بازی فکری بردگیم چیست؟

همه آنچه که باید درباره برد گیم بدانیم؟

زندگی در عصر پر مشغله و پر استرس دنیای امروز باعث کاهش میزان زیادی از اوقات فراغت افراد شده است، بنابراین آنها سعی می‌کنند از همان میزان اندک اوقات فراغت خود به همراه دوستان و یا خانواده خود نهایت بهره و استفاده را ببرند. با انجام بازی‌های فکری مثل برد گیم که به نوعی با بازی رو میزی نیز شناخته می‌شوند می‌توان در کنار دوستان و به دور از دنیای مجازی و هر نوع وسیله دیجیتالی اوقات فراغت را بسیار با کیفیت و البته هیجان انگیز سپری کرد.

در این بخش از سایت کج بریم قصد داریم شما را با بردگیم یا بازی های رومیزی آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

همه آنچه که باید درباره گیم بورد بدانیم؟

گیم برد یا همان بازی رومیزی شامل اجزایی چون مهره‌ها، کارت‌ها یا ژتون‌هایی می‌شود که طبق قوانین مشخص، بر روی همان برد یا صفحه‌ای که از پیش طراحی شده است، چیده یا جا به جا می‌شوند. یکی از مزیت‌های این بازی‌ها اینست که به صورت جمعی بوده و معمولا برای ۲ تا ۷ نفر و گاهی هم بیشتر قابل اجرا هستند. بعضی از این بازی‌ها استراتژیک هستند، بعضی دیگر بر پایه‌ی شانس و بعضی نیازمند دو المان شانس و مهارت هستند. معمولا برای بازی‌های رومیزی هدف مشخصی تعریف می‌شود که بازیکنان سعی دارند به آن هدف برسند. هدف اصلی بسیاری از بازی‌های مدرن، شکست دادن مخالفان، حفظ موقعیت و جمع آوری امتیاز است.

در طراحی برد گیم چه نکاتی باید در نظر گرفته شود؟

یک طراح Borad Game در طراحی بازی فکری بایستی به برخی لغات توجه ویژه نموده و در طراحی‌های خود آنها را لحاظ کند.

 1. 1. فضا: اولین و مهمترین عنصر در طراحی گیم برد در نظر گرفتن فضای بازی است که شامل زمینه بازی، اشیایی که در بازی مورد استفاده قرار خواهند گرفت، داستان بازی و هر رفتاری که در بازی با آن مواجه خواهید شد می گردد.
 2. بازیکن: شرکت کنندگان در بازی در واقع همان بازیکنان هستند که فضای بازی را به کارگرفته و به کشف آن می‌پردازند.
 3. معنی: معنی، مفهومیست که با وساطت بازیکنان در بازی جریان یافته و ظهور پیدا می‌کند. معنی در این بازی‌ها، به اهمیت و ارزش آنچه هر بازیکن در بازی با آن مواجه می‌شود وابسته است، با کشف معنا و مفهوم بازی شما می‌توانید راه درست را پیش رفته و به نوعی برنده بازی شوید.

 

مکانیسم های مختلف انواع بردگیم:

برد گیم های مختلف با موضوعات متعددی وجود دارند که فرد بسته به علاقه خود می تواند یک یا چند مورد را انتخاب و خریداری نماید. از انواع مکانیسم‌هایی که در طراحی گیم بردها مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان موارد زیر را نام برد.

 • پیش بینی: از این مکانیسم در بازی‌های دورهمی و به ویژه قمار استفاده می‌شود و یکی از عناصر اصلی در پیروزی شانس است.
 • کسب قلمرو:  بازی ریسک یکی از انواع گیم برد هاست که که مکانیسم آن بر پایه کسب قلمرو است و  بازکنان بر سر مقادیر محدودی از منابع و قلمرو با یکدیگر به جنگ می پردازند.
 • جمع آوری مجموعه: یکی از مکانیسم‌های محبوب که در طراحی گیم برد ها مورد استفاده قرار می‌گیرد جمع‌آوری مجموعه است که در زندگی واقعی نیز این عمل مورد علاقه‌ی بسیاری از افراد است بازی Splendor بر این اساس طراحی شده است.
 • استدلال فضایی: از جمله بازی‌هایی که بایستی از این مکانیسم استفاده کنند می توان کاتامینو را نام برد که بازیکن بایستی مهره بازی را چگونه در کنار هم قرار دهد تا یک استراتژِی موفق را ایجاد کند.
 • تخریب: مثل شطرنج، که بازیکنان حق تخریب و ویرانی دارند.
 • ساخت و ساز:  مکانیسم اصلی بازی Minecraft و بسیاری از گبردگیم های دیگر بر اساس ساخت و ساز است.
 • تعقیب و تهاجم: این مدل از بازی از مکانیزم جنگیدن و دفاع متقابل تبعیت می‌کنند از جمله بازی‌های تعقیب و تهاجم می‌توان Quoridor را نام برد.
 • نجات: بازی ارواح تاریکی یا Dark Souls بر این اساس که بر نیازهای اولیه ما متمرکز است طراحی شده است، این مکانیسم در بسیاری از بردگیم ها دیده می شود.
 • تجارت: Settlers of Catan از نمونه‌های شناخته شده این نوع مکانیسم شناخته می‌شود و می‌توان گفت تجارت از پرطرفدارترین مکانیزم‌های بازی‌های مشارکتی شناخته می‌شود که با چانه زنی در باره ارزش کالاهای خود به تجارت می‌پردازند.
 • رسیدن به خط پایان: مثل بازی منچ که به ویژه برای کودکان بسیار جالب بوده و مکانیسم ساده و محبوبی به شما می‌آید.

بردگیم ها به عنوان یک سیستم عمل می کنند.

انواع بردگیم ها در واقع به عنوان فضایی که از مجموعه عوامل و عناصر مشخصی شناخته می‌شوندکه قوانین و مرزهایی دارند. وقتی می‌گوییم یک بازی به عنوان یک سیستم عمل می‌کند منظورمان اینست که آیتم‌های مختلف هر مجموعه از بازی‌ها روی یکدیگر اثر می‌گذارند.

اجزای یک برد گیم

ساختار هر بازی از مجموعه اجزای آن و روابط بین آنها تشکیل شده است و نکته‌ای که در طراحی هر بازی بایستی مورد توجه قرار گیرد اینست که مولفه‌های بازی همیشه ثابت نیستند ولی در طراحی یک بازی می‌توانند بسیار مفید واقع شوند. از اجزای گیم بورد می‌توان موارد زیر را نام برد.

اجزای یک گیم برد

1- بازیکنان

در واقع داوطلبینی که بازی را اداره می‌کنند همان بازیکنان هستند که در طول بازی می‌توانند در نقش‌های مختلفی ظاهر شوند و به همین دلیل الگوهای تعاملی متعددی برای بازیکنان وجود دارد که عبارتند از :

 • بازیکن در مقابل بازی
 • تیم در مقابل بازی
 • تیم‌ها در مقابل هم
 • تقابل یک سویه
 • چند بازیکن منفرد در مقابل بازی
 • بازیکن در مقابل بازیکن
 • تقابل چند سویه‌ی بازیکنان در مقابل هم

2- اهداف

همانطور که در ابتدای مقاله عنوان شد هر بازی مکانیسم خاص خود را دارد، بنابراین در هر بردگیم یک هدف خاصی دنبال می‌شود که این اهداف عبارتند از :

 • دستگیری، اگر هدف از این بازی دستگیری باشد بازیکن بایستی مراقب باشد که گیر نیفتد.
 • مسابقه: یکی از طرفین بازی بایستی سعی کند از حریف پیشی بگیرد.
 • تعقیب: بازیکنان باید حریف را به دام بیاندازند.
 • حرکت غیر مجاز: در این نوع هدف بازیکنان هر گروه بایستی تمام تلاش خود را به کار گیرند تا حریف را به نقض قانون وادارند.
 • کشف: اگر هدف از بازی کشف باشد شما باید مناطق جدید در بازی را شناسایی کنید.
 • ساخت و ساز : در این نوع هدف بازیکنان بایستی به حفظ و نگهداری قطعات بازی بپردازند.
 • حل کردن: هدف از این نوع بازی حل کردن یک معما البته قبل از رقیب است.
 • فریفتن: با بدست آوردن برخی اطلاعات بایستی ریب خود را فریب دهید.
 • نجات یا فرار: بایستی مراحل مختلف بازی را بدست آورند یا با نجات خود آن مراحل را بگذرانند.

روند بردگیم

روند بازی در 4 مرحله طراحی می‌شود، مرحله شروع که شامل چیدمان صفحه و مهره‌ها تا تعریف حرکات ابتدایی را شامل می‌شود، پیشروی که شامل قوانینی برای حفظ بازی است، موراد ویژه که با وقوع آن‌ها امتیازات ویژه‌ای به بازیکن داده می‌شود و پایان بخشی که با رسیدن به اهداف Board Game بایستی به نحوی بازی را خاتمه داد.

قوانین بردگیم

یک طراح بردگیم بایستی تمامی حالاتی که ممکن است در بازی رخ دهد را تجسم و پیش بینی کرده و برای هر کدام قوانین خاصی را تعریف کند، در واقع بایستی بایدها و نبایدهایی را بیان کند که تعیین‌کننده حرکات یک بازیکن هستند از طرفی با پیش‌بینی عکس‌العمل طرف مقابل بازی برای آن نیز قوانینی وضع کند تا در صورت عدم تبعیت بازیکن از بازی، بتوان آن را حذف کرد این قوانین شامل سه کار زیر می شوند:

 • تعریف اجزا و شرایط بازی
 • محدود کننده حرکات بازیکنان
 • مشخص کننده تاثیر پذیرفته شده توسط هر بازیکن.

قوانین گیم بورد

منابع

منابع شامل مواردی می‌شود که اگر دست بازیکن به آنها برسد قطعا نسبت به بازیکنی که آن‌ها را نیافته است پیشی گرفته و به اهداف خود نزدیکتر می‌شود. منابع خود دارای دو ویژگی فراوانی و مزیت می‌شوند، فراوانی در واقع میزان در دسترس بودن منابع را بیان می‌کند و مزیت یعنی که با دسترسی به منابع به هدف نزدیکتر می‌شود. طراح بازی می‌تواند بردگیم را طوری طراحی کند که از ابتدا مشخص باشد که در طول بازی منابع چگونه و به چه اندازه کمیاب و یا فراوان شوند. منابع بازی شامل زندگی، حرکت، وقت، ابزار، کالا و پول می‌باشد.

درگیری

گاها! برخی بردگیم ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که در طول بازی بازیکن را به منظور تاخیر در رسیدن به اهدافش دچار درگیری می‌کنند، که از جمله درگیری‌های رایج در بازی می‌توان به موانع ذهنی یا فیزیکی، رقبا، و معماها اشاره کرد.

مرزها

مرزهای دنیای مجازی و دنیای بازی تفاوت زیادی با یکدیگر دارند.

