9 فایده بازی بردگیم برای کودکان

زمان مطالعه: 5 دقیقه
22 بازدید
فواید بردگیم برای کودکان

امروزه بازی های فکری رومیزی (بردگیم) طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است ولی موضوع اصلی اینست که آیا بازی های بردگیم برای کودکان فایده ای دارند؟ دهه هفتادی قشنگ به یاد دارند که در این دهه بازی های رومیزی یا همان بردگیم پا به خانواده ها گذاشتند و بچه های فامیل با هم منچ، شطرنج و مونوپولی بازی میکردند ولی امروزه با گسترده شدن مراکز بازی و کافه ها میل به این سبک بازی ها در همه قشرها به خصوص نوجوانان و جوانان خیلی بیشتر شده است.

در مجله کج بریم در یک مقاله 7 فایده شگفت انگیز بازی‌های فکری برای مغز بزرگسالان اشاره کردیم پس در همین ابتدا باید گفت این بازی ها نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان هم مفید است.

مزایا و فواید بردگیم برای کودکان

شاید خیلی از خانواده ها از فواید این گونه بازی ها برای فرزندانشان خبر نداشته باشند. در این مقاله از مجله کج بریم در تلاش هستیم تا به شما نشان دهیم که استفاده از بازی های رومیزی در اوقات فراغت چقدر میتواند برای شما و خانواده و علی الخصوص فرزندانتان فایده داشته باشد.

فواید بازی‌های رومیزی

1- افزایش مهارت‌های یادگیری

بازی های بردگیم برای کودکان موجب میشود مهارت های زیادی را یادبگیرند به طور مثال با رنگ ها آشنا میشوند، موجب افزایش هماهنگی دست و چشم میشود که خود یک مهارت مهم محسوب میشود.

البته مهارت های زیادی را میتواند Board Game در کودکان بهبود ببخشد که یکی از مهمترین آن ها درک مفهوم نوبت است که به شدت در زندگی شخصی هم برای آن‌ها کارایی دارد و مفید واقع میشود.

2- باعث رشد سالم مغز میشود

بردگیم یا بازی‌های رومیزی موجب تشویق رشد سالم مغز در کودکان میشود. بتریس تابر روانشناس بالینی میگوید بازی‌های استراتژیک برای لوب‌های فرونتال مغز مفید بسیار مفید است. این لوب‌های فرونتال مسئول مهارت‌های عملکرد اجرایی هستند که شامل برنامه ریزی، سازماندهی و تصمیم‌گیری خوب است. پس سعی کنید فرزندان خود را تشویق کنید تا با استفاده از بردگیم بتوانند مغز خود را تقویت کنند.

3- بهبود مهارت‌های زبانی

بردگیم به روش هوشمندانه‌ای به کودکانی که مدرسه میروند کمک میکند تا دایره لغات خود را افزایش دهند و علاوه بر این باعث میشود تا یادبگیرند چگونه اطلاعات را خاطر بسپارند. چرا که در حین بازی باید حفظ کنند چه بازیکنی چه کاری انجام داده است و همین موضوع باعث بهبود حافظه آن ها هم میشود.

4- افزایش تمرکز در کودکان

بازی های رومیزی یا بردگیم اگر به صورت بدون وقفه انجام شوند به افزایش دامنه توجه کودکان کمک زیادی میکند. البته فراموش نکنید منظور از بدون وقفه بازی کردن به انی معناست که اگر با کودک یا فرزندانتان بازی میکنید در حین بازی، گوشی خود را چک نکنید یا موسیقی گوش نکنید چرا که اگر بدون حواس پرتی این بازی را انجام دهید کمک میکند تا کودک یاد بگیرد در دنیایی پر از حواس پرتی دیجیتالی چگونه میتواند متمرکز شود.

5- بهبود مهارت کار گروهی

علاوه بر اینکه بردگیم به کودکان میاموزد که در یک لحظه میتوانید در زندگی از شکست به سمت پیروزی بروید یا برعکس، همیشه همه چیز قابل پیش بینی نیست و زندگی پر است از چالش های مختلف.

بهبود مهارت کارگروهی با بردگیم

ولی یکی مواردی که بیشتر به چشم میاید اینست که بردگیم یا همان بازی رومیزی به شدت اشتیاق کودکان برای کارگروهی را افزایش میدهد و این جزو مواردی است که نشان میدهد چقدر انجام دادن این بازی میتواند مفید باشد.

