9 ترفند یک تیم حرفه ای برای برنده شدن در اتاق فرار

زمان مطالعه: 6 دقیقه
24 بازدید
9 ترفند تیم اتاق فرار حرفه ای

امروزه سناریو‌ها و کیفیت اتاق فرارها نسبت به سال‌های گذشته بسیار پیشرفت و بهبود داشته است و شما به راحتی نمیتوانید تفکرات طراح بازی رو حدس بزنید، چرا که هر روز بازیکنان اتاق فرار هم تجربیات بیشتری به دست می‌آورند و خیلی راحت تر معماها را حل میکنند چون ذهنشان عادت میکند تا برای حل پازل‌ها باید چارچوب ذهنی خود را بشکند و از طرف دیگر عامل ترس یا آدرنالین در بازیکنان کمتر میشود، در نهایت تمرکز بالاتری دارند که همین موجب میشود خیلی راحت تر دست طراح برای آن‌ها رو شود.

البته ما در مجله کج بریم به صورت مفصل درباره موضوع چگونه در اتاق فرار نترسیم؟ و تمرین‌های برای حضور در اتاق فرار، صحبت کردیم تا شما تسلط بیشتری در اسکیپ روم داشته باشید.

اتاق فرار بازی گروهی است و نیاز به کار تیمی دارد و شما به تنهایی نمیتوانید بازی و سناریو را پیش ببرید. پس وقتی چندین نفر در قالب یک تیم با هم این بازی را شروع میکنند باید شناخت خوبی نسبت به نقاط ضعف و قوت یکدیگر داشته باشند تا بتوانند تقسیم کار کنند.

تیم حرفه‌ای اتاق فرار

در این مقاله از کج بریم قصد داریم تا 9 نکته و ترفند یک تیم حرفه‌ای برای برنده شدن در اتاق فرار را بررسی کنیم پس با ما تا انتها همراه باشید.

ترفندهای تیم‌های حرفه‌ای اتاق فرار

همانطور که گفتیم ماهیت بازی اتاق فرار، گروهی است و شما باید یاد بگیرید تا چگونه با بقیه هم تیمی‌های خود برخورد کنید تا تبدیل به یک تیم حرفه‌ای شوید و در ادامه تمام راهکارهای کاربردی را با هم بررسی خواهیم کرد تا شما هم تبدیل به یک تیم حرفه‌ای اتاق فرار شوید.

1- ارتباط گرفتن با هم‌ تیمی‌ها در اتاق فرار

مطمئنا خیلی از افرادی که به اتاق فرار علاقه‌مند هستند به شدت منتظرند تا اولین راهکار برای تبدیل شدن به یک تیم حرفه‌ای اتاق فرار را بیاموزند ولی اولین ترفند خیلی ساده است. باید سعی کنید تا با همه هم تیمی‌های خود چه قدیمی باشند، چه جدید ارتباط بگیرید و حرف بزنید.

اگر قبل از بازی است و شما هم تیمی جدید دارید سعی کنید شروع به صحبت کردن با او کنید و از ویژگی‌های خود در بازی اتاق فرار صحبت کنید و خاطرات اتاق فرارهایی که قبلا رفتید تعریف کنید تا هم او با شما آشنا شود و از طرفی هم اگر خجالتی است شما سر صحبت را باز کردید و راحت تر میتواند با شما آشنا شود.

در حین بازی هم ارتباط گرفتن و صحبت کردن با هم تیمی‌ها به شدت تاثیرگذار است و میتواند سرنخ‌هایی که به ذهن شما آمده است را به هم تیمی‌ها منتقل کند و چون آن ها از دیدگاه دیگری به معماها نگاه میکنند سریعتر جواب را پیدا کنند. البته همیشه داشتن تعادل در هر چیزی بسیار پر اهمیت است.

2- به حرف‌های هم تیمی‌هایتان گوش کنید!

در ترفند قبلی گفتیم که سعی کنید هر چیزی به ذهنتان رسید با اعضای تیم به اشتراک بگذارید. این مورد برای همه اعضای یک تیم اتاق فرار صدق میکند و همه افراد باید به حرف یکدیگر گوش کنند.

تعامل هم تیمی ها اتاق فرار

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در یک بازی معمایی یکی از دوستانتان جواب را گفته و شما آن را جدی نگرفتید!!

جمله معروفی در این باره وجود دارد که میگوید:

همه پاسخ‌ها درست نیستند ولی همه ایده‌ها استحقاق این را دارند که شنیده شوند.

پس سعی کنید اگر یکی از اعضای تیم اتاق فرار ایده‌ای داشت آن را با دقت گوش کنید و سعی کنید با هم احتمالات را درباره آن ایده سریعا بررسی کنید.

3- تقاضای کمک کنید

اگر اتاق فرار را تجربه کرده باشید مطمئنا میدانید بعضی از اوقات شما به تنهایی روی یک معما تمرکز کرده‌اید و نتوانستید جواب را پیدا کنید. معمولا در این اوقات هم تیمی‌ها سعی میکنند تا به شما کمک کنند و باید از آن استقبال کنید چرا که شاید در آن لحظه نکته‌ای به ذهن آن‌ها خطور کند که معما حل شود.

پس باز هم فراموش نکنید که گروهی فکر و کار کردن در اتاق فرار یکی از کلیدهای موفقیت در این بازی فکری است و هر جا که احساس کردید تقاضای کمک کنید و نقش قهرمان را بازی نکنید چون اتاق فرار بازی اول شخص نیست.

4- همفکری گروهی

در موردهای قبلی متعدد اشاره کردیم که سعی کنید هر ایده‌ای دارید حتما عنوان کنید و بقیه ایده‌ها را با دقت گوش کنید. این موضوع بسیار مهم است که اصطلاحا به آن BrainStorm میگویند یعنی با هم فکر کردن در خیلی از موارد حتی اگر دو نفر نتوانستند معمایی را حل کنند در این شرایط بهتر است تا همگی با هم هفکری کنند و هر کس هر ایده‌ای دارند با هم بررسی کنند.

همفکری در اتاق فرار

چون داشتن ایده های اشتباه بهتر از نداشتن ایده است!

5- با دقت همه سرنخ‌ها را بررسی کنید و به خاطر بسپارید

طراحان اتاق فرار سعی دارند تا شما را شدیدا به چالش بکشند. پس سعی کنید دقت خود را افزایش داده و هر سرنخی که میبینید به خاطر بسپارید. چرا که شما نمیدانید این سرنخ یا نکته ممکن است در بخش‌های بعدی به کار شما بیاید یا نه؟!

پس خیلی با دقت در اتاق فرار نگاه کنید و سعی کنید همه چیز را به خاطر بسپارید.

یکی از بخش‌هایی که در سناریو‌هایی که امروزه در اتاق فرارهای تهران و شهرستان‌ها وجود دارد، موضوع بک زدن (برگشتن) است. همین موضوع نشان دهنده این است که شما نیاز به یک سرنخ دارید که در اتاق‌های قبلی قرار دارد. پس با دقت همه چیز را بررسی کرده و به خاطر بسپارید.

6- کلید یا سرنخ‌ها در جیب خود نگذارید!

شما در بازی اتاق فرار در اصل در یک چالش قرار دارید که باید تمام تمرکز خود را به همراه همه اعضای تیم اسکیپ روم به کار بگیرید و ممکن است به دلیل چالش های مختلفی که در حین بازی با آن روبرو میشوید اعم از ترس و معماهای جدید و محدودیت زمانی فراموش کنید که کلید یا سرنخی را در جایی یا جیب خود جا گذاشته‌اید.

پس سعی کنید همراه با هم تیمی‌ها یک جا را برای نگه داشتن سرنخ و کلیدها مشخص کنید تا اگر شما هم فراموش کردید آن‌ها فراموش نکنند.

7- به دیگران هم اجازه بازی بدهید

حل کردن یک معما یا باز کردن یک قفل حس خوبی را به هر انسانی میدهد و خیلی از افراد دوست دارند همیشه این نقش را در بازی اتاق فرار بازی کنند ولی همین موضوع یکی از فاکتورهای شکست و حرفه‌ای نبودن در این بازی است.

کاملا مشخص است که همه اعضای تیم اتاق فرار دوست دارند تا در این بازی شرکت کنند و از آن لذت ببرند و شما نمیتوانید به تنهایی همه قفل‌ها را باز کنید.

بازی در اتاق فرار

پس اگر قصد دارید تا در این بازی یک تیم حرفه‌ای اتاق فرار داشته باشید باید همه اعضا در بازی شرکت داشته و قفل‌ها را باز کنند یا معماها را حل کنند.

8- حتما مشارکت داشته باشید

در همین مقاله‌ها بارها اشاره کردیم که اتاق فرار یا اسکیپ روم یک بازی گروهی است و نیاز دارد تا همه اعضا در آن مشارکت داشته باشند و باز هم اشاره کردیم که به صورت انفرادی همه کارها را انجام ندهید.

از طرفی هم باید گفت که اگر عضو خجالتی تیم هستید هم باید بدانید که اگر قصد دارید در این بازی حرفه‌ای شوید باید حتما مشارکت داشته باشید و در چالش‌های مختلف خود را شرکت دهید.

مشارکت در اتاق فرار

پس سعی کنید در حل معماها و دیگر موانع خود را هم با همه اعضا به چالش بکشید چرا که ممکن است ایده‌ای به ذهن شما برسد که در آن موقعیت به ذهن هیچکسی خطور نکند.

9- لذت ببرید

درباره این موضوع هم چندین بار در مجله کج بریم صحبت کردیم که در عین حرفه‌ای بودن، نباید فراموش کنید که شما برای اوقات فراغت و لذت بردن به اتاق فرار میروید. پس خیلی جدی نگیرید و از بازی لذت ببرید تا در نهایت لحظات ماندگار و هیجان انگیزی در حافظه شما و دوستانتان ثبت شود.

لذت بردن از اتاق فرار

در این مقاله از کج بریم سعی کردیم تا 9 ترفند یک تیم حرفه ای برای برنده شدن در اتاق فرار را به مرور کنیم و از طرف تیم تحریریه کج بریم آرزوی یک بازی لذت بخش و پر آدرنالین برای شما داریم.

5/5 - (2 امتیاز)

آخرین مقالات کُج بریم

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  اول از همه از نویسنده ی عزیز تشکر ویژه ای میکنم که برای دوستدار های اتاق فرار این مقاله رو نوشتن و زحمت کشیدن
  این مقاله از نظر من خیلی کامل و دقیق بود و برای کسانی به اتاق فرار میرن و یا کسانی که تجربه اولشون هست کارهای لازم برای انجام دادن تو اتاق فرار رو کامل توضیح داده😊😊

  پاسخ
  • تحریریه کج بریم
   اسفند 17, 1400 9:15 ق.ظ

   سلام ملیکا عزیز، خوشحالیم که مقاله تونسته مفید واقع بشه براتون. موفق باشید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

اشتراک گذاری مقاله

اگر این مقاله برات مفید بود لطفا با دوستاتم به اشتراک بگذار 🙂

مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
فهرست