بازی مافیا چیست

هر آنچه درباره بازی مافیا باید بدانیم.

یکی از بازی‌های محبوبی که امروز در بین خانواده‌ها و به ویژه جوانان رواج یافته است بازی مافیا است، که برای اینکه بتوانید آن را بهتر بازی کنید بایستی قبل از آغاز حتما با قوانین بازی و شخصیت‌های آن آشنایی نسبی داشته باشید. در این مقاله قصد داریم در ابتدا نگاهی به تاریخچه بازی داشته و سپس قوانین و مراحل این بازی را از صفر تا صد به شما آموزش دهیم، پس تا پایان با ما در کج بریم همراه باشید.

معرفی بازی مافیا

بازی مافیا برای اولین بار توسط دیمیتری دیویداٌف در سال 1986 اختراع شده و به گرگینه (Werewolf) نیز معروف است. این بازی که به صورت گروهی اجرا می‌شود و جزء 50 بازی جذاب و معروف دنیا شناخته شده و در همه دنیا و از همه سنین طرفداران زیادی دارد. در رابطه با اینکه در بازی مافیا چه تعداد نفرات برای تشکیل گروه مورد نیاز است اتفاق نظر وجود دارد برخی می‌گویند 10 نفر و برخی می‌گویند 5 نفر نیز برای این بازی کافی می‌باشد. گفتنی است که بازی تیم مافیا در برابر تیم شهروندان چنان هیجان‌انگیز و جذاب است که بازیکنان هر دو گروه تا قبل از پیروزی یکی از دو گروه آرام و قرار نمی‌گیرند.

تاریخچه بازی مافیا

همانطور که گفته شد دیمیتری دیویداٌف این بازی را بنا بر اهداف متعددی اختراع کرده و برای اولین بار در دانشکده روانشناسی دانشگاه ایالتی مسکو در کلاس‌های درس، خوابگاه‌ها، و یا اردوگاه‌های تابستانی دانشگاه مسکو این بازی را اجرا کرد. هدف وی از خلق این بازی در موارد زیر خلاصه می شود:

⦁ کمک و آموزش روش های مختلف خواندن زیان بدن به دانش آموزان
⦁ تدریس روش های دریافت سیگنال‌های غیرکلامی
⦁ آموزش درک و فهم ارتباطات غیرکلامی
⦁ کمک به تحقیقات روانشناسی

به دلیل جذابیتی که این بازی داشت خیلی زود در بسیاری از دانشگاه‌ها و مدارس روسیه و اتحاد جماهیر شوروی و همچنین دانشگاه‌های اروپا و حتی دانشگاه پرینستون به شهرت رسید.

در واقع این بازی تقابل بین دو گروه است که یکی از آنها اقلیت آگاه جامعه یعنی گروه مافیا و گروه شرور را تشکیل می دهد و گروه دیگر اکثریت ناآگاه جامعه که در واقع همان شهروندان و افراد مثبت جامعه هستند را نشان می دهد. این بازی برای افراد کم رو و کم حرفی که به نوعی با صحبت کردن در جمع نیز مشکل دارند بسیار مفید است چرا که در این بازی بایستی بتوانید با صحبت کردن حق خود را از دیگری گرفته و با شیوه صحبت کردن خود بتوانید دیگران را در رابطه با حرفهایی که میزنید قانع سازید.

تاریخچه بازی مافیا
با به چالش کشیدن خود با انجام مداوم این بازی فکری که مطالعات روانشناسی زیادی روی آن انجام شده است شما می‌توانید فن بیان خود را تقویت کرده، لحن قاطعی پیدا کنید و تا حدودی با زبان بدن آشنا شوید.
هر چند برخی خانواده نگرا‌نی‌هایی بابت تاثیری که این بازی می‌تواند روی فرزندان آن‌ها داشته باشد دارند ولی دیویداٌف با 25 سال سابقه انجام مطالعات روانشناسی کودک معتقد بود که این بازی نه تنها اثرات منفی نداشته بلکه می‌تواند منجر به رشد شخصیتی فرزندان شده و به آنها در تشخیص حق از باطل کمک کند.