6- بهبود رابطه والدین با کودکان

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با فرزندانتان به مشکل برخورده باشید. معمولا در این مواقع فرزندان به اتاق خودشان میروند که در اصل رفتار مناسبی نیست و ارتباط بین والدین و فرزندان را بدتر میکند.

دکتر رجین گالانتی دکترای روانشناسی بالینی میگوید:

من معمولا از بردگیم به عنوان مکانیزمی برای کار بر روی رابطه والدین و فرزند استفاده میکنم. بازی های رومیزی همچنین می توانند برای افزایش تحمل ناامیدی در کودک استفاده شوند.

 

به عبارت دیگر بردگیم به کودک شما آموزش میدهد حتی اگر روند بازی بر وفق مرادش نبود باید صبر کند همین موضوع مهارت های زیادی را به او آموزش میدهد.

7- کاهش استرس و اضطراب

خیلی از بچه های امروزی به دلیل سبک‌های زندگی پر استرس امروزی از اختلالات اضطرابی و استرس رنج میبرند و بردگیم در عین ناباوری حتی این موضوع را درمان میکند چرا که فرزند شما در حین بازی با همسالان خود یاد میگیرد که چگونه با آن ها ارتباط برقرار کند و از استرس حضور در جامعه او میکاهد. پس یکی دیگر از فواید بازی های رومیزی کاهش استرس و اضطراب است.

کاهش استرس کودکان با بردگیم

8- بهبود مهارت خوب باختن

یکی از مسائلی که شاید به کودکان آموزش داده نمیشود چگونگی برخورد با باخت است که اصطلاحا به آن خوب باختن میگویند و بازی بردگیم علاوه بر همه فوایدی که دارد این موضوع را به خوبی به کودکان آموزش میدهد.

معمولا کودکان ممکن است در مواجه با اتفاقات ناگوار در حین بازی واکنش نشان دهند و شما میتوانید به آن ها اجازه بدهید تا قوانین بازی را زیر پا بگذارند تا در نهایت بازی برای آن ها قابل تحمل تر و سرگرم کننده تر باشد.

ولی مهم این است که به آن ها انعطاف پذیری را آموزش دهید. به طور مثال وقتی در حین بازی روند، مطابق میل آن ها پیش نرفت به آن ها بگویید که من به تو افتخار میکنم که وقتی بازی به نفع تو پیش نرفت آرام بودی.

همین موارد میتواند به آن ها درس های بزرگی بدهد.

9- بهبود روابط گرم خانوادگی

امروزه دنیای دیجیتال باعث شده تا اعضای خانواده از یکدیگر دور شوند. روابط گرم خانوادگی به شدت میتواند خلا‌های روحی در کودکان را پر کند از همین رو بازی های بردگیم میتواند به شدت در این زمینه به کمک خانواده ها بیاید.

وقتی یک خانواده دور هم جمع میشوند و بازی بردگیم یا رومیزی انجام میدهند روابط آن ها مستحکم تر میشود و لذت بزرگی برای کودکان است تا این حس لذت بخش را تجربه کنند پس سعی کنید در اوقات فراغت در کنار خانواده خود این سبک بازی ها را انجام دهید.

البته علاوه بر بردگیم بازی های فکری دیگری مثل بازی مافیا، پانتومیم (ادابازی)، اتاق فرار و …. به بهبود مهارت های کودکان شما کمک میکند. ما در این مقاله سعی کردیم تا بیشتر فواید این بازی برای کودکان را بیان کنیم ولی نباید فراموش کنیم که بازی های فکری به خصوص بردگیم برای تمام سنین مناسب است و اصلا نباید محدودیت سنی برای بازی های فکری قائل شد.

چرا که انسان در هر سنی به مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم نیاز دارد. پس سعی کنید به جای استفاده از تلفن‌های همراه به این سبک بازی ها رو بیاورید.

لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر علاقه‌مندان به اشتراک بگذارید.❤️

5/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات کُج بریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

اشتراک گذاری مقاله

اگر این مقاله برات مفید بود لطفا با دوستاتم به اشتراک بگذار 🙂

مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
فهرست