد نفرات 3 نفر و حداکثر 10 نفر است.

نکته اینجاست که اگر تعداد نفرات زیاد باشد بی شک اتاق شلوغ شده و باعث شکست تیم میشود.

12 – کار با قفل ها را یاد بگیرید.

در ابتدای قبل از ورود به اتاق فرار، گیم مستر روش کار کردن با قفل ها را به شما آموزش میدهد. سعی کنید با دقت یاد بگیرید و بتوانید در حین بازی کار با قفل ها را خوب یاد بگیرید.

در صورتی که کار با قفل های مختلف اتاق فرار را بلد نباشید، زمانتان هدر میرود و شانس پیروز شدنتان کم میشود. ما در مجله کج بریم یک مقاله مفصل معرفی قفل‌های اتاق فرار داریم که میتوانید با انواع قفل های اسکیپ روم آشنا شوید.

جمع بندی

تمام این نکاتی که بیان کردیم کمک بسیار زیادی به شما میکند تا شانس بیشتری در اتاق فرار برای خروج داشته باشید ولی نکته بسیار مهم در تجربه اتاق فرار این است که علاوه بر بازی کردن لذت ببرید. پس سعی کنید تا بازی را بیش از حد جدی نگیرید و علاوه بر موفق شدن، از بازی لذت ببرید.

اتاق فرار به صورتی است که شما باید پازل‌ها و معماها را حل کرده و در نهایت از اتاق فرار خارج شوید و شاید باور نکنید این بازی چقدر برای سلامت روح و جسم شما مهم است و در مقاله 7 فایده شگفت انگیز بازی‌های فکری برای مغز مطالعه کنید.

امیدواریم تا این اطلاعات برای شما مفید بوده باشد و لحظات هیجان انگیزی را تجربه کنید. لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر علاقه مندان به اشتراک بگذارید.

5/5 - (4 امتیاز)

آخرین مقالات کُج بریم

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • یه نکته طلایی بگم تازه واردا یادبگیرن 🙂 وقتی وارد اتاق فرار شدید پخش بشید، نسبت به تعدادی که هستید تو اتاق پخش بشید و قفل هارو قبل از هرچیزی پیدا کنید و نسبت به اولویتی که دارن روشون کار کنید

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

اشتراک گذاری مقاله

اگر این مقاله برات مفید بود لطفا با دوستاتم به اشتراک بگذار 🙂

مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
فهرست