قوانین حاکم بر بازی مافیا

همانند هر بازی دیگری در بازی مافیا نیز یکسری قاعده و قانون وجود دارند که در صورت عدم توجه به آنها ممکن است بازی جذابیت خود را از دست بدهد. یکی از مهم‌ترین قوانین این بازی این‌ است که نقش هیچ کدام از بازیکن‌ها نباید برای دیگری فاش شود، و اختصاص هر نقش به هر فرد نیز به شکل مخفیانه انجام می‌گیرد.و بازیکن ها نیز از همان ابتدای بازی بایستی سعی در مخفی نگاه داشتن نقش خود داشته باشند.

در حالت کلی خلاصه بازی مافیا به این شکل است که هر کدام از دو گروه شهروند و مافیا سعی در حذف اعضای گروه مقابل خود از بازی دارند، و بازی زمانی به پایان می رسد که اعضای یکی از دو گروه در اکثریت باشند.
در بازی مافیا 3 نفر مافیا، یک راوی، یک کارآگاه، یک دکتر و 8 شهروند (در صورتی که در یک گروه 13 نفره بازی را انجام دهید) انتخاب می شوند. گفتنی است که تقسیم بندی تمامی نقش ها از سوی خدا (God) یا روایتگر انجام می‌گیرد و تنها وظیفه اش حین بازی نظارت بر اجرای بازی است.
از دیگر قوانین بازی اینست که در هنگام شب راوی نقش‌های مافیا، کارآگاه و دکتر را صدا می زنند و آنها برای مدتی کوتاه چشمان خود را باز می‌کنند تا راوی آنها را بشناسد سپس مجدد چشمان خود را می‌بندند، از این طریق در سکوت و مخفیانه برای اولین بار مافیاها در سکوت همکاران خود را خواهند شناخت.

 

نقش کارآگاه بازی مافیا

تعداد نفرات بازی مافیا

در رابطه با اینکه چه تعداد نفرات می‌توانند در این بازی شرکت کنند قانون خاصی وجود ندارد، در صورتی که تعداد نفراتتان کم باشد می‌توانید تنها با نقش‌هایی چون لرد، یک مافیا، کارآگاه، دکتر و دو شهروند بازی را انجام دهید ولی قطعا با تعداد نفرات و نقش‌های بیشتر بازی هیجان انگیزتر خواهد شد و شما خواهید توانست نقش‌های مورد علاقه‌تان را نیز به بازی اضافه کنید. تنهای نکته‌ای که بایستی در نظر داشته باشید اینست که تعداد اعضای مافیا یک سوم تعداد کل افراد بازی خواهد بود.

آموزش بازی مافیا

این بازی در واقع نمادی از شهر و مردمان آن و نیز تقابل میان خیر و شر است، معمولا در هر شهری اقشار مختلفی از مردم در کنار هم زندگی می‌کنند، در میان این شهروندان خدمت‌گزارانی چون دکتر، پلیس و همچنین خلافکارانی وجود دارند که این خلافکاران در این بازی با نام مافیا شناخته می‌شوند که سعی در از میان بردن شهروندان و نقش‌های مثبت بازی دارند، شهروندان نیز سعی در رو کردن دست مافیا با کمک نقش های مثبت بازی دارند.

شهروند بازی مافیا

در وهله اول باید بدانید که بازی مافیا در دو فاز روز و شب انجام شده و در ابتدا به طور قرعه کارت‌هایی به شرکت‌کنندگان در بازی ارائه می‌شود که نقش هایشان در آن عنوان شده است، هر شخص بایستی نقش خود را از دیگری پنهان کند، تنها چیزهایی که در این بازی برای عیان است راوی یا گاد است که در واقع با آگاهی خود بر همه چیز در بازی کار نظارت بر بازی را انجام می دهد و برای شهروندان نیزتعداد مافیایی است که در بازی حضور دارند مشخص شده و آنها بایستی با رای‌های خود سعی در کشتن مافیا نمایند.

روش بازی مافیا:

 • فاز اول(شب اول بازی)

  بازی با دستور راوی یا گاد به بستن چشمان بازیکنان آغاز می شود، پس از اطمینان از اینکه کسی چشمش باز نیست دستور می دهد “مافیا، بیدار” در این هنگام مافیای بازی چشمان خود را باز و پس از شناخت همدیگر مجددا چشمان خود را می بندند.

  روز اول بازی

  قانون اول بازی مافیا: آغاز به صحبت
  در این مرحله تمام افراد با باز کردن چشمان خود به منظور پی برد به نقش یکدیگر سعی در متهم کردن همدیگر می کنند، با این کار شما می توانید رفتارهای مشکوک را شناسایی کنید از جمله اینکه چه کسی خجالتی است، چه کسی استرسی است، چه کسی کم حرف است، چه کسی بیش از حد نرمال حرف می زند. در این مرحله شما می توانید سوال های مستقیم با نگاه به چشمان طرف مقابل از وی بپرسید اینکه آیا در گروه مافیا قرار دارد؟
  پس از آنکه تمام افراد حاضر در بازی خود را ابراز کردند حال نوبت به متهم کردن یک یا چند نفر به اینکه مافیا هستند یا نه می رسد.

فاز شب بازی مافیا

قانون دوم بازی : رای گیری
در این مرحله راوی اشاره می‌کند که افراد رای خود را برای کشتن مظنون یا مظنونین اعلام کنند، هر فردی به شخصی که گمان می‌کند مافیاست رای میدهد و در صورت زیاد بودن تعداد مظنونین شخصی که بیشترین رای را بیاورد کشته شده و از بازی خارج می‌شود و هیچ حقی برای فاش کردن نقش خود یا اظهار نظر در صحبت‌های سایر اعضای بازی ندارد.

شب دوم بازی

در فاز شب بازی مجددا با دستور راوی شرکت‌کنندگان چشمان خود را می‌بندند.
حال راوی با بیدار کردن گروه مافیا، نظر آنها در رابطه با اینکه چه کسی را می خواهند بکشند جویا می شود، سپس راوی با بیدار کردن پزشک بازی بسته به تعداد نفراتی که در بازی شرکت کرده اند از او می خواهد یک یا دو نفر را برای نجات دادن جانشان انتخاب کند.
حال راوی بایستی کاراگاه را به منظور پرسیدن اینکه وی می خواهد هویت چه کسی را بشناسد بیدار کند. پس از اشاره کاراگاه به یکی از بازیکنان به عنوان مافیا، راوی با دست تایید می کند که او مافیاست یا نه.
در شب دوم بازی ناتاشا یا سایلنسر یک نفر را انتخاب می کند، و آن فرد حق صحبت کردن در روز بعد را ندارد.
در این شب کشیش بازی می‌تواند یک فردی که حس می کند ناتاشا به او دستور سکوت داده است را از حالت سکوت خارج و به او توانایی صحبت کردن بدهد.

قانون دوم بازی : رای گیری

در این مرحله راوی اشاره می‌کند که افراد رای خود را برای کشتن مظنون یا مظنونین اعلام کنند، هر فردی به شخصی که گمان می‌کند مافیاست رای میدهد و در صورت زیاد بودن تعداد مظنونین شخصی که بیشترین رای را بیاورد کشته شده و از بازی خارج می‌شود و هیچ حقی برای فاش کردن نقش خود یا اظهار نظر در صحبت‌های سایر اعضای بازی ندارد. دقت کنید برای اینکه یک نفر در رای گیزی ار بازی خارج شود نیاز است تا تعداد کل نفرات بازی را تقسیم بر دو کنید و به اضافه یک، حال نفری که قرار است بیرون برود باید این تعداد رای خروج داشته باشد.

برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید فرض کنید 12 نفر در یک بازی مافیا حضور دارند. پس در رای گیری برای اینکه یک نفر خارج شود باید 7 رای بیاورد.

شب دوم بازی

در فاز شب بازی مجددا با دستور راوی شرکت‌کنندگان چشمان خود را می‌بندند.
حال راوی با بیدار کردن گروه مافیا، نظر آنها در رابطه با اینکه چه کسی را می خواهند بکشند جویا می شود، سپس راوی با بیدار کردن پزشک بازی بسته به تعداد نفراتی که در بازی شرکت کرده اند از او می خواهد یک یا دو نفر را برای نجات دادن جانشان انتخاب کند.
حال راوی بایستی کاراگاه را به منظور پرسیدن اینکه وی می خواهد هویت چه کسی را بشناسد بیدار کند. پس از اشاره کاراگاه به یکی از بازیکنان به عنوان مافیا، راوی با دست تایید می کند که او مافیاست یا نه.
در شب دوم بازی ناتاشا یا سایلنسر یک نفر را انتخاب می کند، و آن فرد حق صحبت کردن در روز بعد را ندارد.
در این شب کشیش بازی می‌تواند یک فردی که حس می کند ناتاشا به او دستور سکوت داده است را از حالت سکوت خارج و به او توانایی صحبت کردن بدهد.

نقش دکتر در بازی مافیا

دکتر جزء شخصیت‌های مهم بازی مافیا کلاسیک است که می‌تواند در صورت لزوم جان خود و یا یکی از شهروندان را که در شب گذشته توسط گروه مافیا مورد شلیک قرار گرفته است را نجات دهد. همانند کارآگاه دکتر نیز در فاز شب بازی مافیا به دستور خدا از خواب بیدار شده و با اشاره به خود و یا یکی از شهروندان (حتی کسی که در شب گذشته توسط گروه مافیا به آن شلیک شده بود) جانشان را نجاد دهد یا سیو کند (Save). در این بازی دکتر در طول روز می تواند شخصیت خود را فاش کند ولی اگر اینکار را نکند به نفع اوست چرا که با شناخت این شخصیت توسط گروه مافیا ممکن است شب هنگام مورد حمله قرار بگیرد.

نقش گادفادردر بازی مافیا (Godfather)

گادفادر در واقع یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های بازی و عضو اصلی و رئیس تیم مافیا است. افرادی که قرار است کشته شوند در فاز شب از سوی این شخصیت بازی و با مشورت سایر هم تیمی‌ها تعیین می‌شوند، در واقع تعیین می کنند که چه کسی از شهروندان با شلیک گلوله کشته و از باری حذف شود. در بازی مافیا، اینکه در فاز شب بازی گاد فادر بیدار شود بر دیگر شخصیت ها اولویت دارد.

نقش گادفادر بازی مافیا

نقش رویین تن یا زره پوش در بازی مافیا

قویترین نقش در بازی مافیا که در گروه شهروندان قرار دارد رویین تن و یا زره پوش است. این نقش می‌تواند خود را در طول روز معرفی کرده و به عنوان رهبر تیم شهروندان بازی کند. زره پوش معمولا به دلیل اینکه در طول شب خود را رویین می‌کند بنابراین از گزند هر تیری که در طول شب از سوی مافیا به او شلیک شود در امان می‌ماند و روش کشتن او بدین صورت است که تیم مافیا در طول روز و با جمع رای شهروندان می‌توانند این نقش را از بازی حذف کنند.

تروریست

این شخصیت بازی مافیا پیشرفته اگر در فاز روز به رای شهروندان کشته و از بازی حذف شود این قدرت را دارد که یکی دیگر از بازیکنان را نیز با خود ترور و یا حذف کند.