نتیجه

در انواع مختلف بردگیم نتایج متفاوت بیان می‌شوند، نتایج برخی بازی‌ها قابل اندازه گیری( با شمارش امتیازات) و گاهاً به صورت نامساوی است طوری که یک فرد یا تیم برنده بازی می‌شود.

دسته بندی‌های بردگیم به چه صورت است؟

در این بازی مهمترین و اصلی‌ترین دسته بندی بر اساس ژانر است ولی روش های دسته بندی دیگری نیز وجود دارند از جمله دسته بندی آلمانی، آمریکایی و اروپایی، یا بر اساس چیزی که در گیم برد استفاده می‌کنیم از جمله بازی‌های کارتی یا تخته‌ای دسته بندی متفاوت خواهد بود. ولی در حالت کلی دسته‌بندی بردگیم‌ها بر اساس انواع طبقه بندی‌های زیر انجام می گیرد:

گروه اول: بازی های استراتژیک

بازی شطرنج، go و Blocos جزء این دسته بندی قرار می‌گیرند هر چند مانند برخی بازی‌ها داستان خاصی پشت آنها وجود ندارد ولی قطعاً قاعده و قانون خاص خود را خواهند داشت، این نوع بازی‌ها را بازی‌های استراتژیک می‌گویند.

بردگیم شطرنج

این بازی به صورت دو نفره اجرا شده و هدف از بازی فراهم کردن شرایطی است که شاه حریف را به دام انداخته و اجازه فرار به آن ندهد، اخیرا گروه دیگری از بازی شطرنج طراحی شده‌اند که به صورت سه نفره بازی می شود.

بازی رومیزی شطرنج

بردگیم Go

Go نیز همانند شطرنج یک بازی استراتژیک جذاب است که به صورت دو نفره بازی می‌شود. . اجزای این بازی شامل یک تخته بازی و تعدادی قطعات سفید و سیاه است که هر بازیکن تکه‌هایی از یک رنگ را دریافت می‌کند و باید با پیشرفت بازی آنها را در تقاطع‌های تخته بازی قرار دهد. در گیم برد GO هدف اینست که بتوان بزرگترین مناطق ممکن در صفحه بازی را تسخیر  کرده و مهره‌های حریف را به نفع خود تنظیم کرد. اگر بتوانید مناطق بیشتری از صفحه دشمن را فتح کنید برنده میدان خواهید شد.

بردگیم Go

بردگیم زد و بند

گروهی از غارتگران برای خزانه‌ی شهر که شامل 140 تا غنیمت ارزشمنده، نقشه‌ی دزدی میکشند تا اونا رو برای خودشون بردارند. این گروه بعد از عملیات موفقیت آمیزشون به وسط جنگل پناه میبرند تا آبها از آسیاب بیوفتد.داخل پناهگاه همه چی داشت خوب پیش میرفت و شرایط خیلی خوب بود و همه در فکر بودند تا اینکه رئیس گروه گفت:

گیم برد زد و بند

وقتشه که غنائمی رو که دزدیدیم تقسیم کنیم. 140 کارت غنیمت توسط رئیس بین دزدها تقسیم میشه و اولین جرقه ها رو برای آتش جنگ داخلی روشن میکنه. رئیس هم طبیعتا هوای دوستان خودش را بیشتر دارد پس قطعا تعداد زیادی از افراد گروه از سهم‌های خودشون ناراضی میشوند و انها هم سهم بیشتری میخواهند؛ در نتیجه تصمیم به برکناری رئیس گروه میگیرند. یک سری هم بلوف میزنن و بقیه رو متهم به برداشتن سهم اضافه تر از سهم خودشون میکنند. گروهی دیگر حتی با دادن رشوه به بقیه زد و بند میکنند. بردگیم زد و بند پراز بلوف است و برای پیروزی در این بازی باید خلاقیت استراتژیک خودتان رو به خوبی به رخ بکشید و بدانید.

بردگیم متحدین و متفقین Axis & Allies

Axis & Allies مجموعه‌ای از بازی‌های استراتژی جنگ جهانی دوم است که نزدیک به دو میلیون نسخه چاپ شده است. این بازی که در اصل توسط لری هریس طراحی شده بود و توسط Nova Game Designs در سال 1981 منتشر شد، توسط شرکت Milton Bradley در سال 1984 به عنوان بخشی از سری بازی‌های رومیزی Master Game بازنشر شد.

بردگیم متحدین و متفقین

داستان بازی به سال 1941 بازمیگردد. پنج قدرت بزرگ برای برتری مبارزه می‌کنند. متحدین شتاب زیادی دارند و در حال گسترش فتوحات خود در اروپا و آسیا هستند. با کنترل یکی از محورها یا قدرت‌های متفقین، هم فرماندهی نیروهای نظامی کشور و هم اقتصاد زمان جنگ را بر عهده خواهید داشت. با برنامه‌ریزی حملات خود، اعزام نیروهای خود به مناطق درگیر و حل و فصل درگیری‌ها، نشان دهید که یک استراتژیست نظامی خلاق و باهوش هستید. پیروزی به طرفی می‌رسد که در میدان نبرد بر مخالفان خود غلبه کند و بزرگترین شهرهای جهان را آزاد یا اشغال کند.این بازی 120 دقیقه زمان دارد و برای 2 الی 5 بازیکن طراحی شده است.

بردگیم جنگ ستارگان

بازی جنگ ستارگان یک بازی استراتژیک است که برای تعداد نفرات 2 الی 4 نفر بالای 14 سال طراحی شده است و بازیکنان 3 الی 4 ساعت زمان دارند تا بازی را به اتمام برسانند. در این گیم برد شما جنگ داخلی کهکشانی را تجربه می‌کنید. در شورش، شما کنترل کل امپراطوری کهکشانی یا اتحاد شوروی نوپا را برعهده دارید. در این بازی، شما یا کنترل امپراتوری گالاکتیک را بر عهده می‌گیرید یا در نقش سربازان اتحاد ربل به بازی می‌پردازید. این بازی بیش از ۱۵۰ مجسمه پلاستیکی از دنیای استار وارز به همراه دو صفحه بازی دارد که ۳۲ سیستم دنیای استار وارز را شامل می‌شود.

بردگیم جنگ ستارگان

در این مسیر شما بسیاری از جنگنده ها و نیروهای خود را از دست خواهید داد، حکومت سیاره‌های مختلف نیز گاها در اختیار اتحاد ربل قرار خواهد گرفت و گاها امپراطوری آنها را به تصرف می‌گیرد.  بردگیم Star Wars: Rebellion، بدون شک یک بازی فوق‌العاده بزرگ است که می‌تواند تا ساعت‌ها شما را سرگرم خود کند و ارزش تکرار بسیار بالایی دارد.

بردگیم Stratego

این گیم برد یک بازی استراتژیک است. داستان بازی از این قرار است که در سیاره‌ای دور، دو ارتش با هم درگیر می‌شوند. حال چه کسی پیروز میدان خواهد شد؟ شما در این بازی ارتشی از سربازان، ژنرال‌ها و جاسوسان را فرماندهی می‌کنید. یک برنامه طراحی کنید و نیروهای خود را مستقر کنید. از حمله استراتژیک و فریب هوشمندانه برای شکستن خط حریف خود استفاده کنید، اما مراقب بمب‌ها و جاسوسان دشمن باشید. بازیکنی که بتواند تمام مهره های حریف را از میدان به در کند یا مهره پرچم حریف را پیدا کند برنده میدان است. این بازی برای 2 بازیکن بالای 8 سال طراحی شده است.

بردگیم Stratego

بازی نبرد Battleship

بازی Battleship بازی کلاسیک نبرد دریایی است که رقابت، استراتژی و هیجان را در کنار هم قرار می‌دهد. در نبرد تن به تن، بازیکنان به دنبال ناوگان کشتی‌های دشمن می‌گردند و آنها را یکی یکی نابود می‌کنند. بازی Battleship با کیس‌های جنگی قابل حمل راحت و صنایع دریایی که بسیار واقعی به نظر می‌رسد، بازیکنان را دقیقاً در وسط صحنه جنگ قرار می‌دهد. در این بردگیم بازیکنان یک ناوگان قدرتمند را که شامل یک ناو هواپیمابر، یک ناوشکن، یک زیردریایی، یک قایق گشتی و یک کشتی جنگی است، فرماندهی می‌کنند. کشتی‌ها را به صورت استراتژیک قرار دهید تا از حملات بی‌امان حریف جان سالم به در ببرد، و ضربه‌ها و اشتباهات را با میخ‌های قرمز و سفید روی شبکه اقیانوس ردیابی کنید. این بازی برای افراد بالای 7 سال و به صورت دو بازیکن طراحی شده است.

بازی نبرد Battleship

بردگیم Through The Ages: A New Story of Civilization

این برد گیم نیز در گروه بازی‌های استراتژیک قرار دارد، داستان بازی از این قرار است که شما با یک قبیله کوچک و اراده بزرگ برای ساختن یک تمدن بزرگ شروع می‌کنید. مزارع و معادن خود را گسترش دهید تا منابع لازم برای ساختن شهرهای خود را به دست آورید. این اقدامات زمینه لازم را برای پیشرفت‌های تکنولوژیکی، دولت‌های بهتر و شگفتی‌های بزرگ فراهم می‌کند. رهبران خردمندی را انتخاب کنید که میراث آنها مردم شما را به عظمت برساند. ارتش خود را برای محافظت از مرزهای خود و گسترش قلمرو خود تقویت کنید و تاریخ را با مهارت سیاسی خود شکل دهید. اقتصاد قوی، فناوری پیشرفته، شهروندان شاد، دولت روشنفکر، ارتش قوی – تمدن شما باید در بسیاری از زمینه‌ها به خوبی عمل کند. شما ممکن است در برخی زمینه‌ها برتر باشید، اما در برخی دیگر نباید عقب بیفتید. استراتژی خود را با فرصت‌هایی که بازی ارائه می‌دهد تنظیم کنید. رقبای شما از طریق جنگ و سیاست به دنبال مزایایی خواهند بود، بنابراین دفاع خود را حفظ کنید. اما از چیزهای زیباتر در زندگی غافل نشوید، زیرا تمدن با تأثیرگذارترین فرهنگ برنده است.

بردگیم Through The Ages: A New Story of Civilization

این بازی برای 2 تا 4 نفر بالای 14 سال طراحی شده است.

ارواح تاریک  Dark Souls: The Board Game

ارواح تاریک یک بازی اکتشافی شدیداً نفس‌گیر و مرگبار است با مینیاتورهایی بی‌نظیر برای 1 تا 4 بازیکن طراحی شده است. مکانیزم این بازی بر پایه سرعت چیدمان و راز گشایی طولانی استوار است. در این برد گیم شما به‌هنگامِ کشفِ نواحیِ ناشناخته و هیولاهای مستقر در این مکان‌های تاریک، ترس را تا اعماقِ وجود خود احساس خواهید کرد. مکانیزم اصلیِ مبارزه و سیستمِ رفتاریِ خصمانه، یک بازی عمیقاً استراتژیک را خلق کرده و مدیریت هوشمندانه‌ توان را برای زنده ماندن و دوام آوردن می‌طلبد.

بردگیم ارواح تاریک

ارواح تاریک، شامل درگیری‌های متعدّد بین رییس‌ها و نیمه‌رییس‌هاست -از جمله برخورد با اورن‌شتاینِ اژدهاکُش و اسماوگِ جلّاد و سیستم رفتاری نوآورانه و منحصربه‌فردی را به‌کار می‌گیرد که باعث می‌شود هیچ دو برخوردی کاملاً مشابه یکدیگر نباشند که همین امر بازی را به‌شدّت تکرارپذیر می‌کند.

برای برنده شدن در این بازی، بازیکنان باید از نظر تاکتیکی با یکدیگر همکاری کنند تا یاد بگیرند که چگونه دشمنان را شکست دهند تا در نهایت با رئیس روبرو شوند. بازیکنان الگوهای حمله خاص و نقاط ضعف دشمنان را پیدا خواهند کرد، اما باید مراقب باشند. اگر شخصیت یک بازیکن بمیرد، بازی تمام نمی‌شود، اما شروع دوباره بازی برایش هزینه دارد. سعی کنید از منابع خود کم استفاده کنید، سریع یاد بگیرید و برای مردن نیز آماده شوید.

بازی Terra Mystica

Terra Mystica یک بازی استراتژیک با یک اصل بازی ساده است و شانس بسیار کمی در آن دخیل است: شما یکی از 14 جناحی که در 7 اقلیم ساکن هستند را اداره می‌کنید که سعی می‌کنند منظره روی صفحه بازی را به نفع شما تغییر تا ساختارهای خود را بسازید. از یک طرف، نزدیکی به بازیکنان دیگر، گزینه‌های شما را برای گسترش بیشتر محدود می‌کند، از طرف دیگر، مزایایی را در طول بازی فراهم می‌کند. ویژگی جذاب این گیم برد همین تضاد آن است. این  14 گروه طراحی شده، هر کدام دارای توانایی‌های ویژه و منحصر به فردی هستند، و همچنین کارت‌های جایزه قابل تعویض، امکان ایجاد تعداد زیادی بازی را فراهم می‌کند که دائماً این بازی را جذاب، نوین و سرگرم کننده نگه می‌دارد. این بازی برای تعداد 2 تا 5 نفر طراحی شده و مدت زمان بازی بیش از 120 دقیقه است.

بردگیم Terra Mystica

بازی Castles of Burgundy

داستان بازی از این قرار است که جنگ صد ساله به پایان رسیده و رنسانس در راه است. شرایط برای شاهزادگان دره لوار عالی است تا املاک خود را به سوی رفاه و برجستگی سوق دهند. بازیکنان این گیم برد که در نقش شاهزادگان ظاهر می‌شوند، از طریق تجارت و ساخت و ساز استراتژیک، برنامه‌ریزی هوشمندانه و تفکر دقیق، شهرک‌ها و قلعه‌ها را اضافه می‌کنند، به تجارت در امتداد رودخانه می‌پردازند، از معادن نقره بهره‌برداری می‌کنند، دام‌های کشاورزی را جمع آوری می‌کنند و …

گیم برد Castles of Burgundy

این بازی برای تعداد نفرات 2 تا 4 نفره طراحی شده است و در کمتر از 90 دقیقه بایستی به اتمام برسد.

بردگیم Arkham Horror The Card Game

این بازی برای تعداد 1 تا 4 بازیکن بالای 14 سال طراحی شده است که باید در مدت زمان 2 تا 6 ساعت اجرا شود. فرض کنید در این بردگیم شما تنها شخصیت در یک دنیایی به نام آرکهام هستید و می‌خواهید به کمک تاس ریختن و کارت‌هایی که به دست می‌آورید دنیا را از شر نیروهای اهریمنی نجات دهید. نکته مهم در این بردگیم این است که چه کارتی به دست شما برسد و استراتژی شما چه باشد. در واقع کارت‌هایی که به دست می‌آورید تعیین کننده ضعف یا قدرت شما در بازی است. این بازی بیشتر نیازمند تعامل است تا استراتژیک بودن.

بردگیم Arkham Horror The Card Game

بردگیم Blood rage

محتویات این بازی شامل: 49 مینیاتور پلاستیکی با جزئیات بالا، 52 پایه مینیاتوری رنگی، 4 نشانگر شکوه پلاستیکی، 102 کارت، 1 تخته بازی، 36 توکن، 4 برگه قبیله، 2 برگه پشتیبانی، این بردگیم برای 2 الی 4 بازیکن بالای 14 سال طراحی شده که در مدت زمان 60 الی 90 دقیقه بایستی به اتمام برسد.

داستان بازی نیز از این قرار است که پایان جهان نزدیک است و در پایان جهان، بازیکنان کنترل قبیله‌های وایکینگ‌ها را در دست خواهند گرفت، بر سر قلمرو می‌جنگند، افتخار کسب می‌کنند و در نبرد می‌میرند. در طول سه دوره بازی، بازیکنان کارت‌هایی را تهیه می‌کنند که برای تکمیل کوئست‌ها، بهبود توانایی‌های قبیله‌های آن‌ها یا پیروزی در جنگ‌ها استفاده می‌شوند.

بردگیم Blood rage

نبردهای Blood Rage بر فراز قلمرو با استفاده از اعضای قبیله، رهبران و حتی کشتی‌های مختلف انجام می‌شود. وقتی نیروی وحشی فانی‌ها برای پیروزی در یک مبارزه کافی نباشد، بازیکنان می‌توانند چهره‌های هیولایی را که درست از اساطیر نورس گرفته شده‌اند، مانند غول فراست، والکری، و مار دریایی احضار کنند.

هدف نهایی شکوه است، و چه از انجام کوئست‌ها، شکست دادن حریفان، یا با فرستادن به سرزمین موعود والهالا، از نظر یک وایکینگ همه چیز یکسان است. در این بردگیم نیاز است که به موقع از استراتژی خود استفاده کرده و ریسک پذیر باشید و با نداشتن هیچ گونه ترسی از جنگ برنده میدان شوید.

گیم برد Eldritch Horror

این برد گیم یک بازی مشارکتی ترسناک و ماجراجویی است که در آن یک تا هشت بازیکن در نقش محققین جهانگردی هستند که برای حل معماها، جمع آوری سرنخ‌ها و محافظت از جهان در برابر یک مشکل و یا شر باستانی با هم کار می‌کنند – یک شر و مشکل بزرگی که قصد دارد دنیای ما را نابود کند. هر یک از این شخصیت‌های موجود در بازی دارای قدرت و قابلیت متفاوتی است تا بتوانند هیولاهای پلیدی را شکست دهند.

گیم برد Eldritch Horror

در این بازی فکری، برای مقابله با هر خدای خاص باید مجموعه ای از کارت های اسرار و کاوش بازی شوند. کارت‌هایی که شما را به اعماق افسانه های تک تک موجودات نفرت انگیز خواهند کشاند. بازی Eldritch Horror با 1 الی 8 بازیکن بالای 14  سال بازی می شود و در مدت 2 الی 4 ساعت می توان آن را بازی کرد.

گروه دوم: بازی های استنباطی یا معمایی

از اسم این گروه از بازی‌ها مشخص است که بایستی در پی یافتن جواب یک معما باشید، حال این معما ممکن است مربوط به یک قتل باشد و یا پیش‌بینی خاندان آینده، بازی‌هایی چون Dead and drive در این دسته قرار می‌گیرند.

بردگیم کاتامینو (KATAMINO)

گیم برد کاتامینو یک پازل با حالت‌های گوناگون است که به طرح معماهای فکری می‌پردازد. این بازی همچنین یک نوع بازی ساخت و ساز کوچک است که قدرت فکر کردن را بیدار کرده و مهارت‌های دیداری را تقویت می‌کند، این بازی برای همه سنین مناسب بوده و به خردسالان نیز اجازه می‌دهد تا بتوانند اصول اولیه ساخت اشکال سه بعدی را فرا گیرند.

بردگیم کاتامینو

هدف بازی فکری کاتامینو، مخصوص کودکان، ساخت مجموعه‌هایی به نام پنتا با استفاده از تعداد خاصی از کاتامینوها در صفحه بازی است. هرچه تعداد قطعات به کارگرفته شده افزایش یابد بازی سخت‌تر می‌شود. این بازی دارای هزاران حالت گوناگون می‌باشد.این بازی برای تعداد 1 یا 2 بازیکن طراحی شده و مناسب برای بزرگسالان و کودکان سه سال و بیشتر است. با انجام این بازی می‌توان قدرت حل مسئله، درک و شناخت، قدرت تجسم را بالا برد.

بردگیم Clue

در بازی سرنخ یک قتل و  6 مظنون وجود دارد. در این بازی پر تعلیق سرنخ، بازیکنان باید بفهمند که چه کسی مسئول قتل آقای بادی عمارت تودور در خانه خودش است. اتاق‌ها، اسلحه‌ها و مهمانان عمارت را دریافت کنید و شروع به شناسایی کنید! این که این فرد با چه وسیله، کجا و توسط چه کسی به قتل رسیده است، جواب معماست و هر کس این جواب را پیدا کند برنده بازی است. این بازی برای 3 تا 6 بازیکن بالای 8 سال طراحی شده است.

بردگیم Clue

بردگیم Dead and Drive

داستان بازی از این قرار است که عمه آگاتا فوت کرده و برای شما و 15 تن از بستگان دیگرش ثروتی باقی گذاشته است. متأسفانه، شما باید به عمارت او بروید و سعی کنید پول را بدون اینکه توسط خویشاوندان حریص خود برخورد از هر نوع داشته باشید، جمع‌آوری کنید. بازیکنان در اطراف تخته (عمارت) حرکت می‌کنند و سعی می‌کنند حریفان خود را در حین فرار از خانه با ارث به دام بیاندازند. این بردگیم یک بازی خانوادگی کامل است که برای افراد 8 سال به بالا طراحی شده است. 1313 Dead End Drive، بازی دو الی چهار نفره، دارای یک صفحه بازی، 5 تله، 16 پایه پیاده، 4 گیره، 48 کارت، 2 قسمت ورق، یک جفت تاس، و یک برگه برچسب تزئینی است. مدت زمان بازی نیز تقریباً یک ساعت است.

بردگیم Dead and drive

بردگیم Cosmic Encounter

سال‌ها پیش، اجداد شما در فضای خالی سیاه فضا به دنبال حیات هوشمند بودند. جستجوی آنها بی نتیجه بود. در آن زمان آنها از فناوری خود برای فرستادن بذرهای حیات به سیارات قابل سکونت در سراسر کهکشان‌ها استفاده کردند. در طی میلیون‌ها سال، گونه‌های بیگانه تکامل یافتند، اما قبل از اینکه اجداد شما بتوانند ثمره کار خود را ببینند، ناپدید شدند.

اجداد شما برای کمک به فرزندان خود میراثی از فناوری پیشرفته و دروازه‌های فرافضایی را به یادگار گذاشتند – هدایایی برای تشویق ارتباط و هماهنگی بین فرزندانشان. اما بدون راهنمایی یک بزرگتر، شما و پسرعموهای بیگانه‌تان باید ارتباط، مذاکره و همزیستی را یاد بگیرید.

بردگیم Cosmic Encounter

به عصر کیهانی خوش آمدید. آسمان‌های باز جهان‌های بی‌شماری مملو از سفینه‌های فضایی پر سرعت است و انبوهی از گونه‌های بیگانه برای پر جمعیت کردن کهکشان با هم رقابت می‌کنند. آیا مردم شما تصرف جهان‌های بی دفاع، ایجاد تمدن‌های صلح آمیز، یا تسخیر بی رحمانه سیارات خارجی را انتخاب می‌کنند؟ در تلاش برای استعمار کیهان وسیع، به تعداد بیگانگانی که به دنبال آن هستند، مسیرهای پیروزی وجود دارد. صلح، جنگ، مذاکره، خیانت – هرگز نمی‌دانید در برخورد بعدی چه اتفاقی خواهد افتاد!

این بازی برای 3 الی 5 بازیکن بالای 14 سال طراحی شده است و شما تنها 1 الی 2 ساعت زمان دارید تا بازی را به نتیجه برسانید.

بردگیم Dungeon Petz

آنچه این شهر به آن نیاز دارد یک فروشگاه حیوانات خانگی است. “یک فروشگاه حیوانات خانگی برای اربابان سیاه چال؟ چه ایده خوبی! ” و اکنون شما اولین فروشگاه حیوانات خانگی را در شهر افتتاح کرده اید. درست در مجاورت اولین فروشگاه حیوانات خانگی دیگر در شهر. بچه هیولا بخرید! به آنها غذا بدهید و رشد آنها را تماشا کنید! آن را تمیز کنید بله، راه اندازی فروشگاه حیوانات خانگی برای افراد بدجنس هیجان انگیز است. اما از نظر ذهنی نیز می‌تواند چالش برانگیز باشد: هوشمندانه‌ترین راه برای برنده شدن در نمایشگاه آینده چیست؟ کدام حیوان خانگی برای مشتری ارباب سیاه چال شما مناسب است؟ چقدر قفس محکم نیاز دارید و اگر اشتباه حدس بزنید چند نفر از اعضای خانواده معلول خواهند شد؟ این بازی برای 2 تا 4 بازیکن بالای 13 سال طراحی شده است و مدت زمان بازی 90 الی 120 دقیقه است.

بردگیم Dungeon Petz

بردگیم wingspan

Wingspan یک بازی رومیزی رقابتی، با وزنی متوسط و کارت محور است، اگر شما از دوستداران پرندگان هستید یا در گروه محققین، تماشاگران پرندگان، پرنده شناسان، و کلکسیونرهایی هستید که به دنبال کشف و جذب بهترین پرندگان به شبکه حفاظت شده حیات وحش خود هستند می‌توانید در قالب بازی این کار را انجام دهید. هر پرنده زنجیره‌ای از ترکیبات قدرتمند را در یکی از زیستگاه‌های شما (اقدامات) گسترش می‌دهد. این زیستگاه‌ها بر چندین جنبه کلیدی رشد تمرکز دارند: از طریق تاس‌های سفارشی در یک برج تاس تغذیه کننده پرنده، توکن‌های غذایی به دست آورید و با استفاده از مینیاتورهای تخم مرغ در رنگ‌های مختلف تخم بگذارید هر تخم برای شما امتیازهای ویژه‌ای با خود به همراه می‌آورد.

گیم برد wingspan

این بازی برای 1 الی 5 بازیکن بالای 14 سال طراحی شده است که 40 الی 70 دقیقه نیز زمان وجود دارد.

بردگیم Gloomhaven

در این گیم بورد، بازیکنان نقش یک ماجراجوی سرگردان را دارند که دارای مهارت‌های خاص بوده و به دلایل خاصی به این گوشه تاریک از جهان سفر کرده‌اند. بازیکنان مجبورند با هم همکاری کنند تا سیاه چال‌های تهدیدآمیز و خرابه‌های فراموش شده را پاکسازی کنند. در این فرآیند، آنها توانایی‌های خود را با تجربه و غارت افزایش می‌دهند، مکان‌های جدیدی را برای اکتشاف و غارت کشف می‌کنند. وقتی بازیکنان در دنیای بازی کاوش می‌کنند، با سناریوهایی روبرو می‌شوند که مجبورند به صورت گروهی تصمیماتی بگیرند و امکان تغییر جهت داستان را دارند. در Gloomhaven بازیکنان به نوبت کارت بازی می‌کنند تا اقدامات شخصیت خود را انجام دهند، هر شخصیت دارای مجموعه‌ای از توانایی‌ها و سبک بازی منحصر به فرد خود است.

گیم برد Gloomhaven

این گیم برد برای 1 تا 4 بازیکن بالای 14 سال طراحی شده است که مدت زمان اجرای بازی نیز60 تا 120 دقیقه است.

بردگیم Codenames

این بردگیم برای تعداد نفرات 2 تا 8 نفر و حتی بیشتر که سنشان بالای ده سال باشد طراحی شده و مدت زمان بازی 15 دقیقه است.  این Board Game یک بازی اجتماعی با یک مقدمه ساده است و در کل بازی چالش برانگیزی است. در این بازی دو جاسوس رقیب هویت مخفی 25 مامور را می‌دانند. هم تیمی‌های آنها ماموران را فقط با اسم رمزشان می‌شناسند. تیم‌ها با هم رقابت می‌‌کنند تا ببینند چه کسی می‌تواند ابتدا با همه نمایندگانشان ارتباط برقرار کند. جاسوسان سرنخ‌های یک کلمه‌ای را ارائه می‌دهند که می‌تواند به چندین کلمه روی میز اشاره کند، در این بازی همه می‌خواهند از قاتل دوری کنند. اگر ترجیح می‌دهید بدون کمک حدس بزنید، بازی با 4 بازیکن بسیار خوب کار می‌کند. یا اگر بازی هیجان انگیز و پر جنب و جوش را ترجیح می‌دهید، می‌توانید بازیکنان بیشتری اضافه کنید.

بردگیم Codenames

بازی فکری ماینکرفت

در این بردگیم بازیکنان به جست و جو و کاوش در دور جهان می‌پردازند, سازه می‌سازند, منابع استخراج می‌کنند, برای سازه‌هایشان و ساختن بزرگترین مناطق جنگلی,کوهستانی,کویری و برفی در زمین خودشان امتیاز به دست می‌آورند. در هر نوبت، بازیکنان دو تا از پنج اقدام ممکن را انجام می‌دهند: کاوش در جهان، استخراج منابع از بلوکی از مکعب‌های منبع، ساختن سازه‌ها، جمع‌آوری سلاح‌ها، یا مبارزه با اوباش و دشمنان.

بازی فکری ماینکرفت

همانطور که گفته شد دشمنان زیادی در بازی ظاهر می‌شوند که شما برای از بین بردن آننها نیاز به اسلحه‌هایی دارید که از روی زمین به دست می‌آورید. با کشتن این دشمنان به علاوه‌ی امتیاز جایزه هم به دست می‌اورید. امتیاز شماری زمانی اتفاق می‌افتد که لایه‌های مکعب‌های منابع تخلیه شده باشد. به محض این که سومین لایه منابع تموم شود بازی تمام می‌شود و کسی که بیشترین امتیاز را دارد برنده بازی می‌شود.

گروه سوم: بازی های آموزشی

مخاطبان این گروه از بازی‌ها کودکان هستند که در پی یادگیری و کشف مسائل جدید می‌باشند و یاد گرفتن برای آنها کار جذاب و لذت بخشی است. از جمله بازی‌های آموزشی می‌توان به Azul و Kingdomino  اشاره کرد.

بردگیم Azul

داستان این بردگیم از این قرار است که پس از بازدید پادشاه پرتغالی‌ها از کاخ افسانه ای ” الحمراء” شیفته‌ی کاشی‌های سرامیکی آبی و سفید آنها، موسوم به “آزوله‌ژو” می‌شود و بلافاصله دستور می‌دهد که دیوارهای داخلیِ کاخ او در پرتغال نیز باید با چنان کاشی‌هایی زینت داده شوند. بردگیم “آزول”، شما را -در نقشِ یک هنرمند کاشی‌کار و برای آراستنِ دیوارهای کاخ پادشاهی “اِوُورا”- به پرتغال می‌بَرد.

بردگیم Azul

در بازی آزول azul سعی کنید امتیاز بالاتری کسب نمایید، اگر در یک دور از بازی، دستِ‌کم یکی‌از بازیکنان موفق شود یک ردیف افقی از 5 کاشیِ به‌هم‌پیوسته، در دیوار خود تشکیل دهد، در پایانِ آن دور، بازی به پایان می‌رسد. اگر قادر به ساختِ الگوهای ویژه باشید حتی می‌توانید امتیازات بیش‌تری را از آن خود کنید. اجزای این بازی عبارتند از صفحه‌ی بازی، مهره و آدمک، توکن و تایل‌های مقوایی. این بازی برای رده سنی 8 سال به بالا طراحی شده است و در گروه های دو الی چهار نفره قابل اجراست و مدت زمان بازی نیز 30 الی 60 دقیقه است.

بردگیم Kingdomino

در این گیم برد، شما در نقش یک لُردی هستید که در پی کشف سرزمین‌های تازه و به دست گرفتن حکومت آنهاست تا بدین طریق قلمرو خود را گسترش دهد، کاری که شما در این بازی انجام می‌دهید این است که از میان همه‌ی زمین‌ها، مزارع گندم، دریاچه‌ها و کوهستان بهترین قطعات زمین را جدا کرده و از آنِ خود می‌کنید، ولی باید هوشیار باشید شاید لردهای دیگری همچون شما در پی گسترش قلمرو خود باشند. این بازی نیز یک بردگیم خانوادگی بوده و در گروه های 2 الی 4 نفره برای افراد بالای 8 سال قابل اجراست، مدت زمان بازی نیز 30 الی 60 دقیقه تعریف شده است.

بردگیم Kingdomino

بردگیم Sorry

این بازی برای 2 الی 4 نفر طراحی شده است که می‌توان آن را به صورت تیمی هم بازی کرد. هدف از انجام بازی این است که هر بازیکن باید مهره‌های مربوط به خودش را از جایگاه اول به سمت خانه آخر یعنی خانه اصلی برساند. کسی که زودتر مهره‌هایش را وارد خانه اصلی کند، برنده بازی است. داشتن سرعت و قدرت رقابت در انجام بازی همان چیزهایی است که می‌تواند یک بازیکن ساده را به یک برنده بی‌بروبرگرد تبدیل کند.

بردگیم Sorry

بردگیم فتوسنتز

این بازی طوری طراحی شده است که در آن گونه‌های مختلف درختان، در جنگلی کوچک اما پر از درخت‌های با ارتفاع متغیر، برای رشد و بذرافشانی در پرتو آفتاب، با یکدیگر به رقابت می ‌ردازند. رقابت در این بازی بر سر کسب امتیاز نوری فراوان است، هر چه امتیاز بیشتر کسب کنید قد کشیده و بر درختان رقیب سایه افکنده و از رشد آنها ممانعت می‌کنید. وقتی که یکی از درختان به پایان چرخه زندگی‌اش می‌رسد، بازیکن، متناسب با موقعیتی که بذرها را در آن کاشته بود امتیاز دریافت می‌کند. در کل اینکه با استفاده از “امتیازات نوری”، درختان خود را در چرخه زندگی شان، از نهالی خرد تا سروی سرافراز، هدایت کرده و متناسب با غنای خاکی که درختان شما در آن ریشه دوانده اند، توکن‌های امتیاز کسب می‌کنید.

گیم برد فتوسنتز

این بازی برای رده سنی بالای 10 سال طراحی شده و با تعداد 2 الی 4 نفر قابل اجراست ، مدت زمان بازی نیز 30 الی 60 دقیقه است.

بازی Qwirkle

این بازی از مهره‎های با 6 رنگ و 6 طرح مختلف تشکیل شده است که از کنار هم چیدن اشکال هم شکل و هم رنگ می‌توان امتیاز کسب کرد. بازیکنان می‌توانند شش مهره را انتخاب کنند و در یک ردیف در کنار هم بچینند. یاد گرفتن قوانین بازی راحت است، ولی ماهر شدن در این بازی، تمرین زیادی لازم دارد. Qwirkle مهارت‌های بسیاری را در پیر و جوان از جمله تشخیص رنگ، تشخیص شکل، استراتژی ریاضی و حل مسئله افزایش می‌دهد، Qwirkle بازی‌ای است که ذهن را کاملا درگیر می‌کند و درعین‌حال مهارت‌هایی مثل قدرت تخیل و استراتژی را نیز افزایش می‌دهد. این بازی برای افراد بالای شش سال طراحی شده است و با تعداد بازیکنان 2 الی 4 نفر می‌توان این بازی را انجام داد.

بازی Qwirkle

بردگیم اسکرابل

بازی اسکرابل یا جدول متقاطع در واقع از یکسری حروف تشکیل شده است که شما با پیدا کردن حروف جاافتاده یک کلمه معناداری می‌سازید که هر کدام از حروفی که تشخیص داده‌اید دارای یک امتیاز است و حروفی که معمولا کمتر مورد استفاد قرار می‌گیرند از امتیاز بالاتری برخوردارند. این بردگیم یک بازی خانوادگی است که از محبوبیت بالایی برخوردار است، و برای افراد بالای 8 سال طراحی شده است.

بردگیم اسکرابل

بردگیم خدمه (Crew)

این بازی جزء معدود گیم بردهایی است که از قانون همه یا هیچ پیروی می‌کند به این معنی که شما و همراهانتان در قالب یک تیم بازی می‌کنید و موفقیتتان در گرو همفکری و همکاریتان با همدیگر است. در این بازی تعدادی کارت با رنگ‌های مختلف و اعداد گوناگون دست هر بازیکن قرار می‌گیرد و با توجه به ماموریت و عملیاتی که برای شما در نظر گرفته شده، باید طوری با همکاری همدیگر کارت‌ها را بازی کنید تا به اون هدف برسید.

گیم برد خدمه

داستان این بازی از این قرار است که یک کشف فضایی جدید یعنی سیاره نهم منظومه شمسی رخ داده است و شما بایستی به اندزه کافی اسناد و مدارک جمع کنید تا ادعای خود را ثابت کنید. در دفترچه راهنمای بازی تعداد ماموریت‌ها و کارهایی که بایستی انجام شود توضیح داده شده است، این بازی 50 مرحله دارد که رفته رفته سختتر شده و همکاری و همفکری بیشتری می‌طلبد.

گیم برد خدمه برای رده سنی 10 سال به بالا طراحی شده که در گروه های 2 الی 5 نفره می توان آن ها در مدت زمان 20 دقیقه اجرا کرد.

بردگیم کوریدور

این بردگیم ساخت شرکت GIGAMIC گیگامیک  است و از جمله کاربردهای آموزشی آن می‌توان به تقویت پشتکار و قدرت تصمیم گیری افزایش EQ اشاره کرد، همانطور که پیشتر نیز اشاره داشتیم مکانیسم این بازی بر پایه تعقیب و تهاجم است. در واقع به صورت یک هزار راه تو در تو سرگرم کننده طراحی شده است که هدف در این بازی رسیدن به یکی از خانه‌های سمت مقابل است. ولی حریف شما یعنی کسی که  در مقابل شما بازی می‌کند با قرار دادن دیواره‌های چوبی بر سر راه شما سعی در کند کردن حرکتتان دارد ولی جای نگرانی وجود ندارد چون همیشه یک راه خروج وجود دارد. اما مهم پیدا کردن کوتاهترین مسیر است. این بازی در گروه‌های 2 الی 4 نفره قابل اجراست و افراد بالای 6 سال می‌توانند آن را انجام دهند، دقت کنید که زمان استاندارد بازی 10 الی 20 دقیقه است.

بردگیم کوریدور

 

محتویات جعبه بازی کوریدور شامل یک صفحه بازی، 20دیواره چوبی، 4 آدمک چوبی، دفترچه قوانین، یک کیسه پارچه ای، همراه با راهنمای فارسی است.

گروه چهارم: بازی های تعاملی

تعداد زیادی از بردگیم‌ها در این دسته جای می گیرند، در واقع تیمی از شما و دوستانتان در مقابل تیم گیم بورد و یا تیم مقابل بازی می کنید، این بازی برای افرادی که شخصیت مبارزه طلبی دارند بسیار مناسب است.

بردگیم پاندمیک

داستان  این بازی از این قرار است که چندین ویروس بدخیم به طور همزمان در کل دنیا پخش شده است و شما و هم‌تیمی‌هایتان هر کدام در نقش متخصصانی هستید که ماموریت‌تان درمان بیماری‌های ناشی از این ویروس‌ها در نواحی مختلف و همچنین تحقیق برای یافتن دارو و یا واکسن‌هایی است که بتواند این ۴ بیماری وحشتناک را متوقف کنند.

 

بازی رومیزی پاندمیک

صفحه اصلی بازی رومیزی پندمیک در واقع شهرهایی را نشان می‌دهد که بیشترین جمعیت را روی کره زمین دارد. در هر نوبت، بازیکنان می‌توانند یکی از ۴ حرکت از میان جابه جایی میان شهرها، درمان مراکز آلوده، یافتن یک پادتن و یا ساخت یک مرکز تحقیقاتی را انتخاب و انجام دهند. ولی برای اینکه بتوانند به هر یک از این قابلیت‌ها دست پیدا کنند  باید از کارت‌های موجود در بازی استفاده کنند؛ حال قسمت سخت ماجرا اینجاست که در میان کارت‌های انتخابی شما ممکن است کارت‌هایی وجود داشته باشد که دارای نشان واگیردار است یعنی با برداشت آن کارت رشد ویروس‌ها سرعت می‌یابند، یک سری از کارت‌های مجزا نیز رشد نرمال آلودگی‌ها را کنترل می‌کنند.

در بردگیم Pandemic هر یک از بازیکنان که یک شخصیت خاص از جمله دانشمند، متخصص و … را انتخاب می‌کنند دارای قابلیت هایی هستند که بایستی با همکاری سایر شخصیت‌ها استراتژی مناسب را برای غلبه بر این بیماری‌ها پیدا کنند. به عنوان مثال، متخصص عملیات قادر است که با ساخت یک مرکز تحقیقاتی علاوه بر تسریع فرایند یافتن پادتن، جابه جایی میان شهرها را نیز آسان‌تر کند؛ یا دانشمند این قابلیت را دارد تا به جای 5 کارت، تنها با استفاده از چهار کارت یک بیماری ویروسی، آن ویروس را مهار کند، بایستی مطلع باشید که زمانتان بسیار اندک است از طرفی سرعت انتشار ویروس بالاست. پس اگر زود نجنبید یا با یکدیگر همکاری نکنید ویروس به حدی منتشر می‌شود که دیگر مهارش امکانپذیر نخواهد بود و شما همگی خواهید باخت ولی در صورت یافتن پادتن همگی پیروز خواهید شد.

بردگیم Dead of Winter

برد گیم Dead of Winter  به سبک آخرالزمان طراحی شده است و شما و دوستانتان برای زنده ماندن و بقا با چالش‌های مختلفی از جمله مردگان متحرک، کمبود غذا، پوشاک و تمام نیاز های اولیه برای رسیدن به اهدافتان رو به رو میشوید. این بازی ترکیبی از اتفاقات ، اهداف و تصمیم گیری‌هاست و برای رسیدن به اهداف بازی باید از احساسات، منطق و تمام هوش و حواستان استفاده کنید.

بردگیم Dead of Winter

روند بازی از این قرار است که شما و سایر بازیکنان هر کدام یک کارت هدف شخصی برای خود بر میدارید و به صورت راز پیش خود نگاه می‌دارید طوری که کسی از نقش شما مطلع نمی شود، یک هدف اصلی هم برای تمام تیم مطرح می‌شود اما عامل جذاب کننده بازی اینست که یکی از کارت‌های هدف شخصی خائن است و با اینکه در کل بازی به صورت ناشناس همراه شماست، سعی می‌کند شما را از رسیدن به هدفتان دور کند. پس با آغاز بازی به نوبت شروع به خواندن کارت‌های داستانی می‌شود و یک داستان کلی برای گروه حکایت می‌شود، تک تک شما بازیکنان بایستی در کنار تمام تلاشی که برای رسیدن به هدف تیمی خود می‌کنید سعی در رسیدن به هدف شخصی خود نیز داشته باشید، حال در این بازی اگر شما بتوانید هر دو هدف را کسب کنید برنده خواهید ولی اگر تیم با فریب فرد خائن نتوانست به هدف اصلی دست بیابد فرد خائن برنده می‌شود .

بردگیم Forbidden Island

این گیم برد برای گروه‌های 2 الی 4 نفره و برای افراد بالای ده سال طراحی شده است که در مدت زمان 30 دقیقه باید به نتیجه برسد، در این بازی شما به دلِ یک جزیره‌ی ممنوعه زده و به گروهی از ماجراجویان جسور می‌پیوندید و 4 گنج مقدس که در این بهشت پُرمخاطره پنهان شده است را کشف می‌کنید! این بازی، به صورت گروهی انجام می‌شود و شما باید یک کار تیمی بی‌نظیر را به نمایش گذاشته و تا پیش از غرق شدنِ جزیره، با پیدا کرده چهار گنج مأموریت مرگ و زندگی خود را به پایان رسانده و از جزیره خارج شوید.

گیم برد forbidden island

بردگیم Betrayal at House on the Hill

این بازی در گروه 3 الی 6 نفره بازی می‌شود و برای افراد بالای 12 سال طراحی شده است، شما در این بازی تنها 60 دقیقه زمان دارید تا از یک کابوس وحشتناک جان سالم به در ببرید. در این بازی بایستی کاشی به کاشی، وحشت به وحشت، عمارت جن زده خود راساخته – و سپس سعی کنید زنده از آن فرار کنید.

بردگیم Betrayal at House on the Hill

این بردگیم، 50 سناریوی ترسناک دارد و هر سفر به خانه روی تپه نوید وحشت‌های تازه‌ای را می‌دهد. در سالن‌های این بازی هیولاها، آیتم‌ها، نشانه‌ها، رویدادها و  مکان‌های کاملاً جدید را خواهید دید که توسط گروهی از بازیگران ستاره‌ای از دنیای بازی و سرگرمی نوشته شده‌اند. این بازی یک بازی گروهی است و بازیکنان باید با هم کار کنند تا بتوانند از این کابوس جان سالم به در ببرند البته به جز 1 بازیکن که خائن بازی است و بایستی از بین برود.

بردگیم Android Netrunner

این گیم برد یک بازی کارتی علمی-تخیلی است و در گروه بازی‌های تعاملی قرار می‌گیرد که برای 2 بازیکن بالای 14 سال طراحی شده است که 30 الی 60 دقیقه نیز زمان برای اجرای بازی وجود دارد. یکی از بازیکنان در نقش هکر و دیگری در جایگاه یک شرکت است. شرکت‌ها به دنبال پیشرفت دادن برنامه‌های خود هستند و هکر باید به سیستم دفاعی شرکت نفوذ کرده و کارت‌های امتیاز او را به دست بیاورد.از طرف دیگر، هکرها باید زمان و اعتبار خود را صرف کسب ثروت و منابع کافی، خرید تجهیزات سخت افزاری و توسعه برنامه‌های قدرتمند کنند تا از اقدامات امنیتی شرکت‌های بزرگ جلوگیری کنند.

بردگیم Android Netrunner

گروه پنجم: بازی های اروپایی( آلمانی)

این دسته از بازی‌های رومیزی در دوران بعد از جنگ جهانی دوم ابداع شدند تا بهانه‌ای باشد برای دور هم جمع شدن خانواده‌ها، در این بازی عنصر شانس نیز بسیار اهمیت دارد و یادگیری آن ها نیز تا حدودی راحت است.

بردگیم Catan

یکی از محبوب‌‎ترين و پرفروش‌ترين بازي‌های جهان در دهه گذشته گیم برد Catan است. در این بازی شما به عنوان بازيكن مهاجريني هستید كه به تازگی به جزيره كتان مهاجرت کرده‌اید و قصد دارید با ساختن جاده و خانه و شهر آنجا را توسعه دهید و مسلما براي ساخت و ساز نياز به منابعي داريد كه مي‌توانيد آن‌ها را از مناطق حاصل خيز جزيره برداشت كنيد. سایر نيازهاي خود به منابع را نيز مي‌توانيد از طريق برداشت منبع، مبادله با ديگر مهاجرين و يا بنادر تامين نماييد. در این گیم برد اولين بازيكني كه بتواند به 10 امتياز از تركيب جاده‌ها، خانه‌ها، شهرها و برخي كارت هاي امتياز خاص برسد، برنده بازي است. مسائل زیادی وجو دارند که این بازی را از سایر بازی ها متمایز می کند و آن اینکه اقتصاد سایر بازی‌ها عموما بر ربا، احتكار، لطمه زدن به ديگران، توليد پول از پول و توليد پول بدون كار مولد است، در حالیکه اقتصاد اين بازي بر پایه تعاون و مشاركت، توليد منبع با كار و سرمايه‌گذاري، مبادله كالا به كالا، بالا بودن ريسك احتكار و غيرممكن بودن آن در ميان مدت و بلند مدت، منع ربا و مبادلات شبه ربوي، و كنترل بازار بر اساس عرضه و تقاضا است.

گیم برد Catan

مكانيك اين بازي بسيار ساده است، ولي به خاطر چيدمان متفاوت و تصادفي زمين، هر بازي منحصر به فرد بوده و استراتژي خاص خود را مي‌طلبد. نکته‌ای که باید در رابطه با بازی کتان بدانید اینست که در این برداشت منابع زياد به تنهايي براي بردن بازي كافي نيست. شما بايد تركيب‌هاي متفاوتي از منابع را براي ساختن جاده و خانه، ارتقاي خانه به شهر و يا خريد كارت شانس در اختيار داشته باشيد. در گیم برد catan در اختيار داشتن انبوهي از كارت‌هاي نامناسب عموما به خوبي در اختيار داشتن يك كارت كه به آن احتياج داريد نيست پس اگر شما یکی از منابع مورد نیاز خود را در اختيار ندارید، می‌توانید با ارائه چهار كارت منبع يكسان به بانك داده كارت دلخواه خود را دريافت كنید، با اين حال، برنامه‌ريزي و چانه‌زني مناسب به شما امكان مبادله با صرفه‌تري را نيز خواهد داد.

گیم برد کتان به گونه‌ای طراحی شده که تا لحظه آخر بازی نمی‌توان حدس زد چه کسی برنده است و هر بازيكن ممكن است تا لحظه آخر خود را شانس اول برد بداند. این بازی برای 3 تا 4 نفر طراحی شده و البته می‌توان تا گروه‌های 5 و 6 نفره نیز آنرا ارتقا داد، متوسط زمان بازی نیز 60 دقیقه است.

بردگیم Ticket to Ride

Ticket to Ride یک ماجراجویی قطار بین‌المللی است که در آن بازیکنان کارت‌های قطار مشابه را جمع‌آوری می‌کنند و بازی می‌کنند تا مسیرهای راه‌آهنی را که شهرهای سراسر آمریکای شمالی را به هم متصل می‌کنند، دریافت کنند. در این بردگیم هرچه مسیرها طولانی‌تر باشد، امتیاز بیشتری کسب می‌کنند. امتیازات اضافی نصیب کسانی می‌شود که می‌توانند بلیط مقصد خود را با اتصال دو شهر دور انجام دهند، در واقع به بازیکنی تعلق می‌گیرد که طولانی‌ترین راه‌آهن پیوسته را بسازد. این بازی برای 2 الی 5 بازیکن طراحی شده است و افراد بالای 8 سال می توانند  این بازی را انجام دهند، مدت زمان بازی نیز 30 الی 60 دقیقه است.گیم برد Ticket to Ride

گروه ششم: بازی های جاسوسی

این گروه از بازی‌ها چیزی حدود بازی‌های مافیایی هستند که با وجود نقش‌های متعددی که در بازی وجود دارد ولی همگی از نظر دیگران پنهان باقی می‌ماند، این گروه از بردگیم‌ها طرفداران بسیاری دارند از جمله این ژانر از بازی‌ها می توان موارد زیر را نام برد:

بازی کودتا (Coup)

این بازی برای رده سنی 14 سال به بالا طراحی شده است که در تعداد بازیکنان 2 الی 6 نفره می‌توان آن را بازی کرد، مدت زمان بازی نیز 30 الی 60 دقیقه است.

هدف از این بازی از بین بردن تمامی رقبا و تبدیل شده به تنها بازمانده‌ای که قدرت در اختیار دارد. داستان بازی از این قرار است که آینده‌ای نه‌چندان‌دور یک طبقه‌ی اشرافیِ جدید، حکومت را در دست گرفته‌است. این مدیران چند ملیتی اقتصاد مملکت را به گونه‌ای تغییر داده‌اند که جز یک عده انسان‌ها از جمله حاکمان شهر بقیه در فقر به سر می‌برند. ناگهان یک گروه زیرزمینی با هدفِ براَندازیِ حُکّامِ فاسد از دلِ  مردُمِ تحتِ‌فشار، قد علم کرده و می‌خواهد حق مردم را پس بگیرد. تلاش‌های این گروه از افراد، باعثِ به‌وجود آمدنِ دودَستگی، نفاق و ضعف در سیستم حکومتی امپراطوری جدید و این حکومتِ فاسد را در آستانه‌ی فروپاشی قرار داده‌است.

بازی کودتا

امّا این اغتشاشات، برای شما، به‌عنوانِ یکی‌از اعضای بلندمرتبه‌ی دولت، فرصتی است تا با ایجادِ انحراف و فریب‌کاری، راهِ خود را به‌سوی قدرت مُطلق، باز کنید! برای تحقّقِ این هدف، باید نفوذِ رُقبای خود را از بین بُرده و آن‌ها را به ناکجاآباد، تبعید کنید! در این روزگارِ مُلتهب، از میان 15 شخصیت این بازی تنها یکی‌از شما می‌تواند دوام بیاورد…

بردگیم One Night Ultimate Werewolf

این بازی در تعداد نفرات 3 تا 10 نفره می‌توان بازی شود و اینکه مدت زمان مورد نیاز تنها ده دقیقه است.

این Board Game قوانین بسیار کمی دارد، همه در عرض چند دقیقه برمی‌خیزند و بازی می‌کنند. به هر بازیکن یک کارت داده می‌شود که به طور مخفیانه آن را مشاهده می‌کند و به آنها قدرت ویژه‌ای برای کمک به تیم روستایی یا گرگینه داده می شود.

بردگیم One Night Ultimate Werewolf

دکمه‌ی روی برنامه را فشار دهید و در عرض چند دقیقه شما را از مرحله شب عبور می‌دهد. سپس شما پنج دقیقه فرصت دارید تا در مورد آنچه در شب اتفاق افتاده صحبت کنید و بفهمید که گرگینه‌ها چه کسانی هستند. اگر یک گرگینه پیدا کنید، برنده هستید، ولی اگر نکنید آنها برنده میشوند.

بردگیم The Resistance

شرایط جوری است که امپراطوری مردم را به شدت مورد آزار قرار می‌دهد پس امپراتوری باید سقوط کند. ماموریت ما نیز نابودی این امپراطوریست که باید به موفقیت  برسد. با از بین بردن پایگاه‌های کلیدی آنها، ما قدرت امپراتوری را درهم شکسته و مردم خود را آزاد خواهیم کرد. با این حال جاسوسان زیادی نیز از سوی دشمن در صفوف ما نفوذ کرده‌اند و آماده خرابکاری و فروپاشی نقشه ما هستند. حتی یک جاسوس نیز می‌تواند یک تیم ماموریت مقاومت را سرنگون کند، پس تیم‌های خود را با دقت انتخاب کنید یا برای همیشه شانس خود را برای آزادی از دست بدهید.

بردگیم The Resistance

در بردگیم The Resistance باید نقاب جاسوسان  را برداشته و با شناسایی آنها از ممانعتشان برای جلوگیری از فروپاشی امپراطوری جلوگیری کنید. این شمایید که در پنج شب سرنوشت را تغییر می‌دهید یا در تلاش می‌میرید، یا ما مقاومت می‌کنید.

این بازی برای 5 الی 10 بازیکن طراحی شده است، حدود 30 دقیقه طول می‌کشد و هیچ بازیکنی حذف نمی‌شود. The Resistance نیز از Mafia/Werewolf الهام گرفته شده است، اما در مکانیک اصلی خود منحصر به فرد است، که منابع را برای تصمیم‌گیری آگاهانه افزایش می‌دهد، تعاملان بازیکنان با یکدیگر را تشدید می‌کند و حذف بازیکن را از بازی برداشته است.

گروه هفتم: بازی های مخصوص مهمانی و دورهمی

در این گیم بردها بازی به صورت گروهی و با تعداد نفرات زیادی انجام می‌گیرد، و هیچ داستان خاصی پشت آنها وجود ندارد و تنها آشنایی با قوانین بازی کافیست و دقت لازم کافیست تا برنده بازی شوید، از جمله این سبک از بازی‌ها می توان موارد زیر را نام برد.

بازی رومیزی جنگا (Jenga)

این بردگیم با تعداد نفرات 2 الی 6 نفر و در مدت زمان 15 الی 20 دقیقه بازی می‌شود، این بازی بسیار آسان است و کافیست یک نفر هر 54 بلوک چوبی ” جنگا” را در حدود 18 طبقه بچیند بلوک‌های چوبی در هر طبقه طوری قرار می‌گیرند که با بلوک‌های طبقه های بالایی و پایینی خود، زاویه‌ی 90 درجه بسازند.

بازی رومیزی جنگابا اتمام چیدن برج، یک نفر، و معمولا فردی که برج را ساخته است بازی را آغاز می‌کند بدین معنی که یکی از این بلوک‌ها را از یکی از طبقات برداشته و در بالاترین طبقه قرار می‌دهد تا به عبارتی برج را تکمیل کند.

در این بازی قوانینی وجود دارند که عبارتند از :

 • اگر طبقه ی بالایی برج (نوک برج) کامل نشده باشد، بازیکن‌ها حق ندارند بلوک‌های طبقه‌ی پایینی آن را جا به جا کنند.
 • بازیکن‌ها فقط اجازه استفاده از یک دست را دارند.
 • بازیکن‌ها اجازه دارند برای پیدا کردن بلوک‌های آزاد، با انگشت به آن‌ها ضربه بزنند.
 • هر بلوکی که از جای خود حرکت داده شده ولی بازی نشده باشد، باید به جای اصلی خود بر گردد (مگر آن که این کار، باعث فروریختن برج شود)!
 • هر بازیکن در هر نوبت فقط 10 ثانیه برای جابجا کردن بلوک فرصت دارد.
 • زمانی که برج به طور کامل فرو بریزد یا بلوکی غیر از بلوکی که بازیکن در نوبت خود حرکت داده است، از برج بیرون بیفتد بازی به پایان می‌رسد و بازیکنی که باعث سقوط برج شده باشد، بازنده است!

بردگیم تابو

بازی تابو، یکی از  بازی‌های به شدت سرگرم کننده خانوادگی است، که می‌تواند تفریح و خنده و سرگرمی را به دورهمی‌های خانوادگی شما ببخشد. چه کسی می تواند هم تیمی‌های خود را وادار به هنگ شدن مغز کند طوری که نتواند کلمات ساده‌ای چون بستنی، سردرد، غذا خوردن، سرماخوردگی یا کلمه تند را بگویند. هنگام انجام بازی تابو، ارائه سرنخ‌های آشکار به شدت ممنوع هستند. بازیکنان در حالی که سعی می‌کنند سرنخ‌های خلاقانه و دقیقی ارائه دهند تا بازیکنان تیم را به حدس زدن سریع کلمات وادار کنند، با تایمر نیز مسابقه می‌دهند زیرا برای حدس هر کلمه یک مدت زمان مشخصی وجود دارد. اما موارد غیرقابل ذکر که اشاره مستقیم به کلمه کند را ذکر نکنید. این بازی برای افراد بالای 13 سال طراحی شده است.

بردگیم تابو

بردگیم تیزبین

این بازی با تعداد نفرات 2 تا 8 بازیکن قابل اجراست که در مدت زمان سی دقیقه انجام می‌گیرد و هدفش افزایش دقت، تمرکز و سرعت عمل بازیکن است، افراد بالای 6 سال می‌توانند از این بازی استفاده کنند و در اصل این بازی برای کودکان طراحی شده است. این گیم برد در واقع یک بازی کارتی است که در هر کارت ۸ تصویر وجود دارد. بین هر دو کارت، فقط یک تصویر مشترک وجود دارد. بازیکنان باید با تیزبینی و سرعت عمل خود بین کارت‌های بازی تصویر مشترک را بیابند و زودتر از بقیه نام آن تصویر را اعلام کنند. جذابیت این بازی در آن است که شما این بازی را می‌توانید به ۵ روش مختلف انجام دهید.

بازی رومیزی تیزبین

گروه هشتم: بازی های نقش آفرینی

در بردگیم‌های نقش آفرینی هر بازیکن دارای اختیار عمل است و تصمیمات و انتخاب‌هایشان نتیجه بازی را رقم می‌زند، در این بازی شما یک شخصیت از بازی را برای خود بر می‌گزینید و بازی را طبق صفات شخصیتی خود پیش می‌برید از جمله این بازی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بردگیم دی اند دی ( دانجنز اند دراگونز)

در بازی رومیزی Dungeons & Dragons: Temple of Elemental Evil شما به عنوان یک ماجراجوی قهرمان بازی می‌کنید. با توانایی‌های شگفت انگیز، جادوها و سلاح‌های جادویی، باید سیاه چال‌های زیر ساحل شمشیر را کشف کنید، جایی که با هیولاها مبارزه می‌کنید، بر خطرات غلبه می‌کنید و گنج پیدا می‌کنید. Temple of Elemental Evil شامل سناریوهای متعدد، ماموریت‌های چالش برانگیز و بازی مشارکتی است که برای 1 الی 5 بازیکن طراحی شده است. هر بازیکن یک قهرمان مانند یک مبارز، روحانی یا جادوگر را انتخاب می‌کند. هر بازیکن در نوبت خود می‌تواند بیشتر در سیاه‌چال کاوش کند (کاشی‌های جدید را برگرداند)، در قسمت‌های از قبل کاوش‌شده سیاه‌چال حرکت کند و با هیولاها مبارزه کند. هنگامی که یک کاشی سیاه چال جدید آشکار می‌شود، معمولاً نوعی برخورد وجود دارد و هیولاهای جدیدی برای مبارزه اضافه می‌شوند. هیولاهای کشته شده به بازیکنان با گنج و امتیاز پاداش می‌دهند و به آنها اجازه می‌دهند در طول بازی سطح خود را بالا ببرند و مهارت‌های خود را افزایش دهند. بازیکنان باید برای زنده ماندن، کشتن هیولاها و رسیدن به هدف خود همکاری کنند. این گیم برد برای افراد بالای 14 سال طراحی شده است، هر سناریو هدف متفاوتی دارد.

بردگیم دی اند دی

گروه نهم : بازی‌های اقتصادی

این بازی به منظور شبیه سازی اقتصادی از دنیای واقعی طراحی شده است و شما می‌توانید به خرید و یا فروش دارایی‌های خود در این بازی بپردازید، از جمله بازی‌های اقتصادی می‌توان موارد زیر را نام برد.

بازی رومیزی مونوپولی Monopoly

این بردگیم یکی از بازی‌های قدیمی و پرطرفدار است که از محبوبیت خاصی میان افراد برخوردار است، مونوپولی برای رده سنی 9 تا 90 سال طراحی شده و در تعداد نفرات 2 الی 6 نفره می‌توان آن را بازی کرد، زمان بازی یکساعت است که البته با افزایش تعداد نفرات ساعت بازی نیز افزایش می‌یابد. هدف نهایی از بازی اینست که یکی از نفرات به واسطه خرید، اجاره و فروش املاک به ثروتمندترین فرد در میان سایر افراد تبدیل می شود.

بردگیم مونوپولی

این مجموعه شامل : ۱ عدد صفحه بازی، ۲۸ عدد کارت های سند مالکیت، ۱۶ عدد کارت شانس، ۱۶ عدد کارت‌های قفسه سینه، ۳۲ عدد خانه، ۱۲ عدد هتل، ۶ عدد نشانه، ۲ عدد تاس، ۷ عدد پول کاغذی، مرگ سریع، برج تاس و قوانین بازی می‌باشد.

بردگیم جالیز

این Board Game کاملا خانوادگی بوده و برای اعضای 3 الی 7 نفر طراحی شده است، مدت زمان مورد نیاز برای این بازی 30 تا 60 دقیقه است و برای افراد 9 سال به بالا مناسب است. محتویات جعبه بازی شامل 176 کارت محصول، 35 نشان، 14 صفحه‌ی بازی و یک کیسه پارچه‌ای است.

بردگیم جالیز

در این بردگیم اقتصادی به شرط داشتن حواس جمع و سخت کوشی، با کاشت و برداشت به موقع محصولات و گسترش زمین‌های خود می‌توانید سود خوبی به دست آورید و در عین حال به منظور سریعتر رسیدن به اهداف خود می‌توانید  با سایر بازیکنان معامله کنید.  جالیز یک بازیِ کارتیِ رقابتی است. بازیکن‌ها در این بازی با مدیریت و گسترش جالیزها و خرید کود و تراکتور تلاش می‌کنند تا بهترین و گران‌ترین محصولات را بکارند و با فروش آنها، کسب و کارشان را رونق دهند.

بردگیم Stone age

این بازی رومیزی خانوادگی برای تعداد نفرات 2 تا 4 بازیکن بالای ده سال طراحی شده است که در مدت زمان 60 الی 90 دقیقه به انجام می‌رسد، از جمله مکانیزم‌های این بازی پرتاب تاس، جمع آوری مجموعه و گماشتن کارگر( آدمک ها در صفحه) است.

بردگیم Stone age

این بازی به دوران عصر حجر باز می‌گردد و بازیکنان در نقش انسان‌های عصر حجر به عنوان شکارچی، کشاورز، ابزار ساز، جمع آوری کننده محصول بازی می‌کنند تا بتوانند شرایط اولیه زندگی در دوران سختی چون عصر حجر را برای خود فراهم کنند، پس از مهیا کردن شرایط اولیه زندگی سعی در گسترش دهکده‌ها می‌کنند و ….

بردگیم Agricola

این بازی با محوریت کشاورزی، دامپروزی و اقتصاد طراحی شده و هدف از این بازی افزایش ریسک پذیری، افزایش قدرت تفکر و برنامه‌ریزی استراتژیک و تصمیم گیری برای بلند مدت و افزایش توانایی مدیریت منابع شم اقتصادی در کودکان و نوجوانان است.

بردگیم Agricola

در گیم برد اگریکولا شما در نقش یک کشاورزی ظاهر می‌شوید که با همسرش در یک کلبه‌ی چوبی زندگی می‌کند. در هر نوبت از بازی، شما موظف به انجام برخی کارها چون جمع‌آوری خاک رُس، چوب و سنگ، ساختن حصار و پرچین و خیلی کارهای دیگر… هم از سوی خودتان و هو از سوی همسرتان هستید. دقت داشته باشید که کشاورز بازی ما هر چه تعداد فرزند بیشتری داشته باشد می‌تواند نیروی کار بیشتری نیز داشته باشد ولی قبل از بچه دار شدن باید اول توانایی سیر کردن شکم بچه‌ها و بزرگ کردن خانه را داشته باشد….

این بازی برای تعداد نفرات 1 تا 5 نفر و افراد بالای 12 سال طراحی شده است، مدت زمان بازی نیز 30 الی 150 دقیقه است. مکانیزم‌های متنوعی در این بردگیم وجود دارد که عبارتند از مدیریت کارت، تعیین قلمرو، توانایی‌های متنوع بازیکنان، جای‌گذاری آدمک و… است.

گروه دهم: بازی های جنگی

اولا انواع بازی‌های این گروه در دسته بازی های استراتژیک نیز قرار می‎گیرد، ثانیا از نام بازی مشخص است که با یک جنگ رومیزی طرف خواهید بود، در این نوع بازی‎ها شما قرار است کنترل یک خاندان را به دست بگیرید از جمله مهمترین بازی‌های این گروه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

بردگیم Game Of Thrones یا تاج و تخت

پادشاه رابرت براتیون مرده است و سرزمین‌های وستروس برای نبرد آماده می‌شوند. آیا می‌توانید ادعای تاج و تخت آهنین را داشته باشید؟ ویرایش دوم این برد گیم که برای سنین 14 سال به بالا طراحی شده است، یک بازی کلاسیک جنگ، دیپلماسی و دسیسه برای تعداد سه تا شش بازیکن است. بازیکنان با در دست گرفتن کنترل شخصیت‌های شناخته شده سری فانتزی مورد علاقه جورج آر آر مارتین، باید برای تسلط بر قلمرو مبارزه کنند. آیا قدرت را از طریق زور به دست خواهید گرفت، با سخنرانی‌های متقاعدکننده به تخت سلطنت راه خواهید یافت، یا مردم شهر را به طرف خود جمع خواهید کرد؟ این بازی با فرصت‌هایی برای برنامه‌ریزی استراتژیک، دیپلماسی استادانه و بازی هوشمندانه با کارت، راه‌های زیادی برای گسترش نفوذ خود بر وستروس در اختیار شما قرار می‌دهد.

بردگیم تاج و تخت

بردگیم Root

Root یک بازی ماجراجویی و جنگی است که در آن 2 تا 4 بازیکن بالای 10 سال برای کنترل یک بیابان وسیع با هم به مبارزه برمی‌خیزند. Marquise de Cat شرور، جنگل‌های بزرگ را تصرف کرده است و قصد دارد ثروت آن را برداشت کند. تحت حکومت او، بسیاری از موجودات جنگل نیز با هم متحد شده‌اند. این اتحاد به دنبال تقویت منابع خود و براندازی حکومت گربه‌ها خواهد بود.

بردگیم Root

بردگیم Root در قالب مسابقه‌ای تنظیم شده است که سرنوشت جنگل بزرگ را تعیین می‌کند. این به بازیکنان بستگی دارد که تصمیم بگیرند کدام گروه در نهایت در آن جنگل ریشه داشته و حکومت آن را بر عهده خواهد داشت. مدت زمان این بازی 90 الی 120 دقیقه است.

بردگیم The Resistance: Avalon

این بازی رومیزی، نیروهای خیر و شر را در نبردی برای کنترل آینده متمدن قرار می‌دهد. آرتور نمایانگر آینده بریتانیا است، وعده سعادت و افتخار، اما در میان جنگجویان شجاع او، عوامل بی‌وجدان موردرد پنهان شده‌اند. تعداد این نیروهای شیطانی کم هستند، اما از یکدیگر شناخت دارند و از همه افراد آرتور، بجز یکی از خدمتکاران او مرلین پنهان می‌مانند. مرلین به تنهایی عوامل شر را می‌شناسد، اما او باید از این موضوع فقط در معماها صحبت کند. اگر هویت واقعی او کشف شود، همه چیز از دست خواهد رفت. این بازی برای 5 الی 10 بازیکن بالای 13 سال طراحی شده است که در عرض نیم ساعت باید بازی را به اتمام برسانند.

بردگیم The Resistance Avalon

بردگیم ریسک

اگر به ژانر جنگ و نبرد علاقه دارید، با خیال راحت یک ارتش انتخاب کنید و تمام استراتژی‌های خود را در صفحه بازی به کار ببندید تا بتوانید با فتح قلمرو بیشتر و شکست دشمنان، پیروز جنگ جهانی سوم شوید.

پس مشخص است که مکانیسم این بازی بر پایه کسب قلمرو است، و جزء اولین بازی‌های قدیمی است که شاید اگر تجربه بازی را نداشته‌اید لااقل یک بار اسم این بازی به گوش‌تان خورده است. ریسک یک بازی با تلفیق استراتژی و شانس است که در آن باید سعی کنید با مدیریت درست نیروهای خود بر نقشه جغرافیایی جهان مسلط شوید.

بازی رومیزی ریسک

بردگیم ریسک یک بازی در دسته بازی‌های جنگی و خانوادگی به‌حساب میاد و مکانیسم‌های بازی بر پایه کنترل منطقه، جابجایی منطقه، پرتاب تاس، مجموعه سازی و … استوار است. در این بازی بازیکنان در نقش فرمانده ارتشی هستند که هدفشان فتح قلمروهای مختلف دنیا و شکست سایر ارتش‌ها و تسلط بر تمام نقشه کره زمین هست.

در برد گیم ریسک صفحه بازی تصویری از نقشه سیاسی جهان هست که به 42 قلمرو مختلف در 6 قاره تقسیم شده و بازیکنان با دردست داشتن قلمروهای مختلفی به قلمروهای دیگر حمله می‌کنند تا بتونند آنها را تصاحب کنند. قاعده بازی به این صورت است که تعداد هر قلمرو و قاره، امتیاز مخصوص به خودش را دارد، علاوه بر ان کارت‌های بازی هم امتیازهای مربوط به خودشان را دارند، که در طول بازی به کمک شما می‌آیند، در پایان بازی بازیکنی با بیشترین قلمرو یا در حالت دیگری از بازی، بازیکنی با فتح تمام قلمروها برنده خواهد شد.

این گیم بورد یک بازی خانوادگی و یا دوستانه است که با 4 یا 5 نفر می‌توانید آن را بازی کنید، و بسته به این که کدام روش بازی کلاسیک یا معمولی را انتخاب کنید مدت زمان آن متغیر خواهد بود ولی به طور متوسط 40 الی 60 دقیقه برای این بازی کافیست،  در هر کدام از این بازی های قوانین خاصی نیز وجود دارند ولی به هر حال بدلیل وجود نقشه جهان در صفحه بازی و مهره‌های ارتش و تم کلی جنگی و نظامی بازی، برای کسانی که به این سبک علاقه مندند، شدیدا جذاب بوده و با اینکه پیروزی در هر حمله یا دفاعی توسط تاس و یا به عبارتی شانس مشخص می‌شود، ولی استراتژی اینکه با کدام قلمروی خود به کدام قلمرو و کدوم دشمن حمله کنید و استراتژی چینش نیروهایتان در ادامه نبرد، میتواند بر جذابیت‌های بازی تاثیر گذار باشد.

در گبردگیم ریسک در اصل شما نقش فرمانده ارتشی را دارید که باید با استراتژی مشخصی سعی در فتح قلمروها و قاره‌های بازی بکند و تا جایی که امکان دارد از مهره های ارتش خود در صفحه بازی قرار دهید تا در دفعات بعدی با قدرت بیشتری حمله کنید و از طرفی نیروی بیشتری برای دفاع در برابر حملات بازیکنان رقیب داشته باشید.

بازی فکری و رومیزی اسپلندور (Splendor)

بردگیم یا بازی فکری اسپلندور (Splendor) ترکیبی از کارت و سکه دارد و یکی از بهترین بازی‌ها در نوع خودش است. اصول بازی خیلی آسان است:‌ یا جواهر برمی‌داریم، یا، اگر ترکیب مناسبی از جواهر‌ها را داریم، کارت می‌خریم. هرچه بیشتر کارت بخریم شرایط خریدن کارت‌های بعدی راحت‌تر می‌شود؛ مزیتی که برای تمام بازیکن‌ها یکسان است. این روند اگر زیاد طول بکشد می‌تواند خسته‌کننده شود اما در این بازی زودتر از آنکه کمترین احساسی از خستگی داشته باشیم به نتیجه می‌رسیم.

بازی فکری و رومیزی اسپلندور

در واقع در این بازی به عنوان یک تاجر ثروتمند دوره رنسانس، سعی کنید معادن و حمل و نقل را به دست آورید، صنعتگران را استخدام کنید و اشراف را جذب کنید. خارق‌العاده ‌رین جواهرات را بسازید تا شناخته‌شده‌ترین تاجر بین همه آنها شوید! سنگ‌های قیمتی را به دست آورید تا آنها را با کارت‌های توسعه مبادله کنید. از کارت‌های توسعه برای به دست آوردن سنگ‌های قیمتی بیشتر استفاده کنید. از سنگ‌های قیمتی و طلای خود برای خلق خارق‌العاده‌ترین جواهرات استفاده کنید و از نجیب‌زاده‌ها درخواست کنید تا اعتباری را که برای وینچ کردن نیاز دارید به دست آورید.

با توجه به کوچک بودن محتویات آن و اینکه بردگیم اسپلندور در هنگام بازی فضای چندانی را اشغال نمی‌کند، خیلی راحت می‌شود آن را در محیط بیرون از خانه نیز بازی کرد. این بازی برای 2 تا 4 بازیکن بالای ده سال طراحی شده است که متوسط زمان مورد نیاز برای آن نیز 30 دقیقه است.

بردگیم Scythe

این بازی به زمان ناآرامی در اروپای دهه 1920باز می گردد. خاکستر اولین جنگ بزرگ هنوز برف روی زمین را سیاه می‌کند. دولت شهر سرمایه داری که به سادگی به عنوان «کارخانه» شناخته می‌شود، که جنگ را با ماشین های زرهی سنگین دامن می زد، درهای خود را بسته است و توجه چندین کشور مجاور را به خود جلب کرده است.

بردگیم Scythe

به غیر از کارت‌های هدف مخفی هر بازیکن، تنها عناصر شانس، کارت‌های رویارویی است که بازیکنان هنگام تعامل با شهروندان سرزمین‌های تازه کشف‌شده و کارت‌های رزمی می‌کشند که به شما تقویت موقتی در مبارزه می‌دهد. مبارزه نیز بر اساس انتخاب ها انجام می شود، نه شانس یا تصادفی. در این بازی زمان مرده بین دست های مختلف بازی کم است. همچنین برخلاف بسیاری از بازی های جنگی، مکانیزم حذف بازیکن در آن وجود ندارد.

در این مقاله کامل از کج بریم تلاش کردیم تا شما را با بردگیم یا گیم بورد به صورت کامل آشنا کنیم و دسته بندی های مختلف بازی های رومیزی را با مثال به شما معرفی کنیم تا آگاهی کاملی نسبت به این بردگیم ها داشته باشید.

البته به زودی کافه بردگیم های تمام شهرها را نیز همانند اتاق فرار در اختیار شما قرار خواهیم داد که اگر قصد رقم زدن لحظات هیجان انگیزی داشتید ما را هم در این مسیر شریک خود بدانید.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست