7 فایده باورنکردنی پازل برای مغز شما

زمان مطالعه: 5 دقیقه
19 بازدید
7 فایده باورنکردنی پازل برای مغز شما

امروزه بازی های فکری و پازل ها به شدت مورد استقبال خانواده قرار گرفته است و جایگاه عمیق‌تری در خانواده‌ها قرار گرفته است و ما حتی در مجله کج بریم در مقاله ای مفصل به 9 فایده بردگیم یا بازی رومیزی برای کودکان صحبت کردیم ولی امروز قصد داریم با زاویه‌ای متفاوت به این موضوع نگاه کنیم و 7 فایده شگفت انگیز پازل برای مغز را مورد بررسی قرار دهیم.

فایده‌های شگفت انگیز پازل برای مغز

امروزه تاثیر بازی‌های فکری بر روی روح و روان ثابت شده است و علاوه بر این نکته در کشورهای جهان اول سعی دارند تا آموزش را با بازی یا گیم همراه و همسو کنند چرا که تحقیقات نشان داده اگر آموزش همراه با بازی باشد هم تاثیرگذاری زیادی دارد و هم ماندگاری بالا.

از همین رو امروزه باید بیشتر به بازی‌های فکری اهمیت بدهیم.

بازی فکری یا پازل علاوه بر خاصیت سرگرم کنندگی، کار بر روی پازل ذهن شما را پرورش میدهد و در اصل مغز شما هم تمرین میکند.

پازل‌ها یا باز‌یهای فکری در اصل یک فعالیت سرگرم کننده خانوادگی (چند نفره) یا تک نفره هستند که قرار نیست این موضوع را بررسی کنیم ولی این بازی چه جدول کلمات مقطع باشد، چه پازل هزار تکه باشدو چه مونوپولی باشد یا هر بازی دیگر مهم این است که همه این موارد یک ویژگی مشترک دارند که آن هم پرورش و بهبود فعالیت مغزی است.

امروزه در عصر دیجیتال این پازل‌ها محبوبیت زیادی دارند و قشر نوجوان و جوان علاقه زیادی به این موضوع دارند.

البته ما باید با بازی‌های فکری آشنا شویم چرا که دنیای بسیار پیچیده‌ای دارند. ما در مجله کج بریم مقاله بازی فکری چیست داریم که میتوانید کاملا با آن آشنا شوید. و در این مقاله به فواید بازی‌های فکری هم اشاره کردیم.

تاریخچه بازی‌های فکری و پازل

تاریخچه بازی‌های فکری و پازل به گذشته‌های بسیار دور بازمیگردد و اگر دقت کنید در تاریخ پر بار کشور خودمان از گذشته کودکان بازی‌های زیادی برای سرگرمی داشته‌اند. که بازی‌های فکری باستانی مثل نرد (تخته نرد)، چترنگ (شطرنج)، اشتپذ و نواردشیر در گذشته بازی میشده است.

در دوران معاصر هم پازل در سال 1767 توسط جان اسپیلزبری، جدول کلمات مقطع در سال 1913 در روزنامه‌ها و مکعب روبیک در سال 1974 ابداع شدند.

البته که امروزه بازی‌های فکری و پازل‌ها تنوع بسیار زیادی دارند.

همانطور که اشاره کردیم به دلیل پرورش فکر و مغز به شدت برای کودکان مفید است ولی موضوع اصلی که امروزه بیان شده این است که این بازی‌های فکری و پازل برای بزرگسالان هم مفید است.

1- ورزش نیمکره چپ و راست مغز

نمیکره چپ و نیمکره راست مغز هر کدام وظایف مختلف و مشخصی دارند. نیمکره چپ وظیفه بخش منطق و تحلیل را بر عهده دارد و نیمکره راست وظیفه بخش خلاقیت شما را بر عهده دارد.

ورزش نیمکره چپ و راست مغز

یکی از جذابیت‌های بازی‌های فکری و پازل اینست که باعث میشود که هر دو نیمکره شما تمرین داده شده و تقویت میشود.

2- تقویت و بهبود حافظه

بازی‌های فکری و پازل ارتباطات بین سلولی مغز را تقویت میکند و باعث ایجاد سلول‌های جدید میشود. اگر دقت کنید بازی های فکری موجب خواهند شد حافظه کوتاه مدت ما بهبود پیدا کند. همین موضوع موجب میشود تا از آلزامیر جلوگیری شود.

3- بهبود مهارت حل مسئله

توانایی حل مسائل و مشکلات و تفکر انتقادی در هر مرحله از زندگی مفید است و میتواند در زندگی فردی و اجتماعی به شما کمک کند. پازل‌ها و بازی‌های فکری به ما کمک میکنند تا در مواجه با مسائل رویکردهای مختلفی اتخاذ کنیم و همین کمک میکند تا مهارت حل مسئله را یاد بگیریم.

بهبود مهارت حل مسئله

4- بهبود استدلال و ادراک بصری

وقتی شما به جدول کلمات یا پازل‌های چند تکه یا هر بازی فکری دیگری باید بتوانید تصور کنید که قدم بعدی چیست؟ همین موضوع موجب میشود تا مهارت ادراک بصری و فضایی شما بهبود یابد. این مهارت به شدت در زندگی شما به کار آمده و باعث افزایش کیفیت زندگی میشود.

بهبود استدلال و ادراک بصری

5- بهبود حال روحی شما

یکی از ویزگی ها یا در اصل فایده‌های بازی فکری و پازل اینست که باعث ایجاد دوپامین در مغز شما شده و همین دوپامین به بهبود حال روحی شما کمک میکند. به زبان ساده تر اگر دقت کرده باشید به بازی، سرگرمی هم گفته میشود!!!

بهبود حال روحی شما

6- کاهش استرس

پازل‌ها مغز ما را تقویت میکند اما در عین حال آرامش بخش هستند. وقتی ما بازی میکنیم در اصل ذهنمان روی یک کار تمرکز دارد و باعث مراقبه ناخودآگاه میشود باعث بهبود مهارت‌های شما در مقابل استرس میشود. پس در نهایت موجب کاهش استرس میشود.

کاهش استرس

7- افزایش IQ شما

بازی‌های فکری به دلیل اینکه باعث افزایش تمرکز، مهارت‌های استدلال میشود و نیاز نیست حتما در کلاس‌های ریاضی محض شرکت کنید تا IQ (ضریب هوشی) شما افزایش پیدا کند.

افزایش IQ

تحقیقاتی در دانشگاه میشیگان نشان میدهد که انجام بازی‌های فکری یا حل کردن پازل به مدت 25 دقیقه در روز افزایش 4 امتیازی ضریب هوشی شما یا IQ در بلند مدت میشود.

نتیجه گیری

با فوایدی که برای بازی‌های گروهی بیان کردیم میتوان متوجه شد که این سبک بازی‌ها میتواند علاوه بر کودکان برای همه اقشار سنی مناسب باشد و به نظر میرسد علاوه بر همه این نکات اگر همراه با کودکان خود اوقات فراغت را صرف این کار کنید میتواند مزایای زیادی داشته باشد که یکی از آن ها ایجاد کانون گرم خانواده میشود.

در این مقاله از مجله کج بریم سعی کردیم تا شما را با 7 فایده شگفت انگیز بازی‌های فکری و پازل آشنا کنیم و امیدواریم از مطالعه آن لذت برده باشید و لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر علاقه مندان به اشتراک بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)

آخرین مقالات کُج بریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

اشتراک گذاری مقاله

اگر این مقاله برات مفید بود لطفا با دوستاتم به اشتراک بگذار 🙂

مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
فهرست