اسنایپر در بازی مافیا

اسنایپر یا تک تیرانداز یکی از کلیدی ترین نقش‌هایی است که در گروه شهروندان بازی می‌کند. معمولا لرد در ابتدای بازی و بسته به تعداد مافیا و شهروندان مشخص می‌کند که اسنایپر چه تعداد تیر داشته باشد. اسنایر در طوب شب به دستور لرد از خواب بیدار شده و اقدام به اسنایپ کردن یکی از افرادی که گمان می کند از گروه شهروندان نیز می نماید. نکاتی که در خصوص شخصیت اسنایپر بهتر است بدانید عبارتند از:
در صورتی که اسنایپر رویین تن و یا شخصیتی که دکتر جان او را نجات داده است را مورد اصابت گلوله قرار دهد تیر او به سنگ خواهد خورد و اثری روی این دو نقش نخواهد داشت.
اگر در یک شب مافیا و اسنایپر هر دو به یک شخص شلیک کنند حتی اگر دکتر جان شخص مضروب را نجات هم داده باشد آن شخص کشته خواهد شد، چرا که دکتر قبلا یکبار جان فرد را سیو کرده است و حق دوباره وجود ندارد. در این صورت در فاز صبح بازی لرد اعلام می کند که بازیکن حذف شده نه به دست گادفادر که به دست اسنایپر کشته شده است.
در صورت شلیک به رویین تن از سوی گادفادر و اسنایپر در یک شب، رویین تن زنده مانده و تیر هر دو به سنگ خواهد خورد.
در صورت شلیک شدن به سوی اسنایپر توسط گادفادر و به دنبال آن شلیک کردن اسنایپر به هر کس دیگری، لرد شلیک اسنایپر را به حساب نمی آورد.

نقش ناتاشا یا سایلنسر در بازی مافیا

این شخصیت جزء نقش های سیاه بازی شناخته می‌شود چون با اینکه در شمارش از گروه شهروندان به شمار می‌آید و لی در اصل به تیم مافیا کمک رسانی می‌کنند. این نقش به هیچ کدام از اعضای دو گروه مافیا و شهروندان معرفی نشده و همیشه جواب استعلامشان از سوی کارآگاه نیز منفیست. سایلنسر در واقع پس از بیدار شدن به دستور لرد در فاز شب بازی، به یکی از بازیکن‌ها دستور سکوت می‌دهد طوری که در فاز روز آن فرد حق صحبت کردن، رای دادن و کلا شرکت در بازی را نخواهد داشت و اگر قانون شکنی کند توسط لرد از بازی حذف خواهد شد. ناتاشا که به روانشان این بازی نیز شهرت دارد نمی تواند دو شب متوالی به یک فرد حق سکوت بدهد.

نقش کشیش در بازی مافیا

کشیش نیز جزء نقش های خنثی در بازی مافیا می باشد که پس از بیدار شدن در فاز شب (البته پس از ناتاشا) فردی که حس می کنند از سوی ناتاشا برای سکوت انتخاب شده است را از حالت سکوت خارج می کند. این نقش در گروه شهروندان بازی می کند.

نقش کشیش در بازی مافیا

نقش ساقی در بازی مافیا

یکی دیگر از شخصیت‌های بازی مافیا که در گروهه شهروندان بازی می‌کند ساقی است، وظیفه او انتخاب کردن یکی از بازیکنان در فاز شب است، بازیکنی که او انتخاب می کند مست شده و نمی تواند وظیفه خود را به درستی ایفا کند. به دلیل حساسیت نقش او بایستی دقت لازم را داشته باشد تا به اشتباه بازیکن‌های مثبت بازی را مورد هدف قرار ندهد، از اصلی ترین وظایف ساقی یافتن ناتاشا و گادفادر و معرفی انها به تیم شهروندان است.
نکاتی در رابطه با اثرات انتخاب بازیکنان از سوی ساقی:
⦁ در صورت انتخاب شدن گادفادر از سوی ساقی در طول شب، مستی گادفادر و بی اثر بودن شلیک آن را در پی خواهد داشت، که به اعلام لرد در طول روز که تیر گادفادر به سنگ خورد ختم می‌شود.
⦁ در صورتی که ساقی ناتاشا را انتخاب کند، مستی ناتاشا باعث می‌شود او نتواند به کسی جز خودش سکوت بدهد.
⦁ اگر ساقی در طول شب تروریست را اعلام کند و تروریست در روز رای‌گیری از سوی شهروندان در روز بعد کشته شود، دفیوز شده و نمی‌تواند شخص دیگری را ترور کند.
⦁ در صورت اشاره به کارآگاه از سوی ساقی استعلام کارآگاه برعکس خواهد شد.
⦁ در صورت اشاره به دکتر، دکتر دیگر قادر به نجات جان کسی نخواهد بود.
⦁ در صورت اشاره به اسنایپر، و شلیک اسنایپر، تیر او به خودش برمی‌گردد.
⦁ در صورت اشاره ساقی به رویین تن، این شخصیت رویین تن بودنش را از دست می‌دهد و در صورت شلیک به او کشته خواهد شد.
⦁ در صورت اشاره به تروریست، این نقش مست شده اولاَ استعلامش توسط کارآگاه منفی شده و نیز در روز بعد دیفیوز می‌شود.
⦁ ساقی نیز همانند ناتاشا در دو روز متوالی حق اشاره به یک فرد را ندارد.

نقش دزد در بازی مافیا

یکی دیگر از نقش‌های سیاه در بازی مافیا نقش دزد است. دزد در طول شب به دستور لرد بیدار شده و دو نفر را انتخاب می‌کند بسته به اینکه نفر اول چه نقش و قدرتی در فاز شب دارد، قدرت او بر نفر دوم اعمال می‌شود. به این صورت که فرض کنید اگر نفر اول انتخاب شده از سوی دزد دکتر باشد نفر دوم نجات خواهد یافت و یا سیو خواهد شد، اگر نفر اول ساقی باشد نفر دوم مست می‌شود، اگر نفر اول گادفادر باشد نفر دوم با تیر مافیا کشته خواهد شد ولی در صورت کارآگاه بودن نفر اول، دزد دستگیر شده و کشته می‌شود.
در صورتی که نفر اول سمت خاصی نداشته باشد اتفاق خاصی نخواهد افتاد. نکته‌ای که در رابطه با این نقش مطرح است اینست که دزد نیز همانند ساقی و ناتاشا نمی تواند در دو شب متوالی یک فرد را به عنوان نفر اول انتخاب کند ولی نفر دوم می تواند چندین شب یک فرد ثابت باشد.
در صورت انتخاب شدن رویین تن به عنوان نفر اول از سوی دزد، ویژگی رویین تنی او به نفر دوم منتقل نشده و کاملاً بر عکس به دزد منتقل می‌شود و در آن شب دزد زره‌پوش خواهد بود.

شهروند خائن در بازی مافیا

این شخصیت نیز در گروه سیاه قرار دارد، این شخصیت بر خلاف اینکه در گروه شهروندان قرار دارد ولی خائن بوده و با شناسایی شخصیت‌های بازی مافیا به آنها در برد کمک می‌کند.

خائن در بازی مافیا

شهروندان متحد

در بازی مافیا اگه تعداد اعضای گروه بیش از 20 نفر باشد از این نقش ها بهره برده می شود، شهروندان متحد برخلاف سایر نقش‌ها به عنوان شهروند بازی می‌کنند به همدیگر معرفی می‌شوند.

نقش نگهبان در بازی مافیا

محافط، نگهبان یا روح یکی دیگر از نقش‌های بازی مافیاست که دارای ویژگی رویین تنی بوده و تحت هیچ کدام از شرایط چون شلیک مافیا یا اسنایپر کشته نمی‌شود. حتی زمانی که این نقش در فاز روز بازی با آرا شهروندان کشته شود از بازی حذف نشده و تنها خاصیت نامیرایی خود را از دست داده و روز بعد به عنوان شهروند به ادامه بازی خواهد پرداخت.یکی از کارهایی که محافظ می تواند انجام دهد بازکگرداندن شخص ترور شده به بازی است ولی تنها مشکلی که وجود دارد اینست که در صورت استفاده از این توانایی خود به یک شهروند عادی تبدیل خواهد شد.

نقش نگهبان بازی مافیا

قاضی در بازی مافیا

نقش قاضی در گروه شهروندان قرار دارد و به هنگام رای‌گیری نفوذ و قدرت اون در بازی مشخص می شود چرا که رای او دو بار شمرده می‌شود و باعث جبران خلاء در گروه شهروندان می شود.

کابوی در بازی مافیا

نقش کابوی در بازی انتخاب یک فرد است که همراه او از بازی خارج شود، حال نکته مهم اینجاست که کابوی چه کسی را انتخاب می کند، در صورت انتخاب یکی از اعضای گروه مافیا قطعا به نفع گروه شهروند خواهد بود، ولی اگر کابوی فردی از گروه خود را انتخاب کند بالاجبار هر دو از بازی خارج شده و راه برگشتی وجود نخواهد داشت.

نقش ناتو در بازی مافیا

نقش ناتو در بازی مافیا حدس یکی از شهروندان برای خارج شدن از بازی است، ناتو یکی از اعضای گروه مافیاست که در طول شب به همراه مافیا بیدار شده و در صورت انتخاب صحیح شهروند برای خارج شدن از بازی فرد از بازی خارج می‌شود در غیر اینصورت خود ناتو ار بازی حذف می‌شود.

جان سخت در بازی مافیا

جان سخت نیز از دیگر نقش‌های بازی مافیا در گروه شهروندان است که همانطور که از نامش پیداست جان سخت بوده و با یکبار شلیک از سوی مافیا کشته نشده و همچنان قدرت استعلام نفرات خارج شده از بازی را دارد. بدین صورت که صبح روز بعد نقش افراد خارج شده از بازی از سوی راوی اعلام می شودو بازی کمی واضح‌تر می‌شود.
همانطور که در ابتدا گفتیم بازی مافیا 52 نقش دارد که ذکر همگی آنها از حوصله این مقاله خارج است و ما سعی کردیم تنها به مهمترین آنها اشاره کنیم. از دیگر نقش های این بازی می توان سامورایی، افسونگر، باکره، جیب بر، آهنگر، پیرزن، نارنجک انداز، جلیقه دار، شارلاتان، خرابکار، فراماسون، یاکوزا، فرماندار، پزشک دیوانگان، ردگیر، پارتیزان، کمین گر، فاحشه، وکیل، فرشته، احمق، شهروند سفید، قاتل ، فارمر و تفنگدار را نام برد.

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با بازی مافیا و هر آنچه باید درباره آن بدانید را بیان کنیم. البته در پلتفرم کج بریم ما سعی داریم تا با اکثر بازی های فکری مثل اتاق فرار، پانتومیم و بورد گیم نیز آشنا کنیم.

امیدواریم از مطالعه این پست لذت برده باشید. لطفا نظرات خود را با ما و دیگر علاقه مندان به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

بازی مافیا برای اولین بار توسط دیمیتری دیویداٌف در سال 1986 اختراع شده و به گرگینه (Werewolf) نیز معروف است. این بازی که به صورت گروهی اجرا می‌شود و جزء 50 بازی جذاب و معروف دنیا شناخته شده و در همه دنیا و از همه سنین طرفداران زیادی دارد.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مدتها بود که میخواستم بازی مافیا رو یاد بگیرم . بابت مطالب بسیار خوب و مفید از شما بسیار سپاسگزارم😊🙏

